28. června 2012 7:01 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

České děti žijí nezdravě a mají málo pohybu

Dítě s hamburgerem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě s hamburgerem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tři čtvrtiny českých dětí nesplňují mezinárodní doporučení pro pohybovou aktivitu a nemají 60 minut pohybu každý den.

Nadváhou nebo obezitou trpí pětina chlapců a desetina dívek. Více než polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých zkusily kouření. Přibývá dětí opakovaně opilých a kuřáků, včetně marihuany. Uvádí to Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků, kterou dnes novinářům představil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva je výsledkem studie, které se v roce 2010 zúčastnilo na 230.000 dětí od 11 do 15 let z 41 zemí světa, z nich 5686 z Česka.

"Nejpřekvapivějším zjištěním je snadná dostupnost alkoholu pro děti," řekl ministr. Jinak ho prý ve zprávě nic nepřekvapilo, Česko je opakovaně kritizováno od mezinárodních organizací za obezitu, kouření a pití alkoholu u dětí. Organizace upozorňují i na to, že v ČR jsou relativně snadno dostupné cigarety. První krok k nápravě vidí ministr v navýšení daně na tabákové výrobky, vláda s tím už souhlasila. "Snažíme se s panem ministrem financí debatovat i o dani na alkoholové výrobky," dodal.

Přibývají mladí kuřáci

Podle studie půlka třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých v Česku mají zkušenosti s tabákem. Pravidelně kouří 18 procent patnáctiletých, dívky kouří výrazně častěji než chlapci. V mezinárodním srovnání třináctileté Češky v kouření zaujímají druhé místo za dívkami z Grónska. V pití alkoholu jsou třináctiletí i patnáctiletí z Česku na příčce první.

Zpráva ukázala některé rozdíly mezi Českem a Slovenskem. Zatímco kuřáctví u dětí a mládeže v Česku stoupá, na Slovensku klesá. Obě země mají problém s rostoucím počtem kouřících dívek a nedostatečnou legislativou na ochranu dětí před tabákem. Na Slovensku začne před 13. rokem kouřit 27 procent dívek a 38 procent chlapců, průměr sledovaných zemí je u dívek 22 procent a u chlapců 26 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Studie přinesla i řadu dalších zjištění, například že ve skupině třináctiletých je počet chlapců s nadváhou a obezitou třikrát vyšší než dívek. Sedm z deseti dětí tráví více než dvě hodiny denně u počítače. V 15 letech pravidelně snídá jen 46 procent chlapců a 42 procent dívek.

Sexuální život přílis brzy

Více než pětina chlapců a čtvrtina dívek v devátých třídách základních škol v ČR má zkušenosti s pohlavním stykem. Čtvrtina dívek získala zkušenost s pohlavním stykem do 15 let. Slovensko dlouhodobě obsazuje ve výskytu sexuálních zkušeností v tomto věku poslední příčky. I přesto se věk první zkušenosti moc neliší, v ČR je 17,2 roku, v SR 17,8 roku.

Heger uvedl, že dětský věk je období, kdy si člověk zakládá na nemoci. I malý pokles nemocnosti může přinést v budoucnu úspory zdravotnictví v řádech miliard. "Ke zdravému životnímu stylu ale nelze donutit obyvatele ze dne na den," řekl. Ministr chystá novou koncepci prevence, vedle screeningu bude dominantní právě zdravý životní styl.

Lidovky.cz, ČTK