Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češky jsou druhé v Evropě v užívání antikoncepčních pilulek

Zdraví

  12:17
PRAHA - Češky jsou na druhém místě v Evropě po Francouzkách v užívání antikoncepčních pilulek. Ve Francii se jimi v současnosti chrání 50 procent žen v reprodukčním věku, v Česku 43 procent.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zjistil to nejnovější průzkum výrobce, v němž odpovědělo 24.320 žen v 18 zemích. S jeho výsledky seznámil dnes novináře gynekolog Jaroslav Jeníček.

Další v aktuálním pořadí je Nizozemsko s 41 procenty a Německo s

Pořadí v užívání antikoncepce

1. Francie - 50 %
2. Česká republika - 43 %
3. Nizozemí - 41 %
4. Německo - 38 %

38 procenty. Nejméně žen se chrání pilulkami v Řecku, čtyři procenta, v Turecku sedm procent a na Ukrajině osm procent, uvedl lékař.

S antikoncepční pilulkou nebo kondomem má v průběhu života zkušenosti 71 procent Evropanek, z nich 93 procent již někdy pilulku použilo a 71 procent kondom. Někdy v životě tedy užily antikoncepční pilulku dvě třetiny evropských žen, v Řecku jen 24 procent, na Ukrajině 27 procent a v Turecku 26 procent. Naproti tomu téměř 90 procent německých, francouzských a švédských žen někdy v minulosti pilulku vyzkoušelo.

Pilulka se podle Jeníčka stala za 50 let od vstupu na trh nejužívanější metodou ochrany proti nežádoucímu otěhotnění. V průměru v 18 zemích ji užívá 24 procent, kondom 23 procent, dalších 23 procent žen v plodném věku se ale proti početí nechrání.

Poprvé? Průměrný věk je 18 let
Podle Jeníčka to ale neznamená automaticky rizikové chování - zhruba 30 procent žen v této skupině je těhotných nebo se otěhotnět snaží, 15 procent nemá intimní vztah, 10 procent věří, že nemohou otěhotnět. Dalších šest procent uvádí, že ony nebo jejich partner jsou neplodní. Jen osm procent žen pilulky nebere, protože se obávají možných vedlejších účinků.

Jeníček uvítal jako velmi příznivé zjištění, že průměrný věk Evropanek při prvním pohlavním styku je 18 let, a to v rozmezí od 16,5 roku v Dánsku a ve Švédsku, do 19 let v Polsku a 20,5 v Turecku.

Pro první pohlavní styk v životě zůstává nejoblíbenější ochranou kondom - chránilo se tak 49 procent dotázaných. Přibližně 21 procent žen užívalo v době svého prvního pohlavního styku antikoncepční pilulku. Varující podle Jeníčka ale je, že 14 procent Evropanek spoléhalo na metodu přerušovaného pohlavního styku a 18 procent nepoužilo vůbec žádnou antikoncepci.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat