Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko je na prahu chřipkové epidemie, zemřelo už pět lidí

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko stojí na prahu chřipkové epidemie, varují lékaři. Svědčí o tom čerstvá čísla hygieniků: počet nemocných se za poslední čtyři dny téměř zdvojnásobil. Stejně jako počet obětí viru.

„V nemocnicích leží v těžkých stavech na čtyřiatřicet lidí. K dnešnímu dni máme hlášeno také pět úmrtí,“ potvrdil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ještě ve středu se přitom s komplikacemi v nemocnicích potýkalo osmnáct lidí. Nemoci podlehli tři – po jednom v krajích Plzeňském, Zlínském a Středočeském. U řady z nich šlo o takzvanou „prasečí chřipku“, která způsobila pandemii před čtyřmi lety.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepodceňujte očkování

„Mluvíme proto o zvýšeném výskytu a počínající epidemii. Ta by mohla propuknout v následujících dnech,“ hodnotí situaci v ordinacích Valenta.
Doposud podle něj držely počty nemocných „na uzdě“ vánoční svátky. Lidé během nich příliš nevycházeli a ani nevyhledávali lékaře.

V ovzduší přitom podle něj poletuje především pandemický vir A/H1N1. Ten lidi vyděsil hlavně v roce 2009, kdy kvůli němu Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav ohrožení. Kromě něj se ale dá chytnout i chřipka typu B.

„Všem proto vřele doporučujeme očkování,“ říká Valenta a pokračuje: „Lidé by skutečně neměli situaci podceňovat. Každý rok u nás zemře na chřipku a její komplikace dva tisíce lidí, nikdo z nich přitom nikdy nebyl očkován. Já sám se proto každý rok očkovat na chřipku nechávám, stejně jako moje žena,“ dodává hlavní hygienik.

Doporučení se týká hlavně seniorů, obézních lidí a pacientů s cukrovkou, rakovinou či srdečními chorobami. „Pro pacienty s těžkými stavy v nemocnicích pak máme připravena antivirotika Tamiflu,“ doplnil Valenta. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové je lékaři prozatím použili v deseti případech.

Až patnáctkrát více mrtvých

Epidemie chřipky už ale hlásí i další státy. Během prvního lednového týdne ohlásili první dva mrtvé na prasečí chřipku nemocnice v polské části Slezska. Ve vojvodské nemocnici v Bielsku-Biale lékaři virus odhalili u třinácti pacientů.

Dětská nemoc (ilustrační foto).

Naplno řádí epidemie v Anglii, Nizozemsku a Dánsku. Před smrtelným kmenem viru A/H1N1 znovu začínají varovat i čínská média. Třeba včera přinesla zprávu o dvou nových případech úmrtí – údajně prvních od roku 2010. Šlo o dvě ženy.

Světová zdravotnická organizace navíc podotkla, že pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila mnohem víc lidí, než se původně předpokládalo: odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Původní počet uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky.

Nové počty obětí odhalila nová studie, kterou zveřejnila v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases mezinárodní skupina vědců. Počet obětí mohl být podle nich ještě vyšší – až 579 000 lidí. Nikdo prý totiž nezapočítal úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...