"Jejich masový výskyt je důsledkem zvýšeného přísunu živin, především fosforu. Zdravotní riziko představují toxiny, které některé sinice produkují," vysvětlila Martina Chvátalová z oddělení hygieny vody Státního zdravotnického ústavu. Přemnožené sinice nejčastěji způsobují záněty spojivek nebo různé alergické reakce.
"Zpravidla jde o kožní potíže spojené s vyrážkou a svěděním," řekla lékařka Irena Kudrnovská. Pokud si však lidé pro rekreaci vyberou stojaté vody nebo třeba rybník, do něhož už dlouho nezapršelo, mohou si z koupání odnést mnohem vážnější zdravotní následky.
"V takové vodě už se dá chytit ledacos. Je zakalená, koncentrovaná. Člověk v ní klidně může přijít ke žloutence nebo i salmonele," upozornila Kudrnovská. Letos ještě žádné onemocnění způsobené špinavou vodou ošetřovat nemusela. "Koupaliště jsou zatím studená. Spíš jsem se setkala se solární dermatitidou, respektive s pacienty citlivými na prudké jarní slunce, kterým jsem léčila zánět kůže," podotýká lékařka.
Kde se berou sinice?* Zvýšený výskyt sinic přímo souvisí s horkým počasím. Čím déle trvá sucho a vysoké teploty, tím vyšší je riziko, že se nepopulární zelená masa bude na hladinách koupališť tvořit. |
Kvalitu vody v některých přírodních koupalištích hygienici pravidelně kontrolují. Například loni vyhovělo evropským normám přes osmdesát procent sledovaných koupališť v Česku. "Z celkem 186 odpovídalo limitním požadavkům Evropské unie 161 rekreačních vod," upřesnila Chvátalová.
Třeba z pražských přírodních koupališť má zatím podle hygieniků zcela nezávadnou vodu pouze Šeberák. O něco hůř je na tom podle posledních měření Lhotka, kde se v nepatrné míře nebezpečné bakterie objevují. Zdravotní riziko je však podle expertů minimální. "Po koupání je vhodné osprchovat se," řekla Chvátalová. Zhoršenou jakost vody naměřili hygienici na koupališti Džbán. Zejména citlivější lidé tu po koupání zdravotní obtíže zaznamenat mohou.
K vodním plochám, kterým je radno se raději vyhnout, už léta patří přehrada v Hostivaři. Nyní je vypuštěná. Město chce největší vodní nádrži v metropoli vrátit nálepku "bezpečná", a tak se pustilo do jejího odbahnění. "Náklady na to se vyšplhají k 75 milionům korun," řekl náměstek primátora Karel Březina.
Ostatní české přehrady v současnosti hlásí kvalitu vody spíše dobrou.
Nejkrásnější výlety nejsou jen k vodě!
|