Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Borrelióza a encefalitida nejsou jediné hrozby. Čím nás parazit může nakazit?

Zdraví

  12:51
I když je často slyšet, že lymeskou borreliózu může přenést i komár, přenos na člověka byl prokázán pouze u klíštěte. U dalších klíšťaty přenášených onemocnění ale možnost nákazy jiným přenašečem existuje.

Klíště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

U lymeské borreliózy i dalších klíšťaty přenášených onemocnění bývají nejčastější nespecifické příznaky typu chřipkového onemocnění: zvýšená teplota či horečka, bolesti hlavy, únava, bolesti svalů. Proto je často nutné laboratorní potvrzení, o jaké onemocnění jde.

Lymeská borrelióza

„Lymeská borrelióza má mnoho podob. Borélie napadají nejrůznější orgány, a proto se onemocnění projevuje různými příznaky. Nejznámější je červená skvrna s centrálním vyblednutím, nemusí se však vždy objevit. Pokud borélie napadnou nervový systém či např. mízní uzliny, žádnou skvrnu nevytvoří. Totéž platí i pro další onemocnění, kde se rovněž jako u borreliózy často vyskytují nespecifické příznaky,“ říká Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu v Praze.

Důmyslné skrýše klíšťat. Sledujte podkolenní jamku, třísla, podpaží, radí odborník

Laik proto onemocnění způsobené klíštětem nerozpozná. Riziko je i po přisátí infikovaného klíštěte malé, jen v jednom až čtyřech procentech případů. Proto léčba ihned po přisátí klíštěte nemá význam, je třeba vyčkat, zda se objeví příznaky.

K přenosu původce může dojít nejdříve po jednom dni sání infikovaného klíštěte, obvykle ještě později. Příznakem bývá zarudnutí kůže – erytém s centrálním vyblednutím v místě přisátí klíštěte trvající dva až tři týdny. Diagnózu podporuje zvětšení lymfatických uzlin, mírně zvýšená tělesná teplota, bolesti svalů, bolesti kloubů. Pak je nutná léčba antibiotiky, která trvá 2 až 4 týdny podle druhu infekce. Včas zachycená borrelióza má dobrou prognózu na vyléčení.

Erytém se někdy nevytvoří a objeví se až projevy nervové nebo kloubní. Dalšími postiženými orgány může být opět kůže (červené pupínky), nervový systém (zánět mozkových blan, obrna lícního nervu, záněty kořenů míšních) či nastane akutní postižení srdce.

Klíšťová encefalitida

Okamžikem vstupu viru klíšťové encefalitidy do organismu začíná inkubační doba onemocnění. Toto období bez obtíží trvá jeden až dva týdny (ale i měsíc). Choroba mívá dvoufázový průběh. Po inkubační době se rozvine první fáze onemocnění, příznaky připomínají lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže odezní. Poté zpravidla následuje období až dvou týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojde k úplnému uzdravení.

Nemoci od ošklivého parazita. Čím vším vás může nakazit klíště?

Druhá fáze se projevuje krutými bolestmi hlavy provázenými horečkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze. Asi u čtvrtiny nemocných zůstanou trvalé následky: obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech. Někdy je nutná hospitalizace, léčí se však jen příznaky. Lék neexistuje, jedinou ochranou je preventivní očkování.

Anaplazmóza

Anaplazmóza se projevuje po inkubační době 1 až 2 týdnů nespecifickými projevy – zimnicí, horečkou, bolestmi hlavy, svalů, břišní nevolností a vzácněji vyrážkou na kůži, mnohdy s krvácením. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina. Typický bývá nízký počet bílých krvinek a krevních destiček a zvýšené jaterní testy. Je to onemocnění především akutní, léčí se antibiotiky. Neléčené včas může ohrožovat život pacienta závažnými komplikacemi, například krvácením do orgánů kvůli nedostatku krevních destiček.

Bartonellóza

Při bartonellóze vzniká v místě sání charakteristický tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu, který se vytvoří za 5 až 10 dní po sání. Přenos klíštětem je vzácný, obvykle se přenáší trusem blechy kočičí při škrábnutí nebo kousnutí kočky a označuje se jako nemoc z kočičího škrábnutí. Dochází ke zduření nejbližších uzlin (trvá týden až dva měsíce), zjistitelná je horečka po dobu 4 až 5 dní. Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě bolesti zad a očí. Může dojít k zánětu spojivek, samovolným očním pohybům a ke zvětšení jater. Léčí se antibiotiky.

Klíště

Ricketsióza

Bakterie rickettsie jsou přenášeny klíšťaty a způsobují skvrnité (purpurové) horečky (v Evropě např. marseillská horečka, v Americe horečka Skalistých hor). U nás jsou to většinou nákazy importované. Jejich výskyt byl potvrzen v sousedním Německu i Rakousku. V místě sání klíštěte vzniká vřídek, postupně strup, může se vytvořit vyrážka, provázená krvácením. Nemoc se projevuje typicky horečkou a chřipkovými příznaky. Při poklesu tlaku dojde k oběhovému selhání, porucha vědomí nastává při zánětu mozku, při zánětu plic jsou dechové potíže. Léčí se antibiotiky.

Babesióza

Babesiózu způsobuje prvok a postihuje obvykle pacienty se sníženou imunitou. Projevuje se únavou, nechutenstvím, bolestmi kloubů a svalů, depresí, kašlem, nevolností a zvracením, dušností nebo žloutenkou. Pravidlem je horečka, která je provázena zimnicí a pocením. Pacient má zvětšená játra, v laboratorním vyšetření jsou zvýšené jaterní testy, je anémie a snížený počet bílých krvinek i krevních destiček. Léčí se antibiotiky a antimalariky.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...