Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi s roztroušenou sklerózou dobyli Kilimandžáro. Jako první na světě

Fotografie z expedice Kilimanjaro 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z expedice Kilimanjaro 2010. | foto: Expedice Kilimanjaro 2010Reprofoto

AFRIKA Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky, dobylo pět Čechů, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Vytvořili tak první úspěšnou expedici tohoto druhu na světě. Výpravy, která se v sobotu vrátila do Česka, se zúčastnila i jedna pacientka na vozíčku, vrcholu hory dosáhly tři členky expedice.

S nápadem vylézt na Kilimandžáro přišla Radka Kersnerová, jedna z pacientek. Nechala se inspirovat příběhem slepého horolezce Jana Říhy, který už Kilimandžáro zdolal.

Hlavním kritériem pro odjezd na expedici, která probíhala od 15. do 30. října, byl zdravotní stav. Pacient musel být v dobré fyzické kondici, aby výstup zvládl. "Roztroušenou sklerózu musel mít ve stabilizovaném stavu, nesměl být po atace (viz. tabulka)," vysvětlila organizátorka expedice Vendula Plavcová.

CO JE ATAKA?

Je způsob, jak se roztroušená skleróza, neurologické onemocnění, projevuje. Je to útok nemoci. V mozku pacienta je zánět a ten se v určitém období zhoršuje, tomu se říká ataka. Pacient může ze dne na den přestat chodit, ochrnout na nějakou část těla, přestat vidět…

Na expedici se přihlásilo deset pacientů, nakonec se jí ale zúčastnilo jen pět z nich a 12-ti členný podpůrný tým, ve kterém byla lékařka, zdravotní sestra nebo například psychologická podpora.

Největší starosti dělala lékařce Pavle Havlíčkové výšková nemoc. Ta způsobuje bolesti hlavy, nevolnost a zmatenost a mohla také vyvolat u pacientech ataku. Expedice s sebou proto měla i průvodce, kteří mají s výškovou nemocí zkušenosti.

Společná fotografie účastníků expedice Kilimanjaro 2010.

Expedice se zúčastnila i pacientka na speciálně upraveném vozíku – Daniela Bláhová. Dostala se až k William´s point do výšky 5 100 metrů. "Měla nosiče, kteří ji pomáhali v tom těžkém terénu," řekla Plavcová. Daniela Bláhová se mohla ale klidně dostat až na vrchol, žádné závažné problémy totiž neměla. "Nosiči si ale špatně propočítali čas. Na místo, kde skončila, se totiž dostali v noci a ona na vozíku už nemohla dál. Nosiči už byli i unavení," popsala Plavcová.

Radka Kerschnerová, autorka nápadu, se dostala do výšky 5 231 metrů. "Pak už ale musela zpátky, protože ji postihla výšková nemoc. Bylo jí špatně, motala se," řekla vedoucí expedice.

KILIMANDŽÁRO

Nejvyšší africká hora Kilimandžáro leží asi 400 km jižně od rovníku na severním území Tanzanie blízko hranic s Keňou. Vypíná se nad okolní savanou až do výšky 5895 m. n. m. , její vrcholek je celoročně pokryt sněhem. Výstup na Kilimandžáro je neodmyslitelnou součástí návštěvy Tanzanie, ještě lákavější tím, že s dobrou přípravou lze vyjít až na vrcholek bez lan a jakýchkoliv horolezeckých zkušeností.
(Zdroj: kilimajaro.cz)

Za maminku, za tatínka
Tři pacientky dobyly vrchol Kilimandžára. Xenie Erhartová a Marie Brožová došly ke Gillman´s point ve výšce 5 695 metrů. Kateřina Štrausová si dokonce vyšlápla až do výšky 5 765 metrů ke Stella point. "Říkala ale, že už se ke každému dalšímu kroku musela nutit, protože jí bylo hodně špatně. Udělala krok za maminku, za tatínka, za kamarády," smála se Vendula Plavcová.

Expedice Kilimanjaro 2010

V úterý 2. listopadu přijme členy expedice předsedkyně parlamentu Miroslava Němcová a zástupci parlamentu. Během cesty k vrcholu vznikal dokument, který by Unie Roska, která expedici zaštítila, ráda uvedla v televizi a na filmových festivalech. Cílem tohoto dokumentu je vysvětlil lidem, co je roztroušená skleróza. V České republice jí trpí na 15 tisíc obyvatel.

Expedice amerických a kanadských pacientů s roztroušenou sklerózou se na Kilimandžáro vydá v červnu. Od českého týmu nyní sbírá poznatky.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...