5. června 2013 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko mobilizuje zásoby a radí očkovat proti tetanu

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko mobilizuje zásoby očkovacích látek proti tetanu, žloutence A a B i dalším infekcím, které mohou ohrozit obyvatelstvo v souvislosti se záplavami. Hlavní hygienik Vladimír Valenta vyzval občany, aby si zkontrolovali očkování proti tetanu a případně se dali přeočkovat.

Zdravotní pojišťovny nabídly zvýhodněné či bezplatné očkování proti žloutenkám, a to buď lidem v záplavových oblastech, nebo všem svým klientům. Speciální program je i pro policisty a hasiče.

Co hrozí po povodních?

Problém s pravidelným očkováním proti tetanu je třeba v Plzni. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová řekla, že výpadek byl na počátku roku, kdy nebyla vakcína v celé Evropě. Ministerstvo zajistilo mimořádný dovoz, v březnu dorazilo 14 tisíc dávek po jedné ampuli v indikaci při poraněních a nehojících se ranách, v půli května 40 tisíc dávek v balení po deseti ampulích pro pravidelné očkování. "Lékaři vědí, kde si mají vakcíny objednat," shrnula Plívová.

Uvolnění rezerv

Očkovací akce oznámilo už několik zdravotních pojišťoven. Mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková řekla, že v souvislosti s ničivými povodněmi rozhodl generální ředitel Jaromír Gajdáček uvolnit část rezerv z fondu prevence.

"V případě potřeby budou použity na očkování proti hepatitidě A a B, na zvýšený přísun potřebných vitamínů, vody či energetických nápojů pro zasahující policisty a hasiče - pojištěnce naší pojišťovny," uvedla. O nabídce bude informovat předseda správní rady ZPMV první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška Ústřední krizový štáb. Zprávu dostanou i jednotlivé regiony.

Očkování proti chřipce

Zároveň ZPMV podle mluvčí jedná o formě pomoci pro ostatní své klienty zasažené povodní. V úvahu přichází také očkování proti žloutence, úhrada vitamínů a zorganizování ozdravného pobytu pro děti z vyplavených oblastí.

Očkování nejen pro záplavové oblasti

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v úterý oznámila, že přispěje svým klientům v souvislosti se záplavami na očkování proti žloutence, a to všem, kteří o to projeví zájem, nejen těm, kteří žijí v zaplavených regionech.

Vojenská zdravotní pojišťovna v pondělí sdělila, že uhradí svým pojištěncům z oblastí záplav očkování proti hepatitidě A a B a proti některým dalším infekcím.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ve středu sdělil, že od středečního rána je v provozu pobočka VZP v Sokolské ulici v Praze, která se nachází v povodňovém území a dosud byla preventivně uzavřena. Pobočka v Kralupech nad Vltavou zůstává vzhledem ke kritické povodňové situaci uzavřena. Všechna ostatní pracoviště VZP fungují ve standardním režimu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz