130 let
Chřipka, ilustrační foto.

Chřipka, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Chřipkové viry vydrží na klávesnici až dva dny. Jak se nenakazit?

Zdraví
  •   6:46
V kině, MHD, v kanceláři i v ordinaci u lékaře. Chřipková epidemie je v plném proudu a chřipkové viry jsou odolné. Na hladkém povrchu vydrží až dva dny. Jak se chránit a na co si dávat pozor?

Jestliže chcete snížit riziko onemocnění chřipkou, je třeba dodržovat dvě základní pravidla: co nejčastěji si mýt ruce a dostatečně větrat. A to především v uzavřených místnostech, které musíte sdílet s mnoha lidmi. Šíření viru tím nezastavíte, ale pravděpodobnost, že onemocníte, se zmenší. Pokud pracujete v open spacu, je důležité pravidelné, ale za to intenzivní větrání alespoň jednou za hodinu. Nejlépe se viry šíří zvířeným vzduchem - tedy je-li v místnosti zapnutá klimatizace.

Pozor na hladké povrchy

Chřipkový virus přežije například na hladkém povrchu (z kovů či plastu) až dva dny, v oblečení a na látkách a papírových kapesnících deset až dvanáct hodin. Nejkratší dobu se drží na rukou, na nich „přežije“ zhruba pět minut. I přesto bychom si v době chřipkové epidemie měli mýt ruce častěji a pečlivě než obvykle. Vždy použijte teplou vodu a mýdlo.

„Jak dlouho přežívá virus „klasické“ chřipky, záleží na typu povrchu kam dopadne. Obecně se uvádí, že nejdéle přežívá na hladkém plastovém (či kovovém) povrchu. Odborníci uvádějí, že doba přežití může být až dva dny. Takže se to týká například klávesnice, počítačové myši, madel u dveří, sedátek (pokud jsou plastová) v tramvaji,“ vypočítává farmaceutolog Tomáš Arndta z Prozdravi.cz.

„Zvláště vyšší riziko je v uzavřené místnosti v kanceláři, kde se u počítače, kde nemocný pracuje, může vystřídat více lidí či si navzájem půjčují mobilní služební telefony. V oblečení či papírových kapesnících vydrží až 12 hodin, ale na rukou jen přibližně 5 minut,“ říká na konec Arndta.

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka se do těla dostává rukama, je tedy důležité myslet na to, na co saháte. Pokud v práci používáte společný telefon, nejprve jej otřete. Také si dávejte pozor, abyste se příliš často rukama nedotýkali obličeje. Pokud je to možné, nepoužívejte společné toalety, nádobí či ručníky a klávesnice.

Vyhýbejte se místům, kde se shlukuje velké množství lidí a není možné větrat. Velmi snadno se chřipkové viry šíří například v divadle, kině, či v obchodních centrech. Rizikovým místem je i veřejná hromadná doprava. Lidem, kteří se chtějí chřipce vyhnout, doporučují lékaři, aby se nechali očkovat. V době chřipkových epidemií na to ale bývá zž příliš pozdě.

„Člověk, který žije ve městě, cestuje veřejnou dopravou a pracuje v kanceláři, se s virózou setkává v průměru dvakrát do roka. V případě, že se jedná o chřipku, může pomoci vakcína proti chřipce. Prevencí je samozřejmě zdravá výživa, vitamíny a přiměřené otužování, to snižuje počet potíží, ale úplně se jim vyvarovat nelze,“ vysvětluje přednosta Pneumologické kliniky a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jiří Homolka.

Autor: ape