Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vnímají špatný dech jako společenský problém. Nemluví o něm

Zdraví

  11:44
PRAHA - Špatný dech vnímají Češi jako velmi nepříjemný společenský problém, mluvit o něm nahlas se ale bojí. Sedm z deseti dotázaných soudí, že lidé v jejich okolí mají špatný dech, říci jim to do očí většinou nedokážou.
Žvýkačka - ilustrační foto.

Žvýkačka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vyplynulo to z průzkumu výrobce žvýkaček.

V průzkumu odpovídaly zhruba 4000 lidí. Z nich 88 procent soudí, že je velmi důležité mít při osobním kontaktu s ostatními svěží dech. Přesto se 80 procentům stalo, že je od kontaktu s člověkem, který se jim zdál původně sympatický, odradil právě jeho nepříjemný dech.

Nevábný dech odrazuje častěji než zápach potu, špinavé nehty nebo neučesané vlasy. Většina dotázaných, co udělat pro svěží dech v průběhu dne - 91 procent si vezme žvýkačku, 44 procent si ji vezme alespoň dvakrát denně a třetina dvakrát až pětkrát za týden.

Žvýkání proti nervozitě
Žvýkačku bez cukru radí zubaři během dne pro osvěžení dechu i dutiny ústní, pokud není možné vyčistit si po jídle zuby kartáčkem a zubní pastou. Brzdí to rozvoj zubního kazu. Psychologové radí žvýkání na tlumení nervozity.

Žvýkačka s účinnou látkou pomáhá i při odvykání kouření.

První patent na žvýkačku, jak ji znají lidé dnes, získal 28. prosince 1869 Američan William Finley Semple z Ohia. Žvýkali už ale pravěcí lidé, pryskyřice a březová kůra se jim osvědčily pro antiseptické vlastnosti i jako lék na zanícené dásně a bolavé zuby. Mayové přežvykovali šťávu z gumovníku, Indiáni v Nové Anglii ztuhlou mízu ze smrku. Bílí osadníci přidali do pryskyřice včelí vosk.

Typické balení v plátcích po pěti kusech se objevilo ve 40. letech minulého století. O deset let později byly vyrobeny žvýkačky bez cukru. V roce 2007 oznámil jeden britský vědec, že vyrobil žvýkačku, která se nelepí na chodníky ani na sedadla a je lehce rozložitelná.

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...