Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

České zdravotnictví potřebuje elektronizaci, vyzývá nová platforma

Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České zdravotnictví podle nově vzniklé Platformy pro elektronické zdravotnictví pokulhává v elektronizaci za vyspělým světem. Veřejnost si elektronizaci spojuje s neúspěšnými projekty, jako byly zdravotní knížky IZIP, kam odmítli posílat lékaři data o pacientech.

Lékaři teď nechtějí psát elektronické recepty a elektronické neschopenky, dokud jim to zákon neuloží jako povinnost. Platforma chce přispět ze změně přístupu lékařů i veřejnosti a k vytvoření Národního plánu rozvoje elektronického zdravotnictví v ČR.

"Vytvoření tohoto plánu, jeho prosazení a následnou realizaci pokládáme za nezbytné," řekl novinářům předseda správní rady společnosti Medtel, která je jedním ze zakládajících členů platformy. Vznik iniciovala Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, mezi členy jsou Národní telemedicínské centrum ve Fakultní nemocnici Olomouc, České národní fórum pro eHealth, ICT unie, česká kancelář WHO a Česká asociace sester. Členy by se měly stát brzy i pacientské organizace.

Zmapování finančních toků v resortu

Podle platformy umožní elektronické zdravotnictví zmapovat finanční toky v resortu, jak to požadují politici, a je přínosem i pro lékaře a pacienty, co se týče kvality péče.

"Jestliže máme dnes možnost podívat se i na vzájemné účinky léků, na zatížení pacientů jednotlivými vyšetřeními, tak my v elektronickém zdravotnictví dáváme praktikovi či nemocničnímu lékaři souhrnnou informaci, kterou si může vyzvednout, a dáváme mu časový prostor, aby měl víc informací a v rychlejší době mohl stanovit diagnózu i postup léčby," upřesnil výhody specialista pro smluvní a zdravotní politiku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Bek.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl, že vedle neúspěšného projektu IZIP má VZP na kontě i úspěšný projekt centralizace svých informačních systémů. Elektronickou komunikaci rozvíjejí i jednotlivé nemocnice, obvykle ale nepřesáhne zdi zařízení. Jde o dílčí projekty, celonárodní projekt, na který chtělo ministerstvo zdravotnictví získat evropské dotace, skončil bez výsledku.

Podle členů platformy je ministerstvo zdravotnictví v zavádění projektů pasivní, situace je "patová". Chtějí proto podnítit diskusi o cílech a možných přínosech elektronického zdravotnictví. Na řešení podle nich jedno volební období nestačí, měla by proto být ustavena nezávislá instituce zaštítěná státem, tedy kancelář s kompetencemi a rozpočtem, která by projekty naplňovala dlouhodobě bez ohledu na změny ministrů a vlád.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....