Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česká maska s nejvyšším stupněm ochrany jde do sériové výroby. Jedna z prvních várek putuje k vědcům

Zdraví

  16:03
PRAHA - Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu. Ta se má naplno rozběhnout příští týden. Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který však nelze vyrábět hromadně. Jedna z prvních objednávek na 1200 kusů poputuje k vědcům, kteří na ústavech Akademie věd ČR (AV) testují vzorky na koronavirus, a věnují se souvisejícímu výzkumu. AV to oznámila v tiskové zprávě.

Těsnost polomasek testují vědci ve speciální komoře právě na Fyzikálním ústavu (FÚ). Prouza podotkl, že maska umožňuje použití výměnných filtrů, včetně filtrů P3 R, které přesahují ochranu třídy FFP3. foto: CARDAM/ M. Okénka

Pro to, aby se respirátory mohly vyrábět levněji, rychleji a v počtu až 50 tisíc kusů týdně, bylo nutné upravit původní model připravovaný pomocí 3D tisku. Licenci k tomu poskytl start-up ČVUT TRIX Connections, který se podílel i na vývoji polomasky. Nynější respirátory vznikají na vstřikovacích lisech během desítek sekund. Na projektu spolupracovalo více než 30 organizací a firem.

Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro...
Pro to, aby se respirátory mohly vyrábět levněji, rychleji a v počtu až 50...

Ředitel Fyzikálního ústavu AV Michael Prouza řekl, že finální design masky bude na světě po neděli. Výroba kompletních masek se rozběhne za pár dnů, zatím vznikly stovky komponentů. Trvalou certifikaci by měl respirátor dostat do konce dubna.

V Olomouci má vzniknout závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů ročně

Těsnost polomasek testují vědci ve speciální komoře právě na Fyzikálním ústavu (FÚ). Prouza podotkl, že maska umožňuje použití výměnných filtrů, včetně filtrů P3 R, které přesahují ochranu třídy FFP3. Tyto filtry podle výrobce, firmy AVEC Chem, vydrží zhruba týden nepřetržitého provozu v nemocnici. Výzkumníci z AV a SIGMA Výzkumný a vývojový ústav nyní také vyvíjejí metodu dezinfekce, která by životnost filtrů ještě prodloužila.

„Je to sterilizace ozonem. Máme vysoce výkonný generátor ozonu, který je schopen filtr vysterilizovat naprosto dokonale - bez zvýšení teploty,“ vysvětlil ředitel. Prototyp zařízení má být hotový do několika týdnů.

Samotnou polomasku je možné opakovaně sterilizovat. Podle AV by měla přežít nejméně 100 cyklů v autoklávu (přístroj pro sterilizaci) a neomezený počet dezinfekcí.

Výrobu zajišťuje společnost Cardam, dceřiná firma Fyzikálního ústavu, společnosti Beneš a Lát a České zbrojovky. Jan Lát ze společnosti Beneš a Lát podotkl, že kvůli urychlení výroby byly práce na formách pro polomasky rozděleny mezi šest nástrojáren. Příprava modelu trvala několik týdnů.

Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který...

Původní respirátor CIIRC RP95-3D, který má také nejvyšší stupeň ochrany, představili v březnu výzkumníci z Institutu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT Vyvinuli ho za týden, začali vyrábět s pomocí firem a po dohodě s ministerstvem zdravotnictví dodávat na potřebná místa.

„Svou roli sehrál i fakt, že má náš výzkumný institut úzké vazby na český průmysl. Hned od začátku jsme pověřili start-up společnost TRIX Connections, aby koordinovala další vývoj spolu s průmyslovými podniky. Nabízela se a nakonec i dobře osvědčila spolupráce se společností CARDAM. Tu s CIIRC spojuje nejen společné pracoviště v budově ČVUT, ale i vysoká profesionalita nutná pro vývoj rychlou přípravu výroby,“ představil hlavní partnery pro zajištění výroby prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

K výrobě této polomasky jsou však nutné nepříliš časté tiskárny Multijet Fusion 4200 a 5200. Jedno zařízení také vyrobí maximálně stovku komponentů pro polomasku denně. I ohledně nynější polomasky je už podle Prouzy podepsána dohoda s MZ na dodávku 5000 kusů. Poté co bude dokončena trvalá certifikace, bude následovat další smlouva na 45.000 polomasek. Prouza uvedl, že o respirátory mají zájem i některé kraje.

Celý proces vývoje masky pro výrobu na vstřikolisech v souladu s licenční smlouvou převzal a dále koordinuje start-up při ČVUT, společnost TRIX Connections. „Ve velmi krátké době se nám podařilo namodelovat nový tvar masky, vytvořit nový unikátní prototyp a zadat ho to výroby,“ upřesňuje Ing. Jaroslav Lískovec za start-up TRIX Connections. „Stálo nás to mnoho energie, hledání, vyjednávání, ale zejména vlastního vývoje, bychom posunuli nápad ochranné masky připravené CIIRC ČVUT pro 3D tisk ke skutečné výrobě ve velkém.“

Česká republika v uplynulých týdnech čelila v souvislosti s pandemií koronaviru nedostatku ochranných zdravotních pomůcek. Projekt vznikl na platformě www.spojujemecesko.cz - webovém portálu, kde mohou tuzemské firmy nabídnout své produkty a službu státu nebo dalším společnostem.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!