27. listopadu 2014 9:58 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi se snaží jíst zdravěji. Nadváhou trpí více než polovina dospělých

Ne každá dieta vykouzlí úsměv na tváři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ne každá dieta vykouzlí úsměv na tváři | foto: Shutterstock

PRAHA Lehká a zdravější jídla. Taková si v poslední době vybírá stále více Čechů. Hnacím motorem je nárůst nadváhy a obezity Čechů, kterou v současnosti více než polovina dospělých. Češi jsou tak čtvrtým nejobéznějším národem v Evropě.

Češi se podle odborníků postupně odklání od nezdravých stravovacích návyků a namísto tučných a smažených pokrmů začínají preferovat lehká jídla z čerstvých surovin.

Podle informací Ministerstva zdravotnictví roste u Čechů počet závažných onemocnění souvisejících s nezdravým životním stylem. V současnosti tak trpí nadváhou či obezitou více než 57 procent dospělé české populace, což řadí Česko na čtvrté místo v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ:

Základním problémem ve výživě Čechů není podle údajů ministerstva primárně nedostatek potravin na trhu, ale nevyvážená dostupnost a skladba stravy, nadměrný energetický příjem, nedostatek zeleniny a ovoce, vysoká konzumace soli či nepravidelné stravování. U všech věkových skupin byl podle ministerstva zjištěn zvýšený příjem tuků a jednoduchých cukrů, u mužů pak i více cholesterolu a sodíku, než je stanoveno ve výživových cílech Světové zdravotnické organizace (WHO).

Nezvladatelné chutě? Možná vám jen chybí vitamíny.

„Před 10 lety byl vztah Čechů ke stravování zcela odlišný, než jaký je nyní. Lidé vyhledávali smažená jídla, sladké limonády nebo českou kuchyni v podobě hutných omáček a knedlíků. V posledních 2 letech se však chutě a preference Čechů stáčí ke zdravé a lehké stravě. Lidé kladou důraz na čerstvost surovin a jako přílohu volí salát,“ potvrzuje trend Marek Sedlák, ředitel české sítě rybích restaurací Nordsee.

Podobný přístup začali Češi volit i v případě nápojů. „Od druhé poloviny roku 2012 pozorujeme změnu v chování českých zákazníků. Lidé se začali více zajímat o své zdraví a volí potraviny, které jim dodají potřebnou energii a vitalitu. Tento růst poptávky u Čechů trvá dosud,“ souhlasí Marek Farník, ředitel společnosti UGO.

Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.