Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chirurgie pomáhá obézním. Zmenšení žaludku může zachránit život

Obezita. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zajít na operaci a díky tomu se zbavit obezity a cukrovky? Dřív pouhá utopie, dnes už reálná možnost. Chirurgický zákrok mohou využít zejména obézní diabetici 2. typu, jejichž onemocnění převážně souvisí právě s jejich tloušťkou. Pokud se přebytečných kilogramů nedokážou zbavit klasickou cestou, mohou podstoupit také bariatrickou operaci, při níž jim chirurg například omezí objem žaludku.

„Ještě před patnácti lety jsme si vůbec nedovedli představit, že bychom obézní diabetiky mohli léčit také chirurgicky,“ říká profesor Martin Fried, přednosta OB Kliniky v Praze, který s těmito operacemi před lety u nás začínal. „Dnes máme už téměř 75procentní jistotu, že se díky tomuto zákroku zbaví dokonce i cukrovky.“

Léčení, ne modelování těla

Při bariatrických operacích nejde ovšem o žádné lifestylové modelování těla. S pomocí chirurgických zákroků mohou dnes lékaři poměrně úspěšně řešit nejen obezitu, ale i různá metabolická onemocnění – cukrovku, vysoký cholesterol nebo vysoký tlak.

„V takovém případě hovoříme ometabolické chirurgii,“ upřesňuje profesor Fried, „záleží na tom, s čím knám pacient primárně přichází.“ (O možných postupech si více přečtěte ve sloupku vedle.)

  • Pacient vážil téměř 200 kg. Po bypassu žaludku (jeho zmenšení a přemostění části tenkého střeva) má o 80 kilogramů méně.
  • Bariatrickou operaci mohou podstoupit všichni obézní diabetici starší 18 let, jejichž BMI (poměr hmotnosti a druhé mocniny výšky kg/ m2) je vyšší než 30, nebo obézní s BMI nad 35 kg/m2.
  • Bariatrickou operaci nelze provést u pacientů s nekontrolovanými poruchami příjmu potravy, neléčenými hormonálními chorobami, alkoholismem a drogovou závislostí, u těhotných či kojících žen, lidí se závažnými poruchami
  • Podle průzkumů je v ČR obézních 23%mužů a 22% dospělých žen a každým rokem jich přibývá.
  • V České republice je v současnosti téměř milion lidí s cukrovkou, diabetici 2. typu mezi nimi jednoznačně převažují. A většina z nich je zároveň obézních.

Podle jeho odhadů by se operace mohla reálně týkat asi desetiny českých diabetiků. „Ve srovnání s neobézními lidmi trpí obézní pacienti také třikrát častěji chorobami srdce a cév, vysokým krevním tlakem a cholesterolem, onemocněním žlučníku či spánkovou apnoe, při níž dochází během spánku k zástavám dechu,“ uvádí několik příkladů Dita Pichlerová, internistkaobezitoložka z OB Kliniky v Praze. „Méně se ví, že obézní jsou také více ohroženi depresemi, neplodností a některými typy onkologických onemocnění.“

Život obrácený naruby

Jedním z těch, jimž obezita způsobila řadu závažných zdravotních komplikací, je i padesátiletý pan Petr. S přibývajícím kilogramy se začal bývalý profesionální voják potýkat v době, kdy přišel o práci a novou se mu nedařilo sehnat. Stres začal v té době stále častěji zahánět jídlem. Při výšce 183 cm to za čas dotáhl až na téměř 200 kilogramů.

„Kvůli obezitě jsem byl celý den uvázaný na gauč,“ vzpomíná. „Dojít deset metrů na toaletu byl pro mě stejný výkon jako pro jiného pochod dlouhý 100 kilometrů.“

Postupně musel začít brát léky na vysoký krevní tlak i cholesterol, výrazně se mu zhoršila také spánková apnoe. Během spaní se tak už prakticky neobešel bez přístroje na podporu dýchání. Před dvěma lety proto podstoupil poměrně náročnou bariatrickou operaci – bypass žaludku, při němž se operačně zmenší celkový objem žaludku a zároveň se přemostí (vynechá z procesu trávení) i velká část délky tenkého střeva.

Dnes má o 80 kilogramů méně. Z řady léků, které před zákrokem bral, mu zůstala pouze čtvrtina tabletky na vysoký tlak, ke spaní už přístroj hlídající jeho dech prakticky nepotřebuje. Bez problémů dojde do lesa na houby, ale ujede i 50 km na kole. S nadšením říká, že se mu extrémně zlepšila kvalita života, podařilo se mu najít novou práci. Tak docela „zadarmo“ však přece jenom lepší kvalitu života nezískal.

„Pokud by pacient po zákroku nezměnil jídelníček a nezačal sportovat, mohla by po čase operace ztratit na účinnosti,“ říká doktorka Pichlerová, „a on by opět začal přibývat na váze.“ Žaludek je totiž velmi elastický orgán, který na trvalé přeplňování reaguje zvětšením objemu. Díky pravidelným kontrolám se dá podobné nebezpečí obvykle včas podchytit a začít řešit.

Operace není všelék

Bariatrické ani metabolické operace nejsou ovšem žádným všelékem na hubnutí. Přijít na řadu by měly až v tom případě, kdy se pacientovi nedaří úspěšně zhubnout klasickým způsobem. Mnozí mají už totiž před operací za sebou řadu dietních pokusů, při nichž třeba i krátkodobě zhubnou. Po čase se však vrátí ke svým původním návykům.

„Nelze podceňovat ani vliv genetiky,“ míní doktorka Pichlerová, „rychlost spalování nebo oblibu některých potravin máme například danou už od narození.“ Obézní děti navíc podle ní velice často mívají i obézní rodiče, jsou zvyklí konzumovat velké porce kaloricky vydatných pokrmů a ke sportování je nikdo nevede.

Právě těmto pacientům mohou bariatrické operace přinést velký efekt nejen z krátkodobého, ale i dlouhodobého hlediska. Studie prokázaly, že pouze 2–5 procent lidí, kteří hubli „jen“ cvičením a omezením stravy, si po pěti letech dokázalo udržet sníženou hmotnost. Zatímco mezi těmi, kteří absolvovali bariatrickou operaci, bylo takových jedinců 50–70 procent.

Pojišťovna zákrok hradí

Většina moderních bariatrických operací probíhá laparoskopicky, pacienta zatěžují jen minimálně. Přesto obezitologové stále narážejí na řadu pověr a mýtů. „Lidé se například bojí, že budou po zákroku muset doživotně držet přísnou dietu nebo že za operaci zaplatí spoustu peněz,“ upozorňuje na některé z nich doktorka Pichlerová. „Ve skutečnosti tyto zákroky pacientům české zdravotní pojišťovny plně hradí.“

Po operaci se navíc podle jejího názoru pravidla racionální stravy dodržují snáz. A to nejen kvůli zmenšenému obsahu žaludku. Ale také kvůli tomu, že se díky tomuto zákroku zvýší hladina inkretinů, které snižují ukládání tuku. Speciální dietu musí navíc pacienti dodržovat pouzeměsíc po výkonu, kdy je rovněž zapotřebí si odměřovat jednotlivé porce. Postupně však mohou přecházet na běžnou stravu, která se řídí zásadami racionální výživy.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!