Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi si za posledních pět let oblíbili zážitkové saunování

Sauna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sauna - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku se za posledních pět let rozvinulo zážitkové saunování. Čeští saunéři umí konkurovat světovým mistrům, řekl předseda České asociace saunérů (ČAS) a zakladatel festivalu Saunafest Pavel Hofrichter. Důkazem je podle malajského specialisty na relaxační saunové rituály Laye Panga Onga i vítězství českého zástupce na mistrovství světa v saunovém ceremoniálu v roce 2017.

Ong přijel do Česka jako porotce sedmého ročníku festivalu Saunafest. Mezi trendy zážitkového saunování patří kreativní rozhánění páry mezi diváky například házením ručníků. „Když jsem před více jak pěti lety přijel do Prahy navštívit pár saun, nebylo tu skoro nic. Po roce 2014 jsem viděl, že lidi se začali o saunování více a více zajímat. Úroveň v Česku rychle vzrostla,“ řekl Ong.

Zážitek dodávají saunování ceremoniály, kdy mistr polije horké kameny vodou a ledem a vzniklou páru a vůni olejů rozhání mezi lidi. „Je možné vybrat si mezi relaxačním ceremoniálem, při kterém jde o speciální aromaterapii, vykuřovadla nebo zajímavé relaxační techniky, a dynamickým ceremoniálem, který je o show a o zábavě. Do saun přichází lidé, kteří by tam normálně nešli,“ řekl Hofrichter.

Zábavný ceremoniál zahrnuje kreativní rozhánění páry mezi diváky například formou filmových nebo divadelních scének. „Viděli jsme na festivalu scénky z filmu Rocky, Million Dollar Baby nebo Avatar. Velkým trendem je házení ručníků,“ řekl Ong. Zážitkové saunování se v Česku rozšířilo v roce 2013 založením festivalu Saunafest. Od té doby začali provozovatelé větších saun zavádět tyto ceremoniály. Podle Hofrichtera poskytuje program v Česku zhruba 30 míst. Jde hlavně o velká centra, která mají sauny s větším prostorem pro tento druh představení.

„ČAS školí nové saunéry a obor zde raketově roste. Přibývá lidí, kteří to umí dělat správně a jsou schopni konkurovat světovému měřítku nejlepších saunérů,“ řekl Hofrichter.

Sauna uprostřed Liberecké přehrady

Mezi nové trendy běžného saunování patří například dětská sauna, kdy je teplota a délka uzpůsobena dětem a chodí tam celá rodina. Také používané materiály se zlepšují. Dříve se v saunách používala chemie a podle Hofrichtera stačilo, aby to vonělo. Dnes se pracuje s éterickými oleji s výtažky z rostlin, jejichž výpary jsou léčivé a dělají lidem dobře. Moderní jsou také biosauny, ve kterých je nižší teplota a vyšší vlhkost, takže se v nich lépe dýchá. To může vyhovovat například těhotným ženám a důchodcům.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Lékaři v pražské Nemocnici na Bulovce ve speciálních ochranných oblecích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Lékaři v pražské Nemocnici na Bulovce ve speciálních ochranných oblecích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Lékaři v pražské Nemocnici na Bulovce ve speciálních ochranných oblecích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...