Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Chřipka není žádná rýma. Nedá se přechodit, upozorňuje lékařka

Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
Nemoci z nachlazení často zaměňujeme za chřipku. Ve skutečnosti jde však o dvě velmi odlišná onemocnění. Rozdíl je to značný: „Chřipka není žádná rýma, ale závažné onemocnění celého organismu,“ říká Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Na rozdíl od respiračního onemocnění ji proto nepřechodíte.“
  5:53

Čtyřicítky teploty často přepadnou pacienta velmi náhle. Začnou jej velmi bolet svaly i klouby, pociťuje celkovou schvácenost. Ročně chřipkou onemocní asi 10 až 15 procent populace všech věkových kategorií. Nejvíc mívá políčeno na školáky a dospívající mladé lidi, ale postihnout může i těhotné ženy nebo malé děti do dvou let s ještě ne plně vyvinutým imunitním systémem. Velké riziko představuje také pro chronicky nemocné pacienty a seniory. Nekomplikovaná chřipka trvá přibližně týden, poměrně často se však mohou objevit komplikace. 

V Česku nastupuje epidemie chřipky. I očkovaní se mohou nakazit

Představovat je mohou například pneumokoková onemocnění způsobená bakterií Streptococcus pneumoniae. V populaci se vyskytuje celkem běžně a nic nám nedělá, problémy dokáže ale způsobit třeba právě jedinci oslabenému chřipkou. V takovém případě může u pacienta vyvolat zánět obličejových dutin, či ucha, ale i těžký zánět mozkových blan, plic nebo srdce.

Odpadnutí z plného zdraví

Není přitom nijak výjimečné, že toto onemocnění přepadne člověka i zcela nečekaně, z plného zdraví. Na klinice primářky Roháčové nedávno řešili velmi dramatický případ muže, celkem zdravého padesátníka.

„Pár týdnů přecházel domnělou chřipku, pobolívala ho hlava, cítil se velmi unavený a slabý,“ přiblíží situaci doktorka Roháčová. „Po nenáročné procházce se mu udělalo špatně a upadl do bezvědomí.“ Při vyšetření lékaři zjistili, že má nejen zánět mozkových blan, ale i zánět obličejových dutin vyvolaný pneumokokem. Pneumokokové infekce patří k nejčastějším bakteriálním infekcím u dětí do dvou let a starších lidí, ale nevyhýbají se ani těm mladším. Přenášejí se kapénkovou infekcí a většinou se usídlí v oblasti nosohltanu. Někteří lidé mohou dokonce bakterii Streptococcus pneumoniae pouze přenášet, aniž sami onemocní. Velké potíže mohou ale nastat ve chvíli, kdy pneumokoky proniknou z nosohltanu do jiných míst v těle.

V České republice nastupuje epidemie chřipky, v Evropě ji hlásí už 16 zemí

V takovém případě mohou totiž způsobit i tak závažná onemocnění, jako je pneumonie neboli zápal plic, meningitida, či sepse. Zanechat mohou trvalé následky, někdy mají dokonce na svědomí i úmrtí.

V současnosti přitom existuje spolehlivá vakcína nejen na chřipku, ale i na pneumokoková onemocnění. Zdravotní pojišťovny ji seniorům, malým dětem a nově i oslabeným jedincům jakéhokoliv věku poskytují zcela zdarma. Proočkovanost je ale přesto u nás mezi dospělými ještě nižší než v případě chřipky.

Srdce v ohrožení

Komplikace chřipky řeší také profesor Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „V průběhu některých chřipkových epidemií mají pacienti hodně postižené plíce a srdce tím nesmírně trpí,“ říká. „Mohou se dostat do kritického stavu, který už bezprostředně s chřipkou nesouvisí, zmíněná nemoc byla ale spouštěčem těchto potíží.“

Vysoké teploty, které jsou u chřipkových onemocnění poměrně běžné, komplikují práci srdce, někdy může dojít i k zánětu srdečního svalu. A ten dokáže v některých případech zanechat trvalé následky.

Rýma - ilustrační foto.

Mimořádně ohroženi jsou podle profesora Linharta pacienti s chronickým srdečním selháním. Chřipka představuje velkou zátěž i pro zdravého člověka, nemocný s už tak dost křehkou rovnováhou ji nemusí vždy zvládnout. Nezabíjí ale vždycky jen rizikové pacienty, ale někdy i zcela zdravé lidi u nichž došlo k plicním nebo srdečním komplikacím.

„S proočkovaností české populace nejsme vůbec spokojeni,“ konstatuje Aleš Linhart. „Dostatečný důraz na vakcinaci není kladen dokonce ani u rizikových pacientů.“

V kardiologii je přitom podle jeho slov prokázané, že právě očkování proti chřipce může mnohým srdečním komplikacím zabránit. Řada pacientů, kteří přicházejí na jeho kliniku se srdečním selháním, má v anamnéze nějakou horečnatou chorobu či zátěžovou situaci, jednou z nich je i chřipkové onemocnění. Komplikace se přitom mohou objevit nejen u těch, kteří při léčbě chřipky nedodržují doporučení lékařů, ale i u těch, kteří k ní přistupují zodpovědně. Vyhnout se nákaze v době chřipkové epidemie, bývá pro lidi, kteří jezdí městskou hromadnou dopravou a pracují v přeplněných kancelářích velmi obtížné. Za nejspolehlivější prevenci kardiologických obtíží proto profesor Linhart považuje očkování proti chřipce.