Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češky jsou druhé v Evropě v užívání antikoncepčních pilulek

Zdraví

  12:17
PRAHA - Češky jsou na druhém místě v Evropě po Francouzkách v užívání antikoncepčních pilulek. Ve Francii se jimi v současnosti chrání 50 procent žen v reprodukčním věku, v Česku 43 procent.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zjistil to nejnovější průzkum výrobce, v němž odpovědělo 24.320 žen v 18 zemích. S jeho výsledky seznámil dnes novináře gynekolog Jaroslav Jeníček.

Další v aktuálním pořadí je Nizozemsko s 41 procenty a Německo s

Pořadí v užívání antikoncepce

1. Francie - 50 %
2. Česká republika - 43 %
3. Nizozemí - 41 %
4. Německo - 38 %

38 procenty. Nejméně žen se chrání pilulkami v Řecku, čtyři procenta, v Turecku sedm procent a na Ukrajině osm procent, uvedl lékař.

S antikoncepční pilulkou nebo kondomem má v průběhu života zkušenosti 71 procent Evropanek, z nich 93 procent již někdy pilulku použilo a 71 procent kondom. Někdy v životě tedy užily antikoncepční pilulku dvě třetiny evropských žen, v Řecku jen 24 procent, na Ukrajině 27 procent a v Turecku 26 procent. Naproti tomu téměř 90 procent německých, francouzských a švédských žen někdy v minulosti pilulku vyzkoušelo.

Pilulka se podle Jeníčka stala za 50 let od vstupu na trh nejužívanější metodou ochrany proti nežádoucímu otěhotnění. V průměru v 18 zemích ji užívá 24 procent, kondom 23 procent, dalších 23 procent žen v plodném věku se ale proti početí nechrání.

Poprvé? Průměrný věk je 18 let
Podle Jeníčka to ale neznamená automaticky rizikové chování - zhruba 30 procent žen v této skupině je těhotných nebo se otěhotnět snaží, 15 procent nemá intimní vztah, 10 procent věří, že nemohou otěhotnět. Dalších šest procent uvádí, že ony nebo jejich partner jsou neplodní. Jen osm procent žen pilulky nebere, protože se obávají možných vedlejších účinků.

Jeníček uvítal jako velmi příznivé zjištění, že průměrný věk Evropanek při prvním pohlavním styku je 18 let, a to v rozmezí od 16,5 roku v Dánsku a ve Švédsku, do 19 let v Polsku a 20,5 v Turecku.

Pro první pohlavní styk v životě zůstává nejoblíbenější ochranou kondom - chránilo se tak 49 procent dotázaných. Přibližně 21 procent žen užívalo v době svého prvního pohlavního styku antikoncepční pilulku. Varující podle Jeníčka ale je, že 14 procent Evropanek spoléhalo na metodu přerušovaného pohlavního styku a 18 procent nepoužilo vůbec žádnou antikoncepci.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat