Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

České děti se potýkají s obezitou a nedostatkem pohybu. Také dřív kouří a pijí

Obézní dítě - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Většina českých dětí má nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače či televize. Stále více dětí se kvůli tomu potýká s nadváhou a obezitou. České děti jsou navíc ve srovnání se zahraničním nadprůměrní v pití alkoholu a kouření cigaret a marihuany.
  13:36

Vyplývá to z mezinárodní studie HBSC, do které bylo zařazeno 220.000 školáků ze 42 zemí světa. V Česku odborníci zkoumali chování a životní zvyky 1500 dětí.

Nedostatkem pohybové aktivity podle studie trpí zhruba 80 procent českých dětí. „Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů, které v HBSC studii sledujeme. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti,“ řekl dnes novinářům Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, který se na studii podílel.

Šéf olympijského výboru: České děti nesportují. Nevědí totiž, že sport vůbec existuje

Odborníci podle Kalmana zjistili, že pohybová aktivita českých dětí za posledních patnáct let výrazně klesla, zatímco ve světě je trend opačný. „Jenom 16 procent patnáctiletých dětí na světě ale plní pohybová doporučení, což je jedna hodina pohybové aktivity denně. Je to velmi alarmující,“ upozornil Kalman. V Česku doporučení splňuje pouze 13 procent chlapců a 20 procent dívek.

Výskyt nadváhy a obezity u patnáctiletých českých chlapců se za posledních patnáct let kvůli nedostatku pohybu a špatným stravovacím návykům více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou devět procent chlapců, tak nyní jich je 23 procent. U dívek je výskyt nadváhy a obezity zhruba poloviční. Českéděti se z pohledu nadváhy a obezity neliší od mezinárodního průměru.

Děti kouří a pijí

Negativní vliv na pohybovou aktivitu dětí mají v posledních letech počítačové hry a sociální média. „Máme tady generaci dětí, které si nejdou ven zahrát fotbal, jako jsme to dělali my. Zůstávají doma a žijí ve světě sociálních médií, kde není přímý kontakt s kamarádem,“ varovala Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví, podle které děti v dospělosti můžou mít problémy s přímou komunikací.

Ze studie také vyplynulo, že v Česku pravidelně pije alkohol 20 procent patnáctiletých chlapců a 14 procent dívek. Opakovanou opilost přiznalo 30 procent patnáctiletých, což je výrazně více, než je mezinárodní průměr studie HBSC. Cigarety v ČR pravidelně kouří 11 procent patnáctiletých chlapců a 16 procent stejně starých dívek. Podíl kuřáků se sice ve srovnání s rokem 2012 snížil, přesto je v mezinárodním srovnání nadprůměrný. Zkušenost s marihuanou uvedlo 23 procent patnáctiletých dětí. Česko tak v tabulkách obsadilo šesté nejhorší místo.

Většina českých dětí sice hodnotí své zdraví a životní spokojenost pozitivně, v mezinárodním srovnání však ČR podle Aleny Šteflové z české pobočky Světové zdravotnické organizace zaujímá jedno z posledních míst v obou hodnocených kategoriích. Podle odborníků by pohybové aktivitě dětí prospělo zvýšení počtu hodin tělesné výchovy či zavedení tzv. aktivních přestávek. Rodiče by zároveň neměli děti vozit do školy autem a raději zvolit chůzi nebo jízdu na kole.

Autor: