130 let

Žvýkačka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Češi vnímají špatný dech jako společenský problém. Nemluví o něm

Zdraví
  •   11:44
PRAHA - Špatný dech vnímají Češi jako velmi nepříjemný společenský problém, mluvit o něm nahlas se ale bojí. Sedm z deseti dotázaných soudí, že lidé v jejich okolí mají špatný dech, říci jim to do očí většinou nedokážou.

Vyplynulo to z průzkumu výrobce žvýkaček.

V průzkumu odpovídaly zhruba 4000 lidí. Z nich 88 procent soudí, že je velmi důležité mít při osobním kontaktu s ostatními svěží dech. Přesto se 80 procentům stalo, že je od kontaktu s člověkem, který se jim zdál původně sympatický, odradil právě jeho nepříjemný dech.

Nevábný dech odrazuje častěji než zápach potu, špinavé nehty nebo neučesané vlasy. Většina dotázaných, co udělat pro svěží dech v průběhu dne - 91 procent si vezme žvýkačku, 44 procent si ji vezme alespoň dvakrát denně a třetina dvakrát až pětkrát za týden.

Žvýkání proti nervozitě
Žvýkačku bez cukru radí zubaři během dne pro osvěžení dechu i dutiny ústní, pokud není možné vyčistit si po jídle zuby kartáčkem a zubní pastou. Brzdí to rozvoj zubního kazu. Psychologové radí žvýkání na tlumení nervozity.

Žvýkačka s účinnou látkou pomáhá i při odvykání kouření.

První patent na žvýkačku, jak ji znají lidé dnes, získal 28. prosince 1869 Američan William Finley Semple z Ohia. Žvýkali už ale pravěcí lidé, pryskyřice a březová kůra se jim osvědčily pro antiseptické vlastnosti i jako lék na zanícené dásně a bolavé zuby. Mayové přežvykovali šťávu z gumovníku, Indiáni v Nové Anglii ztuhlou mízu ze smrku. Bílí osadníci přidali do pryskyřice včelí vosk.

Typické balení v plátcích po pěti kusech se objevilo ve 40. letech minulého století. O deset let později byly vyrobeny žvýkačky bez cukru. V roce 2007 oznámil jeden britský vědec, že vyrobil žvýkačku, která se nelepí na chodníky ani na sedadla a je lehce rozložitelná.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz