Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cigarety s mentolem škodí zdraví více než normální

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) konstatoval, že cigarety s mentolovou příchutí jsou škodlivější než ty ostatní, avšak zatím je nezakázal. Bude o tom ale dle stanice BBC dále jednat. Pro zákaz speciálních druhů cigaret včetně těch s mentolem se v červenci vyslovil Evropský parlament. Cigarety s mentolovou příchutí jsou jedním z mála tabákových produktů, jejichž produkce roste.
Mentolové cigarety – ilustrační foto

Mentolové cigarety – ilustrační foto foto: Lidovky.cz

FDA prozatím konstatoval, že co do toxicity má mentolové kuřivo stejný účinek jako jiné cigarety. Začínají-li však lidé s kouřením, sahají prý právě po mentolových cigaretách a velmi nesnadno jim pak odvykají. Cigarety s mentolovou příchutí jsou chladivé a mají také větší zklidňující účinky, takže jsou pro kuřáky lákavější než obyčejné cigarety.

ČTĚTE TAKÉ:

FDA vyzval zdravotní odborníky, veřejnost a také zástupce tabákového průmyslu, aby dodali své poznatky na toto téma k další diskusi. Výrobci cigaret trvají na tom, že výrobky s mentolovou příchutí by neměly podléhat jiným pravidlům než normální cigarety.

Americké zdravotnické kruhy a také někteří z bývalých ministrů zdravotnictví FDA kritizovali za nečinnost v kauze mentolových cigaret, protože o jejich zákazu se uvažovalo už v roce 2011.

Běloši kouří cigarety bez příchuti

"Poškozuje to zdraví hlavně mladých lidí a Afroameričanů," uvádí se v jednom z prohlášení. Podle studie ministerstva zdravotnictví mentolové cigarety kouří jenom čtvrtina kuřáků z bělošské populace USA, avšak 70 procent z černošské.

V EU roste tlak na zpřísnění regulace prodeje tabákových výrobků v podobě výraznějšího varování o škodlivosti na krabičkách cigaret. Europoslanci v červenci doporučili zákaz prodeje cigaret s příchutí mentolu nebo vanilky.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat