Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Česko je na prahu chřipkové epidemie, zemřelo už pět lidí

Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie, varují lékaři. Svědčí o tom čerstvá čísla hygieniků: počet nemocných se za poslední čtyři dny téměř zdvojnásobil. Stejně jako počet obětí viru.
  16:49aktualizováno  19:20

„V nemocnicích leží v těžkých stavech na čtyřiatřicet lidí. K dnešnímu dni máme hlášeno také pět úmrtí,“ potvrdil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ještě ve středu se přitom s komplikacemi v nemocnicích potýkalo osmnáct lidí. Nemoci podlehli tři – po jednom v krajích Plzeňském, Zlínském a Středočeském. U řady z nich šlo o takzvanou „prasečí chřipku“, která způsobila pandemii před čtyřmi lety.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepodceňujte očkování

„Mluvíme proto o zvýšeném výskytu a počínající epidemii. Ta by mohla propuknout v následujících dnech,“ hodnotí situaci v ordinacích Valenta.
Doposud podle něj držely počty nemocných „na uzdě“ vánoční svátky. Lidé během nich příliš nevycházeli a ani nevyhledávali lékaře.

V ovzduší přitom podle něj poletuje především pandemický vir A/H1N1. Ten lidi vyděsil hlavně v roce 2009, kdy kvůli němu Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav ohrožení. Kromě něj se ale dá chytnout i chřipka typu B.

„Všem proto vřele doporučujeme očkování,“ říká Valenta a pokračuje: „Lidé by skutečně neměli situaci podceňovat. Každý rok u nás zemře na chřipku a její komplikace dva tisíce lidí, nikdo z nich přitom nikdy nebyl očkován. Já sám se proto každý rok očkovat na chřipku nechávám, stejně jako moje žena,“ dodává hlavní hygienik.

Doporučení se týká hlavně seniorů, obézních lidí a pacientů s cukrovkou, rakovinou či srdečními chorobami. „Pro pacienty s těžkými stavy v nemocnicích pak máme připravena antivirotika Tamiflu,“ doplnil Valenta. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové je lékaři prozatím použili v deseti případech.

Až patnáctkrát více mrtvých

Epidemie chřipky už ale hlásí i další státy. Během prvního lednového týdne ohlásili první dva mrtvé na prasečí chřipku nemocnice v polské části Slezska. Ve vojvodské nemocnici v Bielsku-Biale lékaři virus odhalili u třinácti pacientů.

Dětská nemoc (ilustrační foto).

Naplno řádí epidemie v Anglii, Nizozemsku a Dánsku. Před smrtelným kmenem viru A/H1N1 znovu začínají varovat i čínská média. Třeba včera přinesla zprávu o dvou nových případech úmrtí – údajně prvních od roku 2010. Šlo o dvě ženy.

Světová zdravotnická organizace navíc podotkla, že pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila mnohem víc lidí, než se původně předpokládalo: odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Původní počet uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky.

Nové počty obětí odhalila nová studie, kterou zveřejnila v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases mezinárodní skupina vědců. Počet obětí mohl být podle nich ještě vyšší – až 579 000 lidí. Nikdo prý totiž nezapočítal úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému.

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...