Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čeští vědci vyvinuli umělou dělohu, vybírá nejlepší spermie

Těhotenství (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

BRNO Spermiím nejvíce škodí kouř z cigaret, říká docent Igor Crha z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno, kde vyvinuli umělou dělohu.

LN Na vašem pracovišti jste vyvinuli a nyní zkoušíte umělou dělohu. Jak takový orgán vypadá? 
Termínem „umělá děloha“ označujeme zařízení schopné vybírat nejlepší spermie, které budeme používat k umělému oplodnění. Proto jsme se snažili, aby se v děloze všechno co nejvíce přibližovalo přirozeným podmínkám. Například víme, že spermie najde vajíčko putující vejcovodem podle vzrůstající teploty. Na začátku dělohy je o 1,6 stupně Celsia nižší než v místě, kde hnízdí vajíčko.

Dále je rozhodující hustota a chemické složení hlenu v děloze, kterým se spermie prodírá k cíli. „Filtr“ na spermie jsme proto napodobili 15 centimetrů dlouhou trubičkou z plexiskla vyplněnou gelem, který by měl mít stejné vlastnosti jako hlen v děloze. Trubička je obklopena hliníkem, dobře vede teplo, a systémem na pozvolné zvyšování a regulaci teploty.

LN Na čem v současné době pracujete?
Nyní ověřujeme optimální složení a koncentraci gelu a připravujeme zařízení, ve kterém můžeme kombinovat strukturu gelu a teplotní rozdíly.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak probíhá testování spermií? 
Průměrná rychlost spermií je asi tři milimetry za minutu. Nejrychlejší se ale proderou „umělou dělohou“ už za deset minut. Ty pak budeme používat pro umělé oplodnění.

LN Kdy budete mít dělohu k dispozici?
Odhaduji, že během příštího roku bychom ji už měli mít kompletně hotovou. Zatím nás nejvíce brzdí papírování a vyplňování formulářů, když potřebujeme nějakou netypickou součástku nebo látku k testování.

LN Na vašem pracovišti jako jedni z mála ve střední Evropě rovněž zkoumáte spermie takzvaným mikroskopem atomárních sil. Na jakém principu tento přístroj pracuje? 
Mikroskop skenuje povrch materiálu pomocí jemného hrotu zavěšeného na pružném výkyvném raménku. Zjednodušeně řečeno jakoby ohmatáváme povrch spermie. Pozici hrotu určujeme laserem a převádíme ji do počítače. Na obrazovce pak vzniká trojrozměrný obraz spermie.

LN Do jakých podrobností ji můžete pozorovat?
Mikroskop rozpoznává detaily menší než jeden nanometr (miliardtina metru – pozn. red.), lze tak sledovat i jednotlivé molekuly, které se na povrchové membráně spermie zobrazují jako určitá „zrnitost“ povrchu.

Vytvoříme závodní dráhu pro spermie, plánuje gynekolog Igor Crha

Gynekolog Igor Crha

LN Co všechno lze při tak detailním pohledu určit o vlastnostech spermií?
Informace jsou důležité především pro vědeckou práci a výzkum. Například pro posouzení zranitelnosti nebo odolnosti spermie vůči různým škodlivým látkám. Můžeme přesněji rozpoznat poškození mužských pohlavních buněk například v souvislosti s oxidačním stresem. Pokud je totiž v organismu nadměrné množství atomů kyslíku, nestačí je tělo zneškodňovat a kyslík může poškozovat membrány buněk.

LN Testy spermií, takzvané spermiogramy, ukazují stále slabší kondici mužských pohlavních buněk. Co jim nejvíce škodí?
Příčinou horších spermiogramů je nejčastěji porucha zárodečné tkáně varlete, ke které dochází mnohdy při jeho vzniku v embryonálním období. Nejvíce spermiím škodí peroxidy, které narušují povrch hlavičky a její schopnost oplodnit vajíčko. Peroxidy vznikají metabolizací škodlivin, které se do lidského těla dostávají ze znečištěného prostředí, s některými léky nebo jako konzervanty a barviva v jídlech. K nejrozšířenějším škodlivinám patří cigaretový kouř.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!