Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jedy v těle: české kuchyně jsou plné toluenu

Děti se při vaření naučí kreativitě, kritickému myšlení a spolupráci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti se při vaření naučí kreativitě, kritickému myšlení a spolupráci. | foto: Shutterstock

PRAHA  Stačí přetáhnout přes hlavu igelitový pytlík a několikrát se zhluboka nadechnout – nejlépe ředidla z láhve. Okamžitě se dostaví pocit euforie. Vydrží jen chvilku. Zato následky pravidelného užívání jsou trvalé.

"Toluen nejenže dráždí dýchací cesty a poškozuje ledviny, ovlivňuje také centrální nervovou soustavu," vysvětluje lékař Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta. Narkomani, kteří toluenu propadli, tak postupně hloupnou. Jejich intelekt upadá, osobnost se rozkládá, až vše vyvrcholí demencí. Jenomže jak se ukazuje, problémy se netýkají jen narkomanů. Pořádné dávky toluenu do těla dostávají i další lidé. Stačí strávit několik hodin denně v uzavřené místnosti.

Zasažené dětské pokoje

Dokládají to měření Státního zdravotního ústavu, která se uskutečnila v příbytcích lidí i ve dvaceti školkách v Ostravě, Brně, Plzni a Hradci Králové. Výsledky byly alarmující: koncentrace toluenu byla podle hygieniků v obyčejných místnostech dokonce čtyřikrát vyšší než venku. Zatímco na čerstvém vzduchu hygienici zjistili hodnoty do 24 mikrogramů látky na metr krychlový, v kuchyních naměřili 5 až 516 mikrogramů toluenu. V dětských pokojích se našlo dokonce 410 mikrogramů toluenu na metr krychlový.

Jedy v těle (grafika)

Jedy v těle (grafika)

Zákon přitom dovoluje maximálně 300 mikrogramů. „Prahová koncentrace toluenu, při níž se projevují účinky na centrální nervovou soustavu a dráždění očí, je kolem 375 mikrogramů na metr krychlový,“ přidává k tomu Vratislav Vozník z ekologického sdružení Arnika.

Podle hygieniků mohou za vysoké hodnoty syntetické materiály a nedostatečné větrání. Toluen se nachází v řadě běžných výrobků – v ředidlech, leštidlech, lepidlech i barvách. Obsahují ho také osvěžovače vzduchu. „Místnosti jsou přitom neprodyšně uzavřeny. Izolace jsou kvalitní a nevětrá se, aby se nemrhalo energií,“ popisují hygienici.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle lékařů je přitom vliv toluenu na organismus fatální. Podle nejnovějších poznatků má kromě demence na svědomí i sklerodermii – nemoc, která postihuje cévy. Jde o poruchu imunity, při které začne imunitní systém napadat vlastní tělní tkáň. Cévy se zúží natolik, že jimi v krajním případě přestane protékat krev. Lidem se nehojí poranění. Podle lékařů z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, která pro sklerodermiky otevřela dokonce speciální centrum, vzniká nemoc právě u lidí pracujících s rozpouštědly, například s toluenem.

Chronická otrava - Projevuje se i únavou, ztrátou soustředění, podrážděností, bolestmi hlavy. Vede až k rozkladu osobnosti.

375 mikrogramů - Tolik mikrogramů toluenu v metru krychlovém vzduchu vyvolává podráždění očí a nervové soustavy.

6 až 410 mikrogramů- Tolik mikrogramů toluenu na metr krychlový naměřili hygienici v dětských pokojích.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!