Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Cigarety zhoršují i psychický stav. Kuřáci trpí depresemi častěji

Když přestanu kouřit, zhorší se mi deprese. Tento škodlivý mýtus se nedávno podařilo spolehlivě vyvrátit i českým odborníkům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 30.3.2017 18:44

Cigarety sú také zvláštne antidepresívum. Na chvíľu zlepšia náladu, ale o to viac je potom človeku horšie, keď abstinuje. A tak si zapaľuje ďalšiu a ďalšiu.

Súčasne však depresiu cigarety vyvolávajú. Zhoršujú totiž dýchanie a celkový zdravotný stav a predovšetkým - obmedzujú prísun kyslíka do tela - hlavne do hlavy. Čo spôsobuje čoraz väčšiu únavu. Tú sa snaží fajčiar prekonať zvýšenou dávkou nikotínu, čo zase len prehlbuje únavu organizmu. A dlhodobá, chronická únava je jedným zo základných predpokladov vzniku depresie.

Podľa mňa by pri odvykaní od fajčenia pomohlo nahradenie cigariet aspoň dočasne antidepresívami... Je to síce neštandardné riešenie, ale má svoju logiku.

J. Nový 30.3.2017 14:19

A co poalkoholické stavy? Nebo poopiční? Jsou nebo nejsou deprese? Mělo by se přestat chlastat nebo ne?

Bude příště článek vyzývající ke skončení s alkoholem?

Řezat si pod sebou větev nebo ne, autore? :o))))

P. Čech 30.3.2017 8:16

Co znamená slovní spojení "nemoc, způsobená kouřením"? Jedině to, že pouze kouření je jedinou, nezpochybnitelnou a jednoznačnou příčinou vzniku konkrétní nemoci. Určitě to neznamená, že kouření přispívá a nebo že se dokonce spolupodepisuje na vzniku té či oné choroby. Pokud někdo řekne, že "cigarety zhoršují psychický stav", musel by každý kuřák trpět duševní poruchou. To je ovšem nesmysl stejný jako tvrzení, že rakovinu plic způsobuje kouření. To by opět každý kuřák musel zemřít na rakovinu plic a zároveň žádný nekuřák by touto chorobou nesměl onemocnět. Já osobně jsem 50 let kouřil a nikdy jsem žádnými depresemi netrpěl. Nechci se nijak dotýkat všech lékařů, ale svádět různá onemocnění na kouření jen proto, že nedokážu stanovit jednoznačnou příčinu choroby je zcestné a velice jednoduché. Nelze to totiž vyvrátit. Není to však možné ani následně potvrdit. A tak i tvrzení, že cigarety zhoršují psychický stav je zcestné a nepravdivé.

V. Kopta 30.3.2017 8:43

málokdy je k diskpozici jednoznačná příčina, skoro vždycky je to kombinace několika faktorů, vaše osobní zkušenost je irelevantní, vždy je potřeba mít velký, náhodně vybraný vzorek lidí, aby se něco dalo tvrdit. Třeba některá očkování jsou účinná jen z 90%, ne ze 100% a přesto účině chrání populaci. A když má kuřák 10x nebo 20x větší pravděpodobnost že dostane rakovinu plic než nekuřák tak je to celkem jasné, není třeba se hádat o slovíčka. Ale chápu že po 50ti letech máte ke kouření emocionální vztah, ale to je na jinou diskuzi.

P. Čech 30.3.2017 12:28

Nemám ke kouření žádný emocionální vztah. Prostě a jednoduše mi kouření nevadí. Nevadí mi ani kuřáci, pokud nekouří v místech, kde je jim to zapovězeno. Tedy v nekuřáckých restauracích, školách a pod. Žádný kuřák mně neprovokuje ke kouření. Prostě jsem s tímto zlozvykem přestal a konec. Důvod, proč jsem přestal, není v tvrzení zavilých a militantních nekuřáků o zdravotní škodlivosti kouření, ale ten, že jsem již nadále nehodlal denně tomuto státu darovat cca 50 Kč na daních, zejména na nemravné dani spotřební. Tento stát si to totiž zásadně nezaslouží a to proto, že na jedné straně vybírá od občanů nemravné spotřební daně (tabákové výrobky, alkohol, pohonné hmoty do aut) a na straně druhé tytéž občany buzeruje pomocí nesmyslných zákonů, vyhlášek a nařízení. Měl by si totiž uvědomit, že na těchto odporných daních vybere od lidí ročně nejméně 180 miliard Kč, které následně promrhává na existenci svého přebujelého administrativního aparátu.

J. Nový 30.3.2017 14:22

Kde jste vzal ta nesmyslná procenta?! Doplním vám vzdělání a nebudete z toho mít radost milý nekuřáku.

.

Náhodné mutace jsou hlavním faktorem způsobujícím rakovinu, potvrzuje nová studie. Za dvěma třetinami genetických mutací, zjištěných u nemocných s rakovinou, stojí náhodné chyby, k nimž dochází při dělení buněk a nikoliv třeba nesprávná výživa nebo chemikálie. Tvrdí to tým vědců z Johns Hopkins University. Zároveň ale zdůrazňuje, že obvyklá převaha náhody, neznamená, že se na rozvoji některých nádorů nepodílejí více jiné faktory a že by tedy preventivní opatření, doporučovaná lékaři, postrádala smysl."

http://www.zdravotnickydenik.cz/2017/03/neni-vase-vina-rakovina-je-casto-dilem-nahody-ale-ne-vzdy/

V. Kopta 30.3.2017 16:26

jsou různé studie, kanadská to riziko rakoviny pro muže dala na 1.3% pro nekuřáky a 17.2% pro kuřáky a to je pokud se nepletu 13x...

J. Orlík 22.5.2017 9:39

V roce 1993 mi zemřel švagr na rakovinu plic. Byl to nekuřák, ale dělal škrábané omítky. Samozřejmě bez ochranných pomůcek. Pak jsem četl statistiku za uvedený tok, kde bylo uvedeno, že v roce 1993 zemřelo na rakovinu plic 2800 mužů mladších 50 let , z toho jen 40 nekuřáků. Takže ten vliv na propuknutí nemoci kouření očividně má. A to nehledě na množství lidí, podstatně vyšší, než jsou ti s karcinomem plic, zemřelých předčasně na jiné nemoci, zejména kardiovaskulární. Infarkty, mrtvice. Já bych to tak nebagatelizoval, přestože ty náhodné mutace a rodinná anamnéza ne to mají jistě taky velký vliv. Ale tvrdit, že jsem padesát let kouřil a karasa jsem nedostal, neznamená, že zítra nepropukne, aniž by musel.


Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...