130 let
Nádor prostaty (ilustrační foto)

Nádor prostaty (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rozhovor

Nádor prostaty? Chtějte vědět, jaká operace vás čeká, říká odborník

Zdraví
  •   6:02
Negativní dopady operace nádoru prostaty lze řešit, ať už se jedná o potíže s udržením moči, nebo poruchy erekce, popisuje urolog Ivan Pavlík z Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Věnuje se léčbě inkontinence u mužů a provedl přes dvě stě implantací umělého močového svěrače.

LN Co by měl muž vědět, pokud ho čeká operace prostaty?
Měl by znát svoji diagnózu, to znamená, zda jde o nezhoubné zvětšení, nebo karcinom prostaty. Z toho vyplývá i způsob, jak bude operace vedena. Při nezhoubném zvětšení přichází pro odstranění potíží v úvahu endoskopický zákrok přes močovou trubici nebo otevřená operace. Při karcinomu prostaty pak operace otevřená, laparoskopická nebo robotická. Dále by měl být obeznámen s doporučením svého lékaře a s riziky, která výkon přináší včetně dopadu na kvalitu života. Měl by se zajímat i o to, jaké má pracoviště výsledky při těchto operacích, a měl by poznat svého operatéra. Vneposlední řadě by měl být informován o alternativních postupech léčby, protože ne každý je ochoten související rizika tolerovat.

LN Operace prostaty jsou velmi obávané. Jak časté tedy jsou jejich negativní dopady?
Pomineme-li komplikace při operaci jako krvácení a močové infekce, pak nejčastějšími nechtěnými následky po operacích pro nezhoubné zvětšení prostaty jsou přetrvávající únik moči, což se týká méně než 0,5 procenta pacientů, a zúžení močové trubice, které nastane u méně než 10 procent pacientů. U operací pro nádor prostaty je situace složitější. S přechodným únikemmoči řádově v týdnech po operaci by měli počítat všichni pacienti, i když někdy k němu dojít nemusí. V závislosti na věku nemocného, rozsahu nádorového onemocnění a zkušenosti operatéra lze u 90 až 95 procent nemocných očekávat návrat kontinence do šesti měsíců až jednoho roku. Řada z nich používá jednu vložku při zvýšené námaze „pro jistotu“ a sami sebe označují za kontinentní. Asi 5 až 10 procent nemocných má únik vyšší a zlomek z nich neudrží moč vůbec. Dalším nežádoucím dopadem na kvalitu života je porucha erekce. Dochází k ní u více než poloviny nemocných amůže být vyjádřena různým stupněm, od mírné až po úplnou. V neposlední řadě se pak setkáváme se zúžením v oblasti spojení močové trubice v místě, kde dříve byla prostata.

LN Dají se tyto problémy řešit?
Inkontinenci v časném pooperačním období, spadající na vrub vyšší aktivity močového měchýře, lze částečně ovlivnit léky. Poruchu vnitřního uzávěrového mechanismu, která je zodpovědná za únik moči v pozdějším období, lze řešit u mírné formy cvičením pánevního dna a u těžších forem efektivněji pak operačními výkony, přesněji závěsnými operacemi a umělým svěračem. Poruchy erekce se s různým úspěchem řeší obvykle pomocí léků nebo implantací takzvaných penilních protéz.

LN Jak probíhá operace, při které je implantován umělý močový svěrač?
Důležitý je správný výběr pacienta, protože ne každý je pro implantaci svěrače vhodným kandidátem. Dále je nutné pacienta připravit tak, aby splnil všechna indikační kritéria. Pokud se to podaří, může se k operaci přistoupit. Zlatým standardem je dnes umělý svěrač AMS 800, který prošel dlouhým vývojem a jeho poslední verze se používá již skoro třicet let. Systém se skládá ze tří hlavních částí – aktivního balonku, kompresivní manžety a pumpy. Během asi hodinové operace se balonek uloží z krátkého řezu v podbřišku pod svaly břišní nebo až do dutiny břišní, pumpa do šourku za varle a z druhého řezu na hrázi se naloží komprimující manžeta na močovou trubici. Všechny komponenty se spojí vodotěsně a vzduchotěsně hadičkami. Žádná část svěrače není navenek patrná. Pacient ovládá svěrač tak, že před vymočením zmáčkne pumpičku, tím se přesune tekutina z manžety do balonku, uvolní se močová trubice a dojde k vymočení. Kontinence je nastolena automaticky během několika minut přesunutím tekutiny z balonku přes pumpu do komprimující manžety. Operační zákrok není pro pacienta velkou zátěží a je spojen s několikadenní hospitalizací. Účinnost systému je nemocnými hodnocena jako uspokojivá asi v 87 procentech. V případě selhání lze systém vyměnit.

LN Co když se muž rozhodne, že další zákrok již nechce?
Alternativou k chirurgickému výkonu jsou různé pomůcky zachytávající moč jako absorpční vložky, plenky nebo kondomový urinál. Obvykle jsou řešením pro nemocné, kteří se další operace obávají, jsou pro ni nevhodní anebo se nedokážou sami obsloužit. Stupeň únikumoči, vyjádřený objemem ztrát za 24 hodinaměřitelný například vložkovým testem, je po dvou letech obvykle definitivní.

Autor: