Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko by mohlo mít novou mobilní laboratoř pro zkoumání látek

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MILÍN Česko by mohlo mít novou mobilní kontejnerovou laboratoř pro zkoumání a analýzu podezřelých chemických, biologických a radiačních látek. „Cena zařízení se pohybuje v desítkách milionů korun,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

V současnosti má správa několik svozových aut, které podezřelé látky z celé republiky převážejí do areálu blízko Příbrami, který provozuje Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany. Právě ten může prostřednictvím ministerstva vnitra o koupi zařízení, které by stávající prostory doplnilo, požádat.

Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany

Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany je veřejná výzkumná instituce zřízená Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) za účelem výzkumné a vývojové činnosti v oblasti chemických, biologických a radioaktivních látek. Na starost má mimo jiné i zabezpečení technické podpory dozorové a inspekční činnosti SÚJB v radiační ochraně a při kontrole zákazu chemických a biologických zbraní. SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

„S výzkumným ústavem vedeme velmi vážnou debatu o tom, jestli by nebylo dobré mít nějakou mobilní laboratoř, jestli toto velké zařízení nepřenést na automobil a mít trošku flexibilnější přístup,“ uvedl Švagr. Připomněl, že areál ústavu je součástí Integrovaného záchranného systému a řeší desítky případů podezřelých látek ročně.

„Dnes jsme svědkem toho, že na různých úřadech různí lidé počínaje teroristy, konče lidmi, kteří prostě nejsou normální, budou chtít způsobovat škody na životech, ale i na majetku právě zakázanými látkami,“ podotkl Švagr. „Svět se prostě v tomto směru mění a v rámci té změny chceme reagovat i my,“ dodal. Mobilní kontejnerovou laboratoř by se podle něj mohlo podařit koupit kolem roku 2019.

Ředitel ústavu Tomáš Dropa řekl, že jeho pracovníci se při zkoumání setkávají s různorodými typy potenciálně nebezpečných látek. „Je to případ od případu. Záleží to na tom, kde je místo nálezu, na době, na společenské situaci. Například před volbami se objevují anonymy s bílými prášky. Nebezpečí je buď potvrzeno, nebo vyloučeno,“ uvedl.

Mezi objevenými látkami lze podle něj najít drogy, kyanidy či radioaktivní materiály po zaniklých laboratořích. „Firma například zkrachuje a zbude sklad takového chemicko-biologicko-radiačního pel melu,“ dodal. Počet případů je podle něj proměnlivý.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!