Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čechů s novými plícemi přibývá. Transplantace jsou stresující záležitost, říká profesor Pafko

Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Transplantované plíce jsou v kontaktu se zevním prostředím, a proto jim stále hrozí infekce. Přesto i jejich transplantace patří k úspěšným.

Před dvaceti lety získal první Čech transplantované plíce. Loni bylo už takových pacientů více než čtyřicet. Jediným pracovištěm u nás, kde se na tyto zákroky specializují, je pražská Fakultní nemocnice Motol. Koncem loňského roku udělila Česká transplantační nadace cenu lékařům z motolské nemocnice – profesorům Pavlu Pafkovi a Robertu Lischkemu – za zahájení a úspěšný rozvoj transplantací plic v České republice.

Na začátku měli oba velkou výhodu v tom, že mohli sbírat zkušenosti ve Vídni, kde je jedno z nejlepších center na světě, které se tomuto transplantačnímu programu věnuje. Prosadit ho ale v České republice dalo poměrně dost práce.

Transplantace v Česku

  • V ČR je sedm transplantačních center.
  • Loni se u nás transplantovalo 808 orgánů, nejčastěji ledvin, které získalo 458 pacientů.
  • Ledviny je možné získat nejen od zemřelých, ale i od žijících dárců.
  • I po úspěšné transplantaci musí pacient celoživotně užívat léky na potlačení imunity a vyhýbat se infekcím.
  • Dárcovské nemocnice v ČR dostávají za každý orgán od loňska 10 000Kč.
  • V roce 2016 transplantovali v pražském IKEM první Češce dělohu. Ve světě se první takový zákrok uskutečnil před čtyřmi lety.
  • Do národního registru osob, které nesouhlasí s posmrtným odběrem tkání a orgánů vhodných pro transplantaci, je možné se přihlásit prostřednictvím formuláře na webu: www.nrod.cz.

„Museli jsme napřed překonat nedůvěru plicních lékařů k něčemu novému, co se jim tehdy zdálo příliš složité a nebezpečné,“ vzpomíná profesor Robert Lischke, vedoucí programu transplantace plic v ČR. „A také vstoupit do zaběhnutého systému dárcovství, získat pacienty a vytvořit čekací listinu.“

Na úplně prvního pacienta, který dostal nové plíce 22. prosince 1997, asi profesor Lischke v životě nezapomene. Ten den hodně sněžilo a byla hustá mlha. Terénní sanitka, která měla přivézt orgán do Prahy od dárce z Českých Budějovic, semohla pohybovat maximální rychlostí 40 kilometrů v hodině. Letadlo, kterým letěl vídeňský profesor Walter Klepetko, jenž se chtěl první operace na území České republiky zúčastnit, muselo pro nepřízeň počasí přistát v Brně. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.

„Transplantace jsou do jisté míry stresující záležitostí,“ říká profesor Pavel Pafko, emeritní přednosta 3. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. „Musíte být ve dne i v noci připraven, že vám zavolají, ať přijedete do nemocnice.“

Výsledek ovlivňuje řada specialistů, kteří se na transplantaci plic podílejí. V době, kdy profesor Pafko s transplantacemi plic u nás začínal, zvládli v Motole v průměru deset zákroků za rok. Loni tuto operaci podstoupilo čtyřikrát víc pacientů. S největší pravděpodobností k tomu přispělo i to, že zdravotní pojišťovny začaly v loňském roce vyplácet dárcovským nemocnicím finanční příspěvky.

Znovu se nadechnout

Transplantaci plic nejčastěji podstupují lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), plicními fibrózami, při nichž zbytní plicní tkáně a lidé nemohou dýchat, plicní hypertenzí (zvýšením tlaku v plicním cévním řečišti) nebo cystickou fibrózou, která způsobuje záněty dýchacího ústrojí.

Poslední zmíněnou chorobou už od narození trpěla i Kateřina Psůtková. Před dvěma lety se její zdravotní stav zhoršil, byla stále víc závislá na inhalaci kyslíku a musela hodně času trávit v nemocnici místo ve škole. Ani antibiotika podávaná do žíly nedokázala zahnat infekci, která se jí usadila na plicích.

Lékaři ji proto museli uvést do umělého spánku a jediným východiskem se pro ni stala včasná transplantace. Naštěstí se v pravou chvíli objevil vhodný dárce, a tak se loni v březnu mohla poprvé nadechnout s novými plícemi. Dnes je Kateřině sedmnáct, chodí na střední školu a ráda jezdí na kole, což byl donedávna jen její sen. Všech zdravotních problémů se sice definitivně nezbavila, ale přesto si život s novými plícemi nemůže vynachválit. „Je fajn, že můžu normálně dýchat a nemusím se bát, že se začnu dusit,“ říká.

Podle profesora Lischkeho je Kateřina jedním z typických pacientů. Ale zdaleka ne každý se tak jako ona dočká včas nového orgánu, který mu může zachránit život. „Vhodných dárců je velmi málo,“ konstatuje profesor. Plíce jsou navíc orgán, který velmi rychle ztrácí svoji funkci v těle dárce. Pokud se ho týmu lékařů podaří včas odebrat, je třeba ještě zjistit, zda má možný příjemce shodnou krevní skupinu. A také se přesvědčit o tom, zda má orgán dárce správnou velikost.

Ani po transplantaci nemá člověk s nově získanými plícemi vyhráno. Musí brát obvykle celoživotně poměrně vysoké dávky imunosupresiv – léků, které potlačují imunitní reakce, aby tělo darovaný orgán přijalo. Kvůli tomu mu ovšem hrozí vyšší riziko infekčních komplikací. Obzvlášť nebezpečné je období chřipek a nachlazení. Zdravého člověka běžná infekce obvykle nijak vážně neohrozí, pro transplantované plíce může však znamenat velké riziko. Přes všechny možné komplikace je však transplantace pro některé pacienty stále jedinou možností záchrany života.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...