Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je na prahu chřipkové epidemie, zemřelo už pět lidí

Zdraví

  16:49aktualizováno  19:20
PRAHA - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie, varují lékaři. Svědčí o tom čerstvá čísla hygieniků: počet nemocných se za poslední čtyři dny téměř zdvojnásobil. Stejně jako počet obětí viru.
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„V nemocnicích leží v těžkých stavech na čtyřiatřicet lidí. K dnešnímu dni máme hlášeno také pět úmrtí,“ potvrdil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ještě ve středu se přitom s komplikacemi v nemocnicích potýkalo osmnáct lidí. Nemoci podlehli tři – po jednom v krajích Plzeňském, Zlínském a Středočeském. U řady z nich šlo o takzvanou „prasečí chřipku“, která způsobila pandemii před čtyřmi lety.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepodceňujte očkování

„Mluvíme proto o zvýšeném výskytu a počínající epidemii. Ta by mohla propuknout v následujících dnech,“ hodnotí situaci v ordinacích Valenta.
Doposud podle něj držely počty nemocných „na uzdě“ vánoční svátky. Lidé během nich příliš nevycházeli a ani nevyhledávali lékaře.

V ovzduší přitom podle něj poletuje především pandemický vir A/H1N1. Ten lidi vyděsil hlavně v roce 2009, kdy kvůli němu Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav ohrožení. Kromě něj se ale dá chytnout i chřipka typu B.

„Všem proto vřele doporučujeme očkování,“ říká Valenta a pokračuje: „Lidé by skutečně neměli situaci podceňovat. Každý rok u nás zemře na chřipku a její komplikace dva tisíce lidí, nikdo z nich přitom nikdy nebyl očkován. Já sám se proto každý rok očkovat na chřipku nechávám, stejně jako moje žena,“ dodává hlavní hygienik.

Doporučení se týká hlavně seniorů, obézních lidí a pacientů s cukrovkou, rakovinou či srdečními chorobami. „Pro pacienty s těžkými stavy v nemocnicích pak máme připravena antivirotika Tamiflu,“ doplnil Valenta. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové je lékaři prozatím použili v deseti případech.

Až patnáctkrát více mrtvých

Epidemie chřipky už ale hlásí i další státy. Během prvního lednového týdne ohlásili první dva mrtvé na prasečí chřipku nemocnice v polské části Slezska. Ve vojvodské nemocnici v Bielsku-Biale lékaři virus odhalili u třinácti pacientů.

Dětská nemoc (ilustrační foto).

Naplno řádí epidemie v Anglii, Nizozemsku a Dánsku. Před smrtelným kmenem viru A/H1N1 znovu začínají varovat i čínská média. Třeba včera přinesla zprávu o dvou nových případech úmrtí – údajně prvních od roku 2010. Šlo o dvě ženy.

Světová zdravotnická organizace navíc podotkla, že pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila mnohem víc lidí, než se původně předpokládalo: odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Původní počet uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky.

Nové počty obětí odhalila nová studie, kterou zveřejnila v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases mezinárodní skupina vědců. Počet obětí mohl být podle nich ještě vyšší – až 579 000 lidí. Nikdo prý totiž nezapočítal úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat