Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Máme novou variantu viru prasečí chřipky, říká šéfka laboratoře

Jan Anděl, praktický lékař pro děti a dorost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Anděl, praktický lékař pro děti a dorost | foto: Lidovky.cz

"Závažnost chřipkové epidemie nemůžeme zatím určit, jsme teprve na jejím začátku," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Lidovky. cz: Jak vypadá současná situace s chřipkovým virem? Je naděje, že epidemie brzy skončí?
Případy stále přibývají. Teď jsme teprve na začátku procesu, který začal už ve vánočním období. V současnosti můžeme očekávat, že počet nemocných ještě tak minimálně týden poroste. Každá epidemie má velice podobný scénář. Nejprve se nemocnost přibližně tři týdny zvyšuje, potom kulminuje a začne ustávat. Celkově trvá zhruba šest týdnů.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Mají se pacienti obávat prasečí chřipky?
Ten virus tady už několik let je a předpokládám, že ještě bude. Evidujeme novou variantu viru H1, která vytěsnila tu předchozí. Prasečí chřipku v Česku sledujeme od roku 2009. V budoucnu ale může dojít ke zlomu a objeví se v jiné formě.

Lidovky.cz: Máte signály k tomu, že tato epidemie bude mít horší průběh než jiné?
Jestli bude letošní epidemie horší než předchozí, nemůžeme zatím říct. I když komplikovaných případů je relativně hodně, nelze teď určit, zda bude epidemie vybočovat z normy. Zatím máme jen absolutní čísla, ze kterých nemůžeme vyvozovat žádné závěry.

Případů přibývá

Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval, že se Česko ocitá na počátku chřipkové epidemie. Komplikované průběhy chřipky hlásí Praha a Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Zlínský kraj. Zatím zemřelo 7 lidí, hospitalizováno je 49 pacientů.

Lidovky.cz: Je možné se proti chřipce na poslední chvíli bránit?
Jelikož se jedná o virus přenosný vzduchem, ideální by bylo vyhýbat se místům, kde je hodně lidí. Vyplatí se také dávat pozor na dotýkání se tyčí v hromadné dopravě a pásů na eskalátorech, kde může virus určitou dobu přetrvávat. Nutností je pravidelné mytí rukou.

Lidovky.cz: Pomůže proti chřipce konzumace vitamínů?
V přirozené i lékové formě ano. Vitamíny jsou důležité pro imunitu. Lidé s posílenou imunitou mají menší šanci, že se chřipkou nakazí než ti, jejichž imunita je narušená.Tady ale platí důležité pravidlo, že nic se nesmí přehánět. Neměli bychom si myslet, že pokud sníme deset pomerančů, chřipka na nás nemůže.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!