Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cesta za exotikou začíná v ordinaci, upozorňuje lékařka

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

„Před delším pobytem v zahraničí, zvláště v tropech a subtropech, by měl každý člověk asi tři měsíce před odjezdem navštívit centrum cestovní medicíny,“ říká lékařka Daniela Fránová z oddělení očkování a cestovní medicíny Plzeň Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem.

LN Jaké země jsou ze zdravotního hlediska nejrizikovější?
Méně rizikové jsou samozřejmě cesty po Evropě, Severní Americe, Austrálii; mezi rizikovější oblasti patří rovníková Afrika a jihovýchodní Asie.

LN Jaká dodržovat opatření pro ochranu zdraví?
Nejrizikovější bývá chování cestovatele. Vždy je důležitá hygiena rukou, správný výběr potravin a pitné vody, ochrana před hmyzem, dodržování zásad bezpečného sexu a další. Očkování pak představuje ochranu před konkrétní infekcí, proti níž si vytvoříte imunitu. Pokud vyjíždějí do zahraničí děti, mají být v první řadě očkovány proti infekcímpodle platného očkovacího kalendáře, teprve poté proti dalším infekcím, které jsou jen doporučené.

LN Mnoho lidí tráví dovolenou v evropských přímořských letoviscích. Potřebují před cestou očkování?
Při pobytu v evropských zemích je dobré očkování proti tetanu, žloutence, minimálně typu A, lépe proti žloutenkám A i B. Doporučuji také kontrolu očkování proti spalničkám, osoby neočkované nebo očkované jen jednou dávkou vakcíny raději před cestou očkovat. Také je vhodné očkování proti černému kašli. V sezoně respiračních infekcí nezapomeňte na očkování proti chřipce. Je to podobné jako u nás. Každopádně v zemích na jihu Evropy je vyšší výskyt žloutenky typu A i některých jiných infekcí. V řadě evropských zemí je při pobytu v přírodě riziko nákazy klíšťovou encefalitidou.

LN Jediné očkování, které je v Česku povinné pro dospělé, je proti tetanu. Můžete upřesnit frekvenci očkování?
Očkování proti tetanu se provádí v dětském věku, poté následuje přeočkování vždy po 15 letech. Totéž platí i pro starší dospělé osoby, u nichž bylo očkování zahájeno až v dospělosti, i tam je přeočkování stejné. Při přeočkování proti tetanu lze využít samostatnou vakcínu nebo trojkombinaci, to znamená vakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli. To je vhodné, protože černý kašel se začal více vyskytovat v Česku i v dalších zemích.

LN Kvůli bezpečnostní situaci klesá zájem českých turistů o pobyt v Egyptě či Tuniska. Nicméně, jaká očkování jsou vhodná? Liší se doporučení pro Turecko, jehož obliba roste?
Kromě očkování proti tetanu, které by měl mít každý Čech, se do Egypta doporučuje pro krátkodobý pobyt u moře očkování proti žloutence typu A, pro delší cestu, turistiku napříč zemí nebo několika zeměmi očkování proti oběma žloutenkám, typu A i B a proti břišnímu tyfu. Uvažujte o očkování proti vzteklině, jestliže při cestě hrozí riziko kontaktu se zvířaty. Obdobné platí pro Tunisko i Turecko.

LN Spousta lidí tráví dovolenou v Asii, především v Thajsku. Jaká rizika hrozí tam?
Kromě výše zmíněných očkování doporučuji očkování proti japonské encefalitidě, která se vyskytuje v řadě zemí jihovýchodní Asie. Do Indie a některých dalších zemí je vhodné očkování proti meningokokovým infekcím.

LN Jak se chránit v exotických destinacích Střední a Jižní Ameriky či Karibiku, jako je Dominikánská republika?
V těchto oblastech je vhodné se chránit očkováním proti žloutenkám A a B, břišnímu tyfu, při pobytu v rovníkových oblastech přidejte očkování proti žluté zimnici. Zejména na jihoamerickém kontinentu představuje riziko horečka způsobená virem zika především pro těhotné ženy, respektive jejich plod kvůli možným vážným až fatálním neurologickým následkům. Virem, který přenášejí komáři, jsou nejvíce zasaženy Brazílie a Kolumbie. Světová zdravotnická organizace lidem, kteří míří do těchto zemí, doporučuje důslednou ochranu před komářím kousnutím. Vhodné je používat účinné repelenty na nechráněné části těla, nosit oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a impregnovat je. Lidé by se neměli pohybovat venku v době největší aktivity komárů. V tropických oblastech je doporučeno používat při spaní moskytiéry a omezit možná líhniště komárů, například vodu v miskách pod květinami. Těhotné ženy by do zasažených oblastí neměly jezdit vůbec.

LN Cestovatele ohrožuje také malárie, proti které neexistuje očkování. Co doporučujete?
Platí už popsaná pravidla ochrany proti komárům, kteří jsou přenašeči této tropické parazitární infekce. Specifickou ochranou je užívání léků – antimalarik. Některá antimalarika nejsou v současné době v Česku dostupná, například lariam, jiná mají omezení vzhledem k věku nebo zdravotnímu stavu.

LN Existují země, které před vstupem cestovatele povinně požadují určité očkování?
V některých zemích vyžadováno očkování proti žluté zimnici. Například jde o země v rovníkových oblastech Afriky a Latinské Ameriky. Jejich seznam je k dispozici ve specializovaných centrech očkování. Výjimečně, například u poutníků do Mekky, může být vyžadováno očkování proti meningokokovým infekcím. Někdy je očkování vyžadováno u cestovatelů, kteří jedou na studijní pobyt například do USA – tam není vyžadováno zákonem, ale nařízením instituce nebo školy. Před cestou do Pákistánu je vyžadováno očkování proti přenosné dětské obrně.

LN Kde zjistit seznam očkování, bez kterého nelze do dané destinace vyjet?
Dotazem ve specializovaném centru očkování a cestovní medicíny. Pro zorientování se v problematice lze doporučit například webové stránky Vakcíny.net.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...