Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

České zdravotnictví potřebuje elektronizaci, vyzývá nová platforma

Zdraví

  6:00
PRAHA - České zdravotnictví podle nově vzniklé Platformy pro elektronické zdravotnictví pokulhává v elektronizaci za vyspělým světem. Veřejnost si elektronizaci spojuje s neúspěšnými projekty, jako byly zdravotní knížky IZIP, kam odmítli posílat lékaři data o pacientech.
Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto.

Korupce ve zdravotnictví – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lékaři teď nechtějí psát elektronické recepty a elektronické neschopenky, dokud jim to zákon neuloží jako povinnost. Platforma chce přispět ze změně přístupu lékařů i veřejnosti a k vytvoření Národního plánu rozvoje elektronického zdravotnictví v ČR.

"Vytvoření tohoto plánu, jeho prosazení a následnou realizaci pokládáme za nezbytné," řekl novinářům předseda správní rady společnosti Medtel, která je jedním ze zakládajících členů platformy. Vznik iniciovala Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, mezi členy jsou Národní telemedicínské centrum ve Fakultní nemocnici Olomouc, České národní fórum pro eHealth, ICT unie, česká kancelář WHO a Česká asociace sester. Členy by se měly stát brzy i pacientské organizace.

Zmapování finančních toků v resortu

Podle platformy umožní elektronické zdravotnictví zmapovat finanční toky v resortu, jak to požadují politici, a je přínosem i pro lékaře a pacienty, co se týče kvality péče.

"Jestliže máme dnes možnost podívat se i na vzájemné účinky léků, na zatížení pacientů jednotlivými vyšetřeními, tak my v elektronickém zdravotnictví dáváme praktikovi či nemocničnímu lékaři souhrnnou informaci, kterou si může vyzvednout, a dáváme mu časový prostor, aby měl víc informací a v rychlejší době mohl stanovit diagnózu i postup léčby," upřesnil výhody specialista pro smluvní a zdravotní politiku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Bek.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl, že vedle neúspěšného projektu IZIP má VZP na kontě i úspěšný projekt centralizace svých informačních systémů. Elektronickou komunikaci rozvíjejí i jednotlivé nemocnice, obvykle ale nepřesáhne zdi zařízení. Jde o dílčí projekty, celonárodní projekt, na který chtělo ministerstvo zdravotnictví získat evropské dotace, skončil bez výsledku.

Podle členů platformy je ministerstvo zdravotnictví v zavádění projektů pasivní, situace je "patová". Chtějí proto podnítit diskusi o cílech a možných přínosech elektronického zdravotnictví. Na řešení podle nich jedno volební období nestačí, měla by proto být ustavena nezávislá instituce zaštítěná státem, tedy kancelář s kompetencemi a rozpočtem, která by projekty naplňovala dlouhodobě bez ohledu na změny ministrů a vlád.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!