Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český letní strašák? Sinice způsobující alergie

Zdraví

  7:00
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je podle hygieniků v posledních pěti letech poměrně dobrá. Strašákem teplých měsíců však stále zůstávají sinice.

Hurá do vody! V horkém vedru přijde osvěžení vhod. foto: ČTK

"Jejich masový výskyt je důsledkem zvýšeného přísunu živin, především fosforu. Zdravotní riziko představují toxiny, které některé sinice produkují," vysvětlila Martina Chvátalová z oddělení hygieny vody Státního zdravotnického ústavu. Přemnožené sinice nejčastěji způsobují záněty spojivek nebo různé alergické reakce.

"Zpravidla jde o kožní potíže spojené s vyrážkou a svěděním," řekla lékařka Irena Kudrnovská. Pokud si však lidé pro rekreaci vyberou stojaté vody nebo třeba rybník, do něhož už dlouho nezapršelo, mohou si z koupání odnést mnohem vážnější zdravotní následky.

Sinice.

"V takové vodě už se dá chytit ledacos. Je zakalená, koncentrovaná. Člověk v ní klidně může přijít ke žloutence nebo i salmonele," upozornila Kudrnovská. Letos ještě žádné onemocnění způsobené špinavou vodou ošetřovat nemusela. "Koupaliště jsou zatím studená. Spíš jsem se setkala se solární dermatitidou, respektive s pacienty citlivými na prudké jarní slunce, kterým jsem léčila zánět kůže," podotýká lékařka.

Kde se berou sinice?

* Zvýšený výskyt sinic přímo souvisí s horkým počasím. Čím déle trvá sucho a vysoké teploty, tím vyšší je riziko, že se nepopulární zelená masa bude na hladinách koupališť tvořit.

Sinice - ilustrační foto.

* Zatímco zbytek června bude spíše slunečný, na začátek července předpovídají meteorologové opak. "Statistiky se hodně přiklání spíše k deštivějšímu a chladnějšímu rázu počasí," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

* Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma.

Kvalitu vody v některých přírodních koupalištích hygienici pravidelně kontrolují. Například loni vyhovělo evropským normám přes osmdesát procent sledovaných koupališť v Česku. "Z celkem 186 odpovídalo limitním požadavkům Evropské unie 161 rekreačních vod," upřesnila Chvátalová.

Třeba z pražských přírodních koupališť má zatím podle hygieniků zcela nezávadnou vodu pouze Šeberák. O něco hůř je na tom podle posledních měření Lhotka, kde se v nepatrné míře nebezpečné bakterie objevují. Zdravotní riziko je však podle expertů minimální. "Po koupání je vhodné osprchovat se," řekla Chvátalová. Zhoršenou jakost vody naměřili hygienici na koupališti Džbán. Zejména citlivější lidé tu po koupání zdravotní obtíže zaznamenat mohou.

K vodním plochám, kterým je radno se raději vyhnout, už léta patří přehrada v Hostivaři. Nyní je vypuštěná. Město chce největší vodní nádrži v metropoli vrátit nálepku "bezpečná", a tak se pustilo do jejího odbahnění. "Náklady na to se vyšplhají k 75 milionům korun," řekl náměstek primátora Karel Březina.

Ostatní české přehrady v současnosti hlásí kvalitu vody spíše dobrou.


Nejkrásnější výlety nejsou jen k vodě!

Pravčická bránaCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Česku, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE