Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chronicky nemocné ledviny má každý desátý dospělý

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V hemodialyzačních střediscích se loni léčilo 12.059 lidí s nezvratným selháním ledvin, to je nárůst oproti roku předchozímu o 7,4 procenta. Stouply i počty výkonů, o 4,8 procenta na celkem 820.512. Chronicky nemocné ledviny má každý desátý dospělý v Česku, většina o tom neví. Ledviny totiž většinou nebolí, třetina pacientů se o své nemoci dozví až ve chvíli, kdy už musejí nastoupit na dialýzu.

V akutním programu byla hemodialýza provedena u 5197 pacientů, z nich 2043, tedy téměř polovina byla léčena v Praze. Nadprůměrného počtu dosáhl také Jihomoravský kraj s 687 akutními pacienty. V průměru se v ČR léčilo akutní hemodialýzou pět lidí na 10.000 obyvatel.

V chronickém programu bylo léčeno 6862 pacientů, z nich 92 procent hemodialýzou a osm procent břišní dialýzou, při níž se krev čistí za pomoci opakovaného napouštění dialyzační tekutiny do dutiny břišní. Tuto léčbu si pacient provádí většinou sám v domácím prostředí.

60 procent tvoří muži

V některých zemích se břišní dialýzou léčí mnohem víc chronických pacientů, v Kanadě přes 20 procent, v Austrálii přes 40 procent. Závisí to na místních zvyklostech, dostupnosti metody a rozhodnutí pacienta.

V chronickém programu bylo nejvíc pacientů na 10.000 obyvatel v kraji Karlovarském, 8,6, nejméně ve Středočeském, 4,3.

Se stárnutím populace přibývá starších pacientů v chronickém programu, 56 procent jich bylo starších 65 let, ve věku 20 až 64 let bylo 44 procent léčených a jen 14 pacientů bylo mladších 19 let. Mezi pacienty léčenými hemodialýzou převládali muži, tvořili téměř 60 procent.

Hemodialýzu poskytovalo loni 98 středisek, počty lůžek meziročně stouply o 42 na celkem 1232, počty přístrojů o 80 na celkem 1701. Největší nárůst byl v kraji Jihomoravském a Olomouckém. V žádném kraji lůžek neubylo s výjimkou Prahy, kde počty přístrojů klesly o tři.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!