Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je na prahu chřipkové epidemie, počet nemocných se opět zvýšil

Zdraví

  11:20aktualizováno  11:30
PRAHA - Česko je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na prahu chřipkové epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními onemocněními na konci minulého týdne byl 1224 na 100 000 obyvatel, oproti předchozímu týdnu stoupl o 10,3 procenta. Vyplývá to z informací na webu SZÚ. O epidemii se hovoří tehdy, kdy se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100 000 lidí.
Chřipka, ilustrační foto.

Chřipka, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Chřipka je podceňovaný zabiják. Ohrožuje především kardiaky

O více než čtvrtinu vzrostl počet nemocných školáků mezi šesti a čtrnácti lety. Do minulého pátku bylo nahlášeno 21 závažných případů chřipky, které vyžadovaly intenzivní péči, čtyři pacienti starší 60 let zemřeli. Z krajů je nejvíc nemocných v Jihočeském kraji, kde evidují 1473 nemocných na 100.000 obyvatel.

„Z celkového množství 1488 pozitivních případů chřipky připadá 33 procent na chřipku A a 67 procent na chřipku B,“ uvedl SZÚ. U typu A převažuje podtyp A/H1N1 a u chřipky B linie Yamagata. Epidemie postihla už téměř celou západní Evropu kromě Finska, pokračuje i v Německu a Rakousku. Lokální výskyty už hlásí také Polsko.

Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.

Existuje i očkování, na které je už ale letos pozdě. Podle odborníků nestihne vakcína do nástupu epidemie vybudovat potřebné protilátky. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací.

Očkováno je asi pět až sedm procent Čechů, u seniorů 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů. Vakcína musí být podána každý rok.

Hygienička: Jižní Morava je na počátku chřipkové epidemie

Jihomoravský kraj je na počátku chřipkové epidemie, řekla dnes ČTK vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní má akutní respirační onemocnění a chřipku 1700 lidí na 100.000 obyvatel. To je zhruba 20.000 mezi 1,2 milionem obyvatel jižní Moravy. Chřipka netvoří ani deset procent. Podle Ciupek počet nemocných poslední týdny stoupal a dá se předpokládat stejný vývoj. Situaci by mohly zmírnit brzké jarní prázdniny školáků, které zamezí kontaktu nemocných jedinců v kolektivu. Žádná doporučení ohledně zákazu návštěv zatím hygienici nedávají.

Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka podle Ciupek zasáhne celý organismus a schvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní.

Hygienici sbírají informace od lékařů, o dalších nemocných ale nemusejí vědět kvůli tomu, že odbornou pomoc nevyhledali. „V posledních týdnech se počet nemocných zvedá, proto lze říct, že jsme na počátku epidemie. Hodnota 1700 případů na 100.000 obyvatel je právě taková ta vachrlatá hranice pro epidemii,“ uvedla Ciupek.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...