Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čekání na odborné vyšetření. Co udělat, abyste nečekali příliš dlouho?

Zdraví

  6:32
Čekací lhůty na vyšetření odborným lékařem se napříč Českou republikou liší velmi výrazně. Co může pacient udělat, aby nečekal příliš dlouho?

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

Na novou kyčel nesmí pacienti čekat déle než jeden rok. Operace šedého zákalu musí proběhnout do 30 týdnů a vyšetření na magnetické rezonanci do 5 týdnů. Záleží nejen na kapacitách zdravotnických zařízení, ale zejména na zdravotním stavu pacienta. V některých oborech je problémem i nedostatek lékařů.

Už několik týdnů se snaží čtyřicetiletá Daniela najít psychiatra pro svého šestiletého syna. I když tuší, že se chlapec vyvíjí jinak než ostatní a má celou řadu problémů nejen ve škole, ale i ve vztazích s vrstevníky, a dětská lékařka, která se o něj stará, toto vyšetření doporučila, nedaří se Daniele najít potřebného specialistu s volnou kapacitou.

Jako špatná matka

„Obvolala jsem snad všechny ambulance v okruhu 100 kilometrů a odpověď byla všude stejná, buď nás nemohou vzít vůbec, protože mají plno, nebo nás sice objednají, ale až za půl roku, nebo dokonce ještě později,“ popisuje svou situaci. „Pro okolí jsem prostě špatná matka, která nezvládá svoje dítě,“ krčí rameny. V podobné situaci jako ona je přitom spoustu českých rodičů. Podle informací Psychiatrické společnosti jsou čekací doby na vyšetření dětí tři až šest měsíců. V některých okresech, jako je například Zlín, Vsetín, Jihlava nebo Karlovy Vary, chybí dětští psychiatři úplně.

Žloutenky po dovolené přibývá. Většina pacientů se nakazí na cestách po Česku

„Současný stav je tristní. Často ani v okresních nemocnicích není dostupná pedopsychiatrická péče, a proto není možné provést nemocniční konziliární vyšetření,“ vysvětluje docent Martin Anders, předseda odborné společnosti psychiatrů, který sám působí na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Aktuálně v oboru chybí zhruba 130 lékařů. V ambulancích pak působí pouze 70 dětských psychiatrů a více než 70 procent z nich je starších 55 let. Přitom se starají jak o malé pacienty, tak o jejich rodiče, třeba během náročných rozvodů. Je jich málo, a tak rodičům nemocných dětí nezbývá nic jiného než přijmout dlouhé objednací lhůty a doufat, že se jejich stav během čekání výrazně nezhorší.

Právo na svobodnou volbu nemocnice

Situace v dětské psychiatrii je vážnější než v jiných medicínských oborech. Čekání na vyšetření či případný zákrok se ale pacienti nevyhnou skoro nikde. O tom, jak dlouho budou čekat, rozhoduje několik vlivů.

Limitem pro operace může být například průchodnost operačních sálů, tedy velké množství operací, omezený počet specializovaných sester i malá lůžková kapacita kliniky. Roli hraje i počet lékařů specialistů, kteří některé náročné operace provádějí.

„Běžná urologická vyšetření prováděná ambulantně i při hospitalizaci se u nás nijak neliší od vyšetření v ostatních zdravotnických zařízení v České republice srovnatelných velikostí či počtem lůžek. Samozřejmostí je absolutní přednost akutních výkonů, které jsou prováděny i v nočních hodinách,“ přibližuje Libor Zámečník, zástupce přednosty pro léčebnou péči Urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Příliš léků, nedostatek tekutin. Pacientů s rakovinou ledvin přibývá

Hned však dodává: „Čekací lhůty na první vyšetření ve specializovaných ambulancích (onkourologická, urodynamická, andrologická) bývají delší pro velké množství sledovaných pacientů, kteří bývají mnohdy z celé České republiky.“ Všichni pacienti mají svobodnou volbu vybrat si svého lékaře či nemocnici, což ale znamená, že někde je větší nával než jinde. Na zmiňované urologické klinice, kde se provádějí i velmi specializované operace, například plastiky vrozených vývojových vad, se na zákroky může čekat až 36 měsíců, přestože zde funguje každodenní operační provoz. „S termíny k operacím musíme dobře hospodařit. Některé termíny na plánované operace jsou zablokované na několik let dopředu. Současně ale musíme mít kapacitu na akutní zákroky, ať už onkologické, nebo z důvodů úrazů,“ popisuje Zámečník.

Přednost pro akutní případy

Akutní pacienti mají přednost všude. „V takové situaci pacient při objasnění potřeby akutního ošetření získá termín i tentýž den nebo den následující. Není ale výjimkou, že se plánovaný provoz takovou akutní diagnostikou a léčbou komplikuje,“ popisuje docentka Jarmila Heissigerová, přednostka Oční kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na různá vyšetření i operace zde pacienti čekají od jednoho do šesti měsíců, pokud nejde o akutní problém. „Některá z našich center nemají v České republice alternativu, proto počet pacientů, kteří zde hledají pomoc, jíž se jim nedostalo jinde, roste a v mnohých případech není možné vyjednat péči jiného očního odborníka,“ říká.

Velké fakultní nemocnice musí zveřejňovat čekací doby na různá vyšetření či zákroky, ale ostatní zdravotnická zařízení tuto povinnost nemají. Některá sama zveřejňují, jak dlouho se čeká právě u nich, na svých webových stránkách. Další mlčí a pacient se musí spolehnout na to, co se dozví od svého lékaře. Ten je také tím, kdo posoudí jeho zdravotní stav a rozhodne, jak hodně právě péče o něj spěchá.

Pak je však na pacientovi, zda bude s navrženou čekací dobou souhlasit, nebo se pokusí svou situaci řešit. Třeba tím, že se obrátí na jiné pracoviště.

„Na ortopedických odděleních ve skupině AGEL je čekací lhůta na výměnu kyčlí zhruba rok nebo i kratší, například konkrétně v Nemocnici Prostějov je zhruba půlroční,“ popisuje mluvčí Radka Miloševská. Například na koloskopii se v nemocnicích čeká zhruba dva měsíce, ale třeba v Centru péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě je to o něco méně. „Čekací doby na gastroskopii jsou na tomto pracovišti v řádech několika dní,“ říká.

Nebojte se zeptat

Například v Nemocnici Slaný čekají pacienti na vyšetření v dětské alergologické poradně tři měsíce, ale nový kyčelní kloub mohou dostat už za dva až tři měsíce. Ve Fakultní nemocnici Olomouc provádí neakutní vyšetření na neurologické klinice do sedmi týdnů, na ambulantní vyšetření krevního tlaku na I. interní klinice – kardiologické se čeká pět až šest týdnů. V brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny čekají pacienti na operace křečových žil dva až pět měsíců a například na neakutní výpočetní počítačovou tomografii čtyři týdny.

Kdo nechce čekat nabízenou dobu, může sám oslovit další zdravotnická zařízení nebo se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. „Všem, pro koho je čekací doba neúnosná, nabízíme navíc záznam do čekací listiny a v případě, že někdo z plánovaných pacientů odpadne, vyzýváme tyto čekatele ke změně termínu,“ popisuje Gabriela Pavlíková, primářka Stomatologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, kde některé operace dělají jako jediní v celém Česku. Tomu odpovídají i čekací lhůty. „Musíme respektovat i hygienicko-epidemiologický režim operací a infekční výkony objednáváme odděleně od ostatních,“ dodává.

Čekací doba sama o sobě ale neříká mnoho o tom, jak kvalitní péči zdravotnické zařízení poskytuje. Proto je dobré zjistit si více informací. „Nebojte se lékařů ptát na kurzy, které absolvovali, co speciálně umějí, tedy pokud si péči hradíte,“ doporučuje docent Roman Šmucler, nastupující předseda Stomatologické společnosti a majitel kliniky Asklepion. „Kvalita práce se obvykle ukáže až po několika letech, tedy snadněji si vyberete z lékařů, kteří někde působí řadu let, obvykle je předchází nějaká pověst, kterou si vybudovali,“ shrnuje. V medicíně totiž platí, že když někdo provádí nějaký zákrok často, obvykle jej také dělá dobře.

Autor: