Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České hladové saláty k večeři jsou nesmysl, říká obezitolog

Zdraví

  6:00
PRAHA - Chcete zhubnout nebo si udržet váhu? Obezitolog Zlatko Marinov má několik rad. V rozhovoru pro server Lidovky.cz například řekl, že mnohdy je vhodnější k večeři kachna nebo chleba s máslem než salát. Pro zdravý životní styl je důležité také náboženství. Marinov vychází z tvrzení, že naše strava je historicky nejbližší té středomořské, která je založená na přijímaní tuků večer.
Obezita. Ilustrační foto.

Obezita. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Říkáte, že je vhodné jíst i pozdě večer vydatná jídla jako je například kachna. Tělo totiž dokáže ve spánku tuky zpracovat a nepřibere. Není ale potřeba jít do postele s prázdným žaludkem?
To máte pravdu. Člověk si může dát třeba tu kachnu klidně o půlnoci, ale měl by jít spát až za dvě hodiny. Zhruba tak dlouho totiž trvá žaludku, než jídlo zpracuje. Je však důležité, aby zůstala potrava v trávicím traktu, odkud si tělo může v noci brát tuky.

Lidovky.cz: Takže ti, kteří jedí naposledy už v pět hodin, dělají chybu?
Ano, to je naprostý nesmysl. Může jim to naopak uškodit. Organismus nesmí hladovět přes den ani v noci. Pokud není v době spánku v trávicím traktu jídlo, ze kterého si potřebuje „klidový“ bazální metabolismus brát tuky, bere je ze zásob. Ráno však tělo zjistí, že zásoby ubyly, a tak se je přes den snaží doplnit. Pracuje totiž s teorií, že by další noc nemuselo přežít. Pro jistotu doplní ještě o dvacet procent navíc. Protože co kdyby byla noc ještě horší než ta předešlá?

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Ale pokud večer kachnu, tak asi bez knedlíků.
To určitě. Vždyť středomořská strava ani knedlíky nezná. Je založena na nenasycených mastných kyselinách, které jsou obsaženy v rostlinných tucích, a sytějších potravinách jako jsou vejce, těstoviny nebo smetana. Přesto v obezitologii v podstatě neexistuje zakázané jídlo. Důležité je načasování a samozřejmě také množství. Určitě si nedám k večeři celou kachnu, ale vyberu si nějakou méně mastnou část, například prsa. Kdybych si měl zase vybrat mezi chlebem s rostlinným málem a chlebem se salátem, určitě zvolím máslo.

Salát, ilustrační foto.

Lidovky.cz: Proč salát není vhodný?
Protože právě nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené v tom másle, určitě nedostane tělo z takových těch českých hladových salátů, ve kterých je jen čerstvá zelenina, ocet, voda a sůl. Středomořský salát je mnohem výživnější. Je vždy bohatě zalitý olivovým olejem a část je tepelně upravená. Tím se zvedá jeho energetická hodnota. V italském salátu jsou často sušená rajčata nakládaná v olivovém oleji, v řeckém zase nakládané olivy nebo pečená rajčata. Takže salát ano, ale hodně bohatý, například tuňákový nebo těstovinový.

Kdo je obézní?

Nadváhou trpí člověk, pokud překročí 25 stupňů a obezitou při překročení 30 stupňů indexu tělesné hmotnosti BMI. To je poměr váhy k výšce v metrech na druhou.

Odborníci však upozorňují, že tento index není jednoznačný, protože obézní jsou i sportovci s množstvím svalové hmoty a do průměru se vejdou naopak osoby s křehkou stavbou těla, ale velkým poměrem tělesného tuku.

Lidovky.cz: Opravdu z pohledu obezitologie neexistuje žádné zakázané jídlo? Co takové fast foody?
Do těch člověk může chodit, ale musí si důkladně vybrat, co si objedná. I tam přece prodávají salát nebo vodu. Hamburgerům nebo sendvičům by se měl ale vyhnout. Samy řetězce totiž přiznávají, že jejich jídlo představuje energeticky 70 procent doporučené denní dávky jídla. Problém je i veliký obsah soli. I obecně platí, že člověk zkrátka nemůže sníst všechno. Svým klientům říkám, že kdyby přišli do krámu a snědli tam, co by chtěli, umřou. Člověk zkrátka musí přemýšlet o jídle a jeho smyslu. Vždyť nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.

Lidovky.cz: To přemýšlení o jídle souvisí s tím, že je podle obezitologů nejdůležitější prevence?
V podstatě ano. Nejjednodušší je určit si jasné stereotypy, podle kterých se bude člověk řídit. To usnadňuje třeba náboženství, které je z tohoto ohledu pro celkovou životosprávu velice důležité. Každé má v sobě totiž z veliké části zakořeněny výživové principy zdravého životního stylu. Dnes například úplně vynecháváme půsty. Je však třeba si uvědomit, že obezita je celoživotní chronické onemocnění a je v současné době nevyléčitelná. U dospělých po půl roce a u dětí asi po roce dojde k zásadním tělesným změnám a již není cesty zpět.

Lidovky.cz: Obézní člověk ale může zhubnout...
To ano, může se zbavit i všech zdravotních komplikací. Nemůže však žít s představou, že už se ke staré hmotnosti nikdy nevrátí. S obezitou musí bojovat celý život. Lze pouze zmírnit její projevy. Dieta samozřejmě pomůže, ale musí se držet dlouhodobě, aby se nedostavil jojo efekt. Takové to jednorázové hubnutí totiž například ženské tělo zvládne jen pětkrát.

Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo.

Lidovky.cz: Podle vás také vyjde nastejno ujít čtyři kilometry denně stejně jako dvanáctikilometrový běh. Není to trochu nadsázka?
Není. Při každém pohybu se spalují cukry, ty se však při jídle okamžitě zase doplní. K redukci váhy vede pouze spalování tuků. A při chůzi si bere tělo nejvíce tuků ze všech sportů - celých 60 procent, při běhu pouze 20 procent. Stejné množství tuků tedy spálíte už po čtyřech kilometrech chůze, ale až po dvanácti kilometrech běhu.

Lidovky.cz: Je chůze nejvhodnější pohyb jak při redukci váhy, tak při jejím udržování?
Vzhledem k redukci tuků je nejvhodnější. Šest kilometrů chůze vede ke snižování hmotnosti, ale pozor - osm kilometrů naopak v delší časové perspektivě k nabírání. Pro tělo už je to moc veliká zátěž. K preventivnímu udržování váhy může dobře posloužit i ten běh. Záleží také hodně na tom, komu jaký sport vyhovuje.

Lidovky.cz: Je vždy pohyb pro hubnutí nezbytný?
Ano, pohyb jediný dokáže redukci váhy udržet. U obézních lidí se nejprve nasazuje dieta, která celý proces začne, postupně se přidává i pohyb, který ho udrží. Vše se navíc skloubí s psychoterapií. Když člověk není psychicky v pohodě, nehubne. Jsou i různá životní období, kdy je redukce váhy nereálná. Například když člověk studuje na vysoké škole nebo ztratí povolání. Psychika mu to zkrátka nedovolí.

Témata: salát, jídlo, večeře

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat