16. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Úraz na dovolené? Češi nevědí, že mají v EU nárok na ošetření zdarma

Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klení a nadávání podle vědců zmírňuje bolest (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř čtvrtina Čechů netuší o možnosti získání evropského průkazu zdravotního pojištění u své domácí pojišťovny. Tento průkaz přitom zajišťuje bezplatné základní ošetření na území EU. Třetina lidí o této možnosti ví, ale nevyužívá ji.

Vyplývá to z ankety, kterou uskutečnila v září v Praze informační síť Europe Direct mezi téměř 300 lidmi.

Nezastupitelným zdrojem informací při plánování dovolené a řešení problémů je podle průzkumu internet, který využívá 58 procent dotázaných. Nahradil tak tradiční zdroje informací o dovolených, jako jsou knižní průvodci (30 procent), delegáti cestovních kanceláří (29 procent) nebo zastupitelské úřady (osm procent).

ČTĚTE TAKÉ:

"Čeští občané se při cestě do zahraničí nejčastěji informují o druzích pojištění (64 procent), měnách (44 procent) a osobních dokladech nezbytných pro cestu do zahraničí (32 procent)," uvedla koordinátorka Europe Direct v ČR Tereza Sanjuan.

Polovinu oslovených letos na dovolené trable nepotkaly. Pokud se však nějaké problémy objevily, šlo o zranění (12 procent) či ztrátu dokladů (sedm procent). Jak muži tak ženy se potýkají s jazykovou bariérou, muži v 18 procentech případů, ženy ve 22 procentech.

Ženy vyhledávají pomoc na internetu

K řešení problému pak ženy a muži využívají rozdílných způsobů. Muži se nejčastěji uchylují k delegátovi cestovní kanceláře, pro ženy je snazší vyhledat si pomoc na internetu.

Od 1. července letošního roku platí v rámci Evropské unie již druhá regulace roamingových služeb, která přinesla radikální cenové zvýhodnění.

Podle ankety Europe Direct ji letos využily přes dvě třetiny dotázaných. Europe Direct je oficiální informační síť EU a plní roli prostředníka mezi jejími institucemi a občany členských zemí.

ČTK, Lidovky.cz