Odborníci mají v současné době k dispozici nové, účinnější léky. Díky tomu je v současnosti léčba kožních nádorů úspěšnější a úmrtnost nižší. A to nejen v České republice, ale i v řadě dalších vyspělých zemí. Příčin, které se na vzniku kožních nádorů podílejí, je řada.
„Základem je však genetická výbava,“ upozorňuje doktorka Helena Michalíková z oddělení dermatovenerologie kliniky EUC Premium v Praze. „Záleží ovšem na tom, jak s ní naložíme.“ Nebezpečná je především přílišná záliba v opalování.
Některé opalovací přípravky mohou být i toxické, říká dermatoložka |
„O kůži se někdy s nadsázkou mluví jako o roztroušeném mozku,“ říká profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Nemocnici Na Bulovce a Kliniky preventivní dermatologie v Praze. „Receptory, které jsou v kůži uložené, totiž s mozkem úzce souvisejí.“
Při dlouhodobém nadměrném opalování se kožní buňky poškodí a dochází k jejich změnám na úrovni DNA. A v souvislosti s tím se zvyšuje riziko kožních nádorů. K těm nejčastějším patří spinaliom a bazaliom. Oproti jiným karcinomům mají výhodu v tom, že jen málokdy u jinak zdravých osob vytvářejí metastázy. Pokud se je podaří včas zachytit a odstranit, mívá pacient velice dobrou životní prognózu.
Neznamená to však, že tyto nádory nemohou člověku nijak uškodit. Jestliže s návštěvou lékaře pacient dlouho váhá, začne bazaliom nebo spinaliom rychle růst a devastovat okolní tkáň. Nejzhoubnějším kožním nádorem je však melanom, jehož výskyt je také poměrně častý. Ohrožuje zejména lidí, kteří se v dětství opakovaně spálili až do puchýřů. Nebezpečný je nejen kvůli častým metastázám, ale i kvůli značné nepředvídatelnosti.
Naděje do budoucna
Nejlepší životní prognózu mají pacienti, jejichž melanom nepřesahuje tloušťku jednoho milimetru. Ale bohužel to neplatí vždycky. Někteří lidé s vyvinutým nádorem tak po léčbě žijí ještě dalších třicet let bez problémů, zatímco u jiných se nevelký karcinom nečekaně po letech znovu probudí.
„Dneska už víme, že je za tím genetické vybavení nádoru,“ říká profesorka Jana Hercogová. „Nově se proto tyto nádory klasifikují podle mutací genů, které se k nim vážou.“
Tkáň odebranou z melanomu proto v současnosti z Bulovky odesílají do Bioptické laboratoře v Plzni, kde dokážou na základě důkladného rozboru určit konkrétní genetickou mutaci. Na některé z těchto mutací už v současnosti existují cílené léky ušité pacientovi přímo na míru. A další geny jsou momentálně předmětem výzkumu. Podle slov profesorky Hercogové budou hrát právě genetické poznatky v léčbě melanomu v budoucnosti klíčovou roli.
Kůže má dobrou ‚paměť‘. Podzim je ideální dobou na návštěvu ordinace dermatologa |
V současné době dokážou zatím lékaři celkem bezpečně určit typ kožního nádoru a podle dalších charakteristik stanovit další léčebný postup. V příštích letech by však měli umět rozpoznat i jeho typ a najít léčebnou metodu, která právě na tuto genetickou mutaci nejlépe zabírá.
Léky na míru
Možností, jak bojovat s kožními nádory, se v posledních desetiletích značně rozšířily. „U bazaliomu a spinaliomu bývá na prvním místě chirurgické odstranění,“ uvádí doktorka Michalíková. „Zejména pokud není jejich rozsah příliš velký.“
Dobré výsledky jsou při léčbě bazaliomu také s fotodynamickou terapií. Na karcinom se v takovém případě aplikuje speciální látka, která po ozáření nastartuje změny, jež vedou k jeho zániku. „Před pár lety jsme s touto metodou měli velmi dobré zkušenosti i u nás, Na Bulovce,“ říká profesorka Hercogová. „Vynikající na ní je už to, že po ní nezůstávají jizvy.“
To bývá velmi výhodné zejména u nádorů, které jsou na obličeji, či na jiném, na první pohled dobře viditelném, místě. České zdravotní pojišťovny navíc tuto moderní metodu plně hradily. Před třemi lety se však přestala speciální látka do České republiky dovážet. A lékaři proto nemohou fotodynamickou terapií momentálně svým pacientům nabízet. V systému mimořádného dovozu léčiv je sice dnes možné potřebný přípravek objednat. Jedna tuba však stojí přibližně 7000 korun a léčbu si pacient platí sám. Ošetření je přitom obvykle třeba opakovat.
Také v léčbě melanomů je první léčebnou metodou chirurgické odstranění nádoru. V případě metastazujících nádorů však jen chirurgická léčba obvykle nestačí. Naštěstí se v poslední době i u nás objevily cílené biologické léky, které si dokážou poradit i s těmito závažnými stavy. Právě díky nim je i léčba nejzhoubnějších kožních nádorů úspěšnější.