25. ledna 2010 14:36 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Byla prasečí chřipka podvod? Zdravotnická organizace to odmítá

Nová chřipka A(H1N1) se dostala i na asijský kontinent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová chřipka A(H1N1) se dostala i na asijský kontinent. | foto: ČTK

ŽENEVA Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes odmítla coby "nezodpovědné" obvinění, podle nějž přecenila rozsah nebezpečí prasečí chřipky a vytvořila falešnou pandemii. WHO rovněž odmítla tvrzení, že se smluvila s farmaceutickými firmami, které proti novému druhu chřipky vyvinuly a prodávaly vakcíny, píše agentura AP.

Oficiální činitelé WHO budou o této otázce jednat v úterý s Parlamentním shromážděním Rady Evropy poté, co tento dohlížecí orgán vznesl otázku, zda WHO v případě prasečí chřipky nejednala pod "nepatřičným vlivem".

80 mrtvých Čechů

V České republice byl zatím virus A(H1N1) identifikován u více než 2300 případů respiračních onemocnění.

Podle odhadů odborníků je však nemocných daleko více. V ČR už na prasečí chřipku zemřelo na osm desítek lidí.

Mluvčí Gregory Hartl ale dnes takovéto obvinění popřel a prohlásil, že WHO byla vždy "velmi umírněná a střízlivá" při popisu epidemie a zdůrazňovala, že v převážné většině případů je průběh nemoci mírný. Ovšem z vědeckého úhlu pohledu "jde jasně o pandemii a neoznačit ji jako pandemii by bylo nezodpovědné".

Už začátkem ledna nicméně WHO sama uznala, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo, napsala agentura DPA. Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii, čímž reagovala na rychlé šíření viru prasečí chřipky mezi státy a kontinenty.

Čtěte více

Choroba podle statistik Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14 000 lidí. Jen v Evropě jich připravila o život 2185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje.

Lidovky.cz, ČTK