Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chronicky nemocné ledviny má každý desátý dospělý

Zdraví

  7:00
PRAHA - V hemodialyzačních střediscích se loni léčilo 12.059 lidí s nezvratným selháním ledvin, to je nárůst oproti roku předchozímu o 7,4 procenta. Stouply i počty výkonů, o 4,8 procenta na celkem 820.512. Chronicky nemocné ledviny má každý desátý dospělý v Česku, většina o tom neví. Ledviny totiž většinou nebolí, třetina pacientů se o své nemoci dozví až ve chvíli, kdy už musejí nastoupit na dialýzu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

V akutním programu byla hemodialýza provedena u 5197 pacientů, z nich 2043, tedy téměř polovina byla léčena v Praze. Nadprůměrného počtu dosáhl také Jihomoravský kraj s 687 akutními pacienty. V průměru se v ČR léčilo akutní hemodialýzou pět lidí na 10.000 obyvatel.

V chronickém programu bylo léčeno 6862 pacientů, z nich 92 procent hemodialýzou a osm procent břišní dialýzou, při níž se krev čistí za pomoci opakovaného napouštění dialyzační tekutiny do dutiny břišní. Tuto léčbu si pacient provádí většinou sám v domácím prostředí.

60 procent tvoří muži

V některých zemích se břišní dialýzou léčí mnohem víc chronických pacientů, v Kanadě přes 20 procent, v Austrálii přes 40 procent. Závisí to na místních zvyklostech, dostupnosti metody a rozhodnutí pacienta.

V chronickém programu bylo nejvíc pacientů na 10.000 obyvatel v kraji Karlovarském, 8,6, nejméně ve Středočeském, 4,3.

Se stárnutím populace přibývá starších pacientů v chronickém programu, 56 procent jich bylo starších 65 let, ve věku 20 až 64 let bylo 44 procent léčených a jen 14 pacientů bylo mladších 19 let. Mezi pacienty léčenými hemodialýzou převládali muži, tvořili téměř 60 procent.

Hemodialýzu poskytovalo loni 98 středisek, počty lůžek meziročně stouply o 42 na celkem 1232, počty přístrojů o 80 na celkem 1701. Největší nárůst byl v kraji Jihomoravském a Olomouckém. V žádném kraji lůžek neubylo s výjimkou Prahy, kde počty přístrojů klesly o tři.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...