20. dubna 2016 6:32 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čína vyšetřuje stovky nemocných dětí ze školy u chemiček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). | foto: Reuters

ŠANGHAJ Čínské úřady zahájily vyšetřování v souvislosti se zprávami o zásadním zhoršení zdravotního stavu stovek dětí, které navštěvují jazykovou školu v blízkosti tří bývalých chemických továren ve městě Čchang-čou.

Z 640 studentů školy, kteří podstoupili prohlídku, lékaři u 490 zjistili výskyt různých onemocnění od chronického kašle přes bolesti hlavy, ekzémy až po leukémii, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nedělní vysílání čínské veřejnoprávní televize CCTV.

Žáci školy si opakovaně stěžovali na „neobvyklý zápach“ linoucí se z někdejšího průmyslového komplexu, uvedla agentura Nová Čína. Podle televize CCTV měli rodiče studentů podezření, že onemocnění dětí, zahrnující rovněž krevní abnormality či lymfomy, souvisí s umístěním školy ve znečištěném prostředí a vyzývali k přestěhování školy.

Na internetu se objevily nedatované fotografie, na nichž demonstrují desítky lidí za přemístění vzdělávacího zařízení. „V Číně se cení jen životy lidí, kteří mají moc a peníze,“ hlásal jeden z komentářů pod snímky. „Rychle se odstěhujte! Tady na tom místě není radno se zdržovat!“ vyzýval další diskutující.

Agentura Nová Čína tehdy napsala, že místní úřady zahájily program obnovy půdy v průmyslové lokalitě. „Ekologická komise v únoru dospěla k závěru, že program dosáhl očekávaných výsledků a že kvalita vzduchu a půdy splňuje státní normy,“ napsala agentura Nová Čína.

Televize CCTV nicméně uvedla, že předchozí ekologické studie odhalily extrémně vysokou úroveň znečištění půdy a vody chemikáliemi a těžkými kovy v místě bývalých tří chemiček. Množství chlorobenzenu - spojovaného v případě velkých dávek s poškozením mozku, jater a ledvin - místy přesahovalo povolenou normu prý téměř desetitisíckrát. Znalecké zprávy, které si nechali vypracovat rodiče znepokojených studentů, zjistily znečištění vody, půdy a ovzduší i v areálu školy, sdělila televize CCTV.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz