Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínskému chlapci mají po děsivém činu vrátit zrak bionické oči

Zdraví

  7:00
PEKNIG - Jeden hongkongský lékař dal naději šestiletému čínskému chlapci, jemuž útočnice minulý měsíc vydloubla obě oči. O děsivém činu, z nějž je podezřelá chlapcova teta a jehož motiv zatím nebyl objasněn, informovala v uplynulých dnech čínská i světová média. Expert z nemocnice v Hongkongu nabídl hochovi zdarma veškerou péči a věří, že bude schopen mu v budoucnu alespoň částečně vrátit zrak.
Čínská rodina (ilustrační foto)

Čínská rodina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Šestiletý Kuo Pin byl nalezen minulý měsíc nedaleko svého domova v severočínské provincii Šan-si se zakrváceným obličejem. První podezření padlo na obchodníky s lidskými orgány, protože chlapci chyběly oční bulvy. Nyní je však podle agentury AFP hlavní podezřelou jeho teta, která o víkendu spáchala sebevraždu. Podle agentury Nová Čína byly na jejích šatech nalezeny stopy chlapcovy krve, což potvrdily testy DNA.

ČTĚTE TAKÉ:

Hongkongský lékař Dennis Lam se domnívá, že díky moderním technologiím by mohl chlapci až ze 40 procent vrátit zrak. Poukazuje na to, že zrakové nervy pacienta jsou nepoškozené. V budoucnu by tak prý hoch mohl vidět prostřednictvím takzvaných bionických očí.

Lam nyní čeká na souhlas rodičů zraněného dítěte, aby ho mohl nechat převézt na svou oční kliniku v jihočínském Šen-čenu. Už příští týden by tam hoch mohl dostat oční protézy, které by vyplnily oční důlky, aby jeho obličej nabyl opět normálnějšího vzezření. Protézy by měly být rovněž vybaveny kamerami, které by vysílaly signály do senzorů v chlapcově jazyce a čele, s jejichž pomocí by registroval obrysy, směr a pohyb.Na bionické oči, které by byly přímo spojené s mozkem, si ale chlapec bude muset počkat až deset let. K sérií operací přitom budou muset nejprve dát souhlas jeho rodiče.

Obnovení zraku

V Evropě, USA a Japonsku tato technologie již pomohla částečně obnovit zrak lidem, kteří stejně jako Pin měli stále funkční zrakové nervy. Klinika doktora Lama slíbila poskytnout hochovi zdarma veškerou potřebnou péči, včetně očních náhrad za 50.000 jüanů (160.000 Kč), senzorů do jazyku a čela za 20.000 amerických dolarů (392.000 Kč) a elektronických očí v ceně kolem 100 000 amerických dolarů (1,96 milionu Kč).

Podle lékařů Pin stále ještě nebyl plně obeznámen s tím, co se mu přihodilo poté, co byl 24. srpna unesen, když si hrál před svým domem. Nerozumí prý ani tomu, proč najednou nic kolem sebe nevidí, a ptá se, proč je kolem taková tma. Lékaři mu podrobnosti ohledně jeho stavu chtějí sdělit, až se více zotaví.

Členka Lamova zdravotnického týmu z šenčenské nemocnice Fairooz P. Manjandavidaová ale vyslovila obdiv nad chlapcovou statečností. "Na to, čím prošel, se zdá být velmi optimistický a veselý. Je to ohromně statečný kluk," prohlásila Manjandavidaová. Zatím chlapec zůstává hospitalizován ve stabilizovaném stavu bez známek infekce.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...