Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chřipka není žádná rýma. Nedá se přechodit, upozorňuje lékařka

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nemoci z nachlazení často zaměňujeme za chřipku. Ve skutečnosti jde však o dvě velmi odlišná onemocnění. Rozdíl je to značný: „Chřipka není žádná rýma, ale závažné onemocnění celého organismu,“ říká Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Na rozdíl od respiračního onemocnění ji proto nepřechodíte.“

Čtyřicítky teploty často přepadnou pacienta velmi náhle. Začnou jej velmi bolet svaly i klouby, pociťuje celkovou schvácenost. Ročně chřipkou onemocní asi 10 až 15 procent populace všech věkových kategorií. Nejvíc mívá políčeno na školáky a dospívající mladé lidi, ale postihnout může i těhotné ženy nebo malé děti do dvou let s ještě ne plně vyvinutým imunitním systémem. Velké riziko představuje také pro chronicky nemocné pacienty a seniory. Nekomplikovaná chřipka trvá přibližně týden, poměrně často se však mohou objevit komplikace. 

Představovat je mohou například pneumokoková onemocnění způsobená bakterií Streptococcus pneumoniae. V populaci se vyskytuje celkem běžně a nic nám nedělá, problémy dokáže ale způsobit třeba právě jedinci oslabenému chřipkou. V takovém případě může u pacienta vyvolat zánět obličejových dutin, či ucha, ale i těžký zánět mozkových blan, plic nebo srdce.

Odpadnutí z plného zdraví

Není přitom nijak výjimečné, že toto onemocnění přepadne člověka i zcela nečekaně, z plného zdraví. Na klinice primářky Roháčové nedávno řešili velmi dramatický případ muže, celkem zdravého padesátníka.

„Pár týdnů přecházel domnělou chřipku, pobolívala ho hlava, cítil se velmi unavený a slabý,“ přiblíží situaci doktorka Roháčová. „Po nenáročné procházce se mu udělalo špatně a upadl do bezvědomí.“ Při vyšetření lékaři zjistili, že má nejen zánět mozkových blan, ale i zánět obličejových dutin vyvolaný pneumokokem. Pneumokokové infekce patří k nejčastějším bakteriálním infekcím u dětí do dvou let a starších lidí, ale nevyhýbají se ani těm mladším. Přenášejí se kapénkovou infekcí a většinou se usídlí v oblasti nosohltanu. Někteří lidé mohou dokonce bakterii Streptococcus pneumoniae pouze přenášet, aniž sami onemocní. Velké potíže mohou ale nastat ve chvíli, kdy pneumokoky proniknou z nosohltanu do jiných míst v těle.

V takovém případě mohou totiž způsobit i tak závažná onemocnění, jako je pneumonie neboli zápal plic, meningitida, či sepse. Zanechat mohou trvalé následky, někdy mají dokonce na svědomí i úmrtí.

V současnosti přitom existuje spolehlivá vakcína nejen na chřipku, ale i na pneumokoková onemocnění. Zdravotní pojišťovny ji seniorům, malým dětem a nově i oslabeným jedincům jakéhokoliv věku poskytují zcela zdarma. Proočkovanost je ale přesto u nás mezi dospělými ještě nižší než v případě chřipky.

Srdce v ohrožení

Komplikace chřipky řeší také profesor Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „V průběhu některých chřipkových epidemií mají pacienti hodně postižené plíce a srdce tím nesmírně trpí,“ říká. „Mohou se dostat do kritického stavu, který už bezprostředně s chřipkou nesouvisí, zmíněná nemoc byla ale spouštěčem těchto potíží.“

Vysoké teploty, které jsou u chřipkových onemocnění poměrně běžné, komplikují práci srdce, někdy může dojít i k zánětu srdečního svalu. A ten dokáže v některých případech zanechat trvalé následky.

Rýma - ilustrační foto.

Mimořádně ohroženi jsou podle profesora Linharta pacienti s chronickým srdečním selháním. Chřipka představuje velkou zátěž i pro zdravého člověka, nemocný s už tak dost křehkou rovnováhou ji nemusí vždy zvládnout. Nezabíjí ale vždycky jen rizikové pacienty, ale někdy i zcela zdravé lidi u nichž došlo k plicním nebo srdečním komplikacím.

„S proočkovaností české populace nejsme vůbec spokojeni,“ konstatuje Aleš Linhart. „Dostatečný důraz na vakcinaci není kladen dokonce ani u rizikových pacientů.“

V kardiologii je přitom podle jeho slov prokázané, že právě očkování proti chřipce může mnohým srdečním komplikacím zabránit. Řada pacientů, kteří přicházejí na jeho kliniku se srdečním selháním, má v anamnéze nějakou horečnatou chorobu či zátěžovou situaci, jednou z nich je i chřipkové onemocnění. Komplikace se přitom mohou objevit nejen u těch, kteří při léčbě chřipky nedodržují doporučení lékařů, ale i u těch, kteří k ní přistupují zodpovědně. Vyhnout se nákaze v době chřipkové epidemie, bývá pro lidi, kteří jezdí městskou hromadnou dopravou a pracují v přeplněných kancelářích velmi obtížné. Za nejspolehlivější prevenci kardiologických obtíží proto profesor Linhart považuje očkování proti chřipce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Pronájem bytu 3+kk 61m2
Pronájem bytu 3+kk 61m2

U Kasáren, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav III
18 000 Kč/měsíc