Češi se podle odborníků postupně odklání od nezdravých stravovacích návyků a namísto tučných a smažených pokrmů začínají preferovat lehká jídla z čerstvých surovin.
Podle informací Ministerstva zdravotnictví roste u Čechů počet závažných onemocnění souvisejících s nezdravým životním stylem. V současnosti tak trpí nadváhou či obezitou více než 57 procent dospělé české populace, což řadí Česko na čtvrté místo v Evropě.
ČTĚTE TAKÉ: |
Základním problémem ve výživě Čechů není podle údajů ministerstva primárně nedostatek potravin na trhu, ale nevyvážená dostupnost a skladba stravy, nadměrný energetický příjem, nedostatek zeleniny a ovoce, vysoká konzumace soli či nepravidelné stravování. U všech věkových skupin byl podle ministerstva zjištěn zvýšený příjem tuků a jednoduchých cukrů, u mužů pak i více cholesterolu a sodíku, než je stanoveno ve výživových cílech Světové zdravotnické organizace (WHO).
„Před 10 lety byl vztah Čechů ke stravování zcela odlišný, než jaký je nyní. Lidé vyhledávali smažená jídla, sladké limonády nebo českou kuchyni v podobě hutných omáček a knedlíků. V posledních 2 letech se však chutě a preference Čechů stáčí ke zdravé a lehké stravě. Lidé kladou důraz na čerstvost surovin a jako přílohu volí salát,“ potvrzuje trend Marek Sedlák, ředitel české sítě rybích restaurací Nordsee.
Podobný přístup začali Češi volit i v případě nápojů. „Od druhé poloviny roku 2012 pozorujeme změnu v chování českých zákazníků. Lidé se začali více zajímat o své zdraví a volí potraviny, které jim dodají potřebnou energii a vitalitu. Tento růst poptávky u Čechů trvá dosud,“ souhlasí Marek Farník, ředitel společnosti UGO.