Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi mohou nově v Maďarsku přivolat pomoc aplikací Záchranka

Zdraví

  5:12
BRNO - Mobilní aplikace nazvaná Záchranka, která vznikla v Brně jako studentská práce a používá ji už přes milion lidí, začala fungovat i v Maďarsku. Vzhledem k novince je potřeba, aby si všichni uživatelé aplikaci aktualizovali, uvedl dnes v tiskové zprávě autor aplikace Filip Maleňák.

Česká aplikace Záchranka bude nově fungovat i v Rakousku. foto: Záchranka

Díky stisknutí tlačítka zavolá aplikace pomoc a určí i přesnou polohu člověka. Kromě ČR a nově i Maďarska aplikace pro české uživatele funguje v Rakousku a v horách na Slovensku.

Náhled na aplikaci Záchranka.
Náhled na aplikaci Záchranka.

Aplikaci, kterou Maleňák vytvořil jako student Vysokého učení technického v Brně v roce 2012, už má více než milion uživatelů. Nově se spolupráce rozšířila i na maďarské záchranáře. Pokud budou Češi v Maďarsku a stisknou tlačítko, aplikace předá maďarským záchranářům přesnou polohu člověka i jeho základní osobní a zdravotní údaje, které má v aplikaci vyplněné včetně kontaktů na blízké osoby. 

Aplikace kromě přivolání pomoci obsahuje i návod první pomoci, databázi externích defibrilátorů v České republice nebo navigaci k nejbližším pohotovostem a varovná upozornění.

„Po zmáčknutí nouzového tlačítka se objeví tabulka devíti nejčastějších zdravotních problémů a poranění. Když volající jednu z nich vybere, odešle se tato informace záchranářům společně s dalšími informacemi. Na dispečinku tedy budou vědět, co a komu se stalo. Komunikace se tak zjednoduší a odstraní se významná jazyková bariéra,“ uvedl Maleňák.

Aplikaci je nyní pouze nutné aktualizovat, jinak není při jízdě do zahraničí nic potřeba měnit.

Tým kolem aplikace Záchranka navíc pomohl vytvořit obdobnou aplikaci pro obyvatele Maďarska, která bude fungovat stejně jako Záchranka v Česku. Aplikace a její napojování na další systémy v zahraničí má podporu i Ministerstva zdravotnictví ČR. „Vzhledem k přínosům aplikace se chceme již brzy významným způsobem podílet na úhradě nákladů souvisejících s jejím provozem,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat