Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

České děti mají více kazů. Zubaři: Řešením jsou prevence

Čištění zubů - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čištění zubů - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

České děti mají 2,5krát více zkažených zubů než děti ve Švýcarsku, kde fungují preventivní programy podpořené státem a většina zubní péče se hradí hotově. Kdo o zuby nepečuje, pozná to na svých výdajích.

Stejné řešení propagují zubaři v Česku, řekl novinářům prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Na podporu prevence dává komora všem novorozencům průkaz zubního zdraví, letos dá miliontý.

"Zubní lékaři hasí už jen důsledky nedokonalé prevence, hlavní je přesvědčit rodiče, aby dítě k péči o chrup vedli," řekl viceprezident komory Jan Černý. Průkaz prý využívají tři čtvrtiny rodičů, 40 procent přivedlo dítě k zubaři do jednoho roku věku. "Stejné množství tam šlo až mezi jedním a druhým rokem věku dítěte, a to už je pozdě," dodal.

Dítě se zubním kartáčkem.

Péče o děti je náročnější

Zubaři připouštějí, že pro rodiče je někdy problém najít ordinaci, kde bude jejich dítě ošetřeno. Pro zubaře je péče o dítě náročnější, musejí ho pro spolupráci získat. I proto zdravotní pojišťovny péči o děti platí lépe. Za dvě prevence ročně dostane zubař po 368 korunách, u dětí od jednoho roku do šesti let věku je první platba navýšena o 105 korun. Za první prevenci u dospělého je 368 korun, za druhou 323 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Na odpovědnost rodičů za chrup dětí poukázala také docentka Romana Ivančáková z královéhradecké stomatologické kliniky. Nejhorší stav chrupu je podle ní u dětí do pěti let. "Mezi pětiletými dětmi s 20 zuby třetina má sedm a více zkažených zubů," řekla. Je podle ní omyl tvrdit, že děti mají špatné zuby proto, že byly zrušeny školní preventivní prohlídky.

Školáci mají zuby zdravější

Stav chrupu českých školáků je podle docentky naopak celkem dobrý. Deset let zůstává zhruba stejný podíl dětí se zcela zdravými zuby. Na přístup školáků k péči o chrup mají velký vliv školní preventivní programy. Platí je občanská sdružení a ty nejúspěšnější zaštiťuje komora.

"Prevence u dětí je důležitá, ovlivní jejich zubní zdraví na celý život," vysvětlil Chrz. Považuje za "tristní", že to nechápou politici, takže neprosadili vedle financování screeningu rakoviny prsu či konečníku také celoplošnou zubní prevenci podpořenou státem.

Za plomby dají zdravotní pojišťovny ročně 1,3 miliardy korun, s léčbou komplikací zubního kazu stoupne výdaj na dvě miliardy. Zubaři udělají 10 milionům obyvatel 6,5 milionu plomb za rok, podle Chrze by preventivní péčí o chrup šly počty plomb i výdaje za ně výrazně snížit.

Z 300 miliard korun, které spotřebuje ročně české zdravotnictví, jde na zubní péči 8,5 miliardy. Zubaři vidí vedle prevence i další cestu ke snížení výdajů pojišťoven v tom, že si lidé budou plomby platit. Nadále by je pojišťovny hradily jen dětem do 18 let a seniorům od 65 let.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...