Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi jsou druzí na světě ve spotřebě alkoholu, víc pijí jen Moldavané

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ŽENEVA Nejen v hokeji Češi porážejí Rusko. Podle údajů z nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vypije každý dospělý občan Česka 16,45 litrů alkoholu, což řadí republiku na druhé místo v celkovém světovém žebříčku. Alkohol přitom zabíjí na celém světě ročně na 2,5 milionu lidí. Většina z nich zemře v důsledku nehod způsobených alkoholem, nezanedbatelné množství ale také na rakovinu a další nemoci, podpořené konzumací alkoholu.

Podle nejnovější zprávy, čerpající z údajů z roku 2003 až 2005, pochází většina alkoholu, který Češi ročně spotřebují, z piva. Slováci oproti tomu pijí více destilátů, stejně jako v ostatních státech na vrcholu žebříčku WHO. 

INFOGRAFIKA: Spotřeba čistého alkoholu
Spotřeba čistého alkoholu podle zemí

Obecně se nejvíce alkoholu se zkonzumuje v průmyslových zemích severní polokoule, z dalších oblastí pak v Argentině, Austrálii a na Novém Zélandu. Nejmenší je spotřeba v islámských zemích, kde to náboženství zakazuje, tedy v severní Africe, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii, uvádí zpráva.

Žebříček

Nejvíce se alkoholu vypije v postsovětské Moldávii, Česko je hned na druhém místě ve společnosti dalších zemí východního bloku:

  1. Moldávie (18,22 l)
  2. Česko (16,45 l)
  3. Rusko (15,76 l)
  4. Ukrajina (15,60 l)
  5. Estonsko (15,57 l)
Úmrtí způsobená alkoholem představují podle WHO čtyři procenta všech případů úmrtí na světě. Ve věkové skupině mezi 15 a 29 roky je tento podíl dokonce devět procent, což představuje 320 000 mrtvých ročně. U mužů činí smrt podmíněná alkoholem 6,2 procenta případů úmrtí, u žen je to jen 1,1 procenta.

Jako zvláštní případ zpráva připomíná Rusko a okolní postsovětské republiky, kde má úmrtí příčinnou souvislost s alkoholem až v jedné pětině případů. Proti nebezpečně vysoké konzumaci alkoholu je třeba postupovat mnohem rozhodněji, vyzývá světová zdravotnická organizace.

INFOGRAFIKA: Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje
Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje

V celosvětovém průměru zkonzumoval každý člověk planety starší 15 let v roce 2005 v přepočtu 6,13 litru čistého alkoholu. Analýza let 2001 až 2005 prokázala, že v obou Amerikách, Evropě, východním Středomoří a západním Pacifiku je spotřeba alkoholu poměrně stabilní a příliš se nemění.

Nebezpečný alkohol

Požívání alkoholu ve škodlivé míře je jedním ze čtyř obecných rizikových faktorů pro lidské zdraví. Další tři představují kouření, špatná výživa a nedostatek pohybu, podotýká zpráva WHO.

Zřetelný vzestup spotřeby však byl v tomto období zaznamenán v severní Africe a jihovýchodní Asii. Nehledě na šíření spotřeby alkoholu, většina lidí na světě ho nepije.

Nejméně polovina mužů a dvě třetiny žen na zeměkouli podle údajů za rok 2005 alkohol nekonzumuje. Čerstvější údaje nemá WHO k dispozici, uvádí se ve zprávě. V rozvinutých zemích je podíl abstinentů na počtu obyvatel nízký, v severní Africe a jihovýchodní Asii je vyšší. Avšak ti, co pijí v zemích s vysokým podílem abstinence, pijí o to více, uvádí zpráva.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!