24. listopadu 2011 12:10, aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko má nejvíce obézních důchodkyň z EU

Obezita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita - ilustrační foto. |

Česká republika má další prvenství, ne však příliš lichotivé. Kromě toho, že patříme k zemím EU s největším podílem obézních lidí v populaci, máme vůbec nejvíce obézních žen ve věkové kategorii 65 až 74 let. Tato skupina obyvatelstva představuje 35,9 procenta.

Údaje založené na letech 2008 až 2009 dnes přinesl Evropský statistický úřad (Eurostat).

U populace starší 18 let nejmenší množství obézních z 19 států "sedmadvacítky", u nichž statistici data uvedli, připadlo Rumunsku. V něm je podle nich obézních osm procent žen a 7,6 procenta mužů. Další země s nejmenším výskytem obezity jsou Itálie, Bulharsko a Francie. Naopak nejvíce obézních žen Eurostat zaznamenal v Británii (23,9 procenta) a u mužů pak na Maltě (24,7 procenta).

V případě dospělých mužů v Česku statistici zaregistrovali 18,4 procenta obézních. Více už to bylo jen v Maďarsku (21,4 procenta), v Británii (22,1 procenta) a na již zmíněné Maltě. Česko se Slovenskem a Lotyšskem také patří mezi státy, v nichž experti zaznamenali největší rozdíl v množství obézních mezi mladými a příslušníky starších věkových kategorií.

Obezita souvisí i se vzděláním

U žen ve všech sledovaných zemích jednoznačně platí, že čím vyšší věková skupina, tím větší podíl obézních osob. U mužů byl ve 12 z 19 monitorovaných států největší podíl obézních zaznamenán rovněž v nejvyšší sledované věkové skupině 65-74 roků, v ostatních státech pak mezi 45 a 64 lety.

Procento obézních také závisí na úrovni vzdělání, což je opět patrné hlavně u žen. Se zvyšováním úrovně vzdělanosti klesá podíl obézních žen ve všech členských státech, zřetelné je to hlavně na Slovensku, Maltě, v Polsku a v Řecku. Také u mužů bylo v 11 státech zjištěno největší procento obézních v kategorii s nejnižším vzděláním.

Naopak pohlaví nemá na podíl obézních prakticky žádný vliv. V osmi sledovaných státech bylo větší procento obézních žen, v deseti bylo větší procento obézních mužů a v jednom státě byl podíl vyrovnaný.

Spojené státy jsou na tom hůře

Přestože obezita trápí podle statistiky v Evropské unii řadu lidí, stále nedosahuje situace ve Spojených státech. Zatímco podíl obézních se ve sledovaných zemích EU pohyboval u žen mezi osmi procenty a 23,9 procenta a u mužů mezi 7,6 procenta a 24,7 procenta, v USA bylo v roce 2009 obézních 26,8 procenta žen a 27,6 procenta mužů.

Obezita a nadváha mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Za obézní statistici brali lidi, u nichž index tělesné hmotnosti BMI překročil číslo 30.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz