Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci vyvinuli umělou dělohu, vybírá nejlepší spermie

Zdraví

  7:00
BRNO - Spermiím nejvíce škodí kouř z cigaret, říká docent Igor Crha z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno, kde vyvinuli umělou dělohu.

Těhotenství (ilustrační foto). foto: Reprofoto

LN Na vašem pracovišti jste vyvinuli a nyní zkoušíte umělou dělohu. Jak takový orgán vypadá? 
Termínem „umělá děloha“ označujeme zařízení schopné vybírat nejlepší spermie, které budeme používat k umělému oplodnění. Proto jsme se snažili, aby se v děloze všechno co nejvíce přibližovalo přirozeným podmínkám. Například víme, že spermie najde vajíčko putující vejcovodem podle vzrůstající teploty. Na začátku dělohy je o 1,6 stupně Celsia nižší než v místě, kde hnízdí vajíčko.

Dále je rozhodující hustota a chemické složení hlenu v děloze, kterým se spermie prodírá k cíli. „Filtr“ na spermie jsme proto napodobili 15 centimetrů dlouhou trubičkou z plexiskla vyplněnou gelem, který by měl mít stejné vlastnosti jako hlen v děloze. Trubička je obklopena hliníkem, dobře vede teplo, a systémem na pozvolné zvyšování a regulaci teploty.

LN Na čem v současné době pracujete?
Nyní ověřujeme optimální složení a koncentraci gelu a připravujeme zařízení, ve kterém můžeme kombinovat strukturu gelu a teplotní rozdíly.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak probíhá testování spermií? 
Průměrná rychlost spermií je asi tři milimetry za minutu. Nejrychlejší se ale proderou „umělou dělohou“ už za deset minut. Ty pak budeme používat pro umělé oplodnění.

LN Kdy budete mít dělohu k dispozici?
Odhaduji, že během příštího roku bychom ji už měli mít kompletně hotovou. Zatím nás nejvíce brzdí papírování a vyplňování formulářů, když potřebujeme nějakou netypickou součástku nebo látku k testování.

LN Na vašem pracovišti jako jedni z mála ve střední Evropě rovněž zkoumáte spermie takzvaným mikroskopem atomárních sil. Na jakém principu tento přístroj pracuje? 
Mikroskop skenuje povrch materiálu pomocí jemného hrotu zavěšeného na pružném výkyvném raménku. Zjednodušeně řečeno jakoby ohmatáváme povrch spermie. Pozici hrotu určujeme laserem a převádíme ji do počítače. Na obrazovce pak vzniká trojrozměrný obraz spermie.

LN Do jakých podrobností ji můžete pozorovat?
Mikroskop rozpoznává detaily menší než jeden nanometr (miliardtina metru – pozn. red.), lze tak sledovat i jednotlivé molekuly, které se na povrchové membráně spermie zobrazují jako určitá „zrnitost“ povrchu.

Gynekolog Igor Crha

LN Co všechno lze při tak detailním pohledu určit o vlastnostech spermií?
Informace jsou důležité především pro vědeckou práci a výzkum. Například pro posouzení zranitelnosti nebo odolnosti spermie vůči různým škodlivým látkám. Můžeme přesněji rozpoznat poškození mužských pohlavních buněk například v souvislosti s oxidačním stresem. Pokud je totiž v organismu nadměrné množství atomů kyslíku, nestačí je tělo zneškodňovat a kyslík může poškozovat membrány buněk.

LN Testy spermií, takzvané spermiogramy, ukazují stále slabší kondici mužských pohlavních buněk. Co jim nejvíce škodí?
Příčinou horších spermiogramů je nejčastěji porucha zárodečné tkáně varlete, ke které dochází mnohdy při jeho vzniku v embryonálním období. Nejvíce spermiím škodí peroxidy, které narušují povrch hlavičky a její schopnost oplodnit vajíčko. Peroxidy vznikají metabolizací škodlivin, které se do lidského těla dostávají ze znečištěného prostředí, s některými léky nebo jako konzervanty a barviva v jídlech. K nejrozšířenějším škodlivinám patří cigaretový kouř.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!