Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínští lékaři vyoperovali pacientovi 420 ledvinových kamenů

Zdraví

  15:00
PEKING - Čínští lékaři vyoperovali jistému muži 420 ledvinových kamenů. Za příčinu jeho potíží považují to, že jedl příliš velké množství tofu, napsal na svých internetových stránkách britský The Daily Telegraph.
Na operačním sále (ilustrační foto)

Na operačním sále (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Muž byl minulý měsíc přijat do nemocnice ve městě Tung-jang na východě Číny kvůli úporným bolestem v podbřišku. Vyšetření počítačovou tomografií ukázalo, že jedna z jeho ledvin je plná převážně malých kamenů. Pacient přiznal, že měl podobný problém už v minulosti.

Lékaři chlapci vytvořili chybějící uši z žeber. Konečně tak může nosit sluneční brýle

„Pracuji jako lékař 30 let a tolik (ledvinových) kamenů jsem ještě neviděl,“ řekl chirurg, který pacienta operoval. Zákrok trval dvě hodiny a lékaři museli pinzetou vyndávat jeden kámen po druhém. Šéf chirurgického týmu řekl, že pokud by nemocný muž návštěvu u lékaře odkládal, ledvina by přestala pracovat a musela by mu být vyoperována.

Podle lékařů za vznikem ledvinových kamenů v tomto případě stojí síran vápenatý, který se v Číně nejčastěji používá při výrobě tofu. Aby se tato látka v těle nehromadila, musejí lidé pít dostatek vody. Britská BBC připomíná, že mít 420 ledvinových kamenů může být nepříjemné, ale o rekord nejde. V roce 2009 jistý lékař v Indii podle Guinessovy knihy rekordů pacientovi během tříhodinové operace odstranil 172.155 ledvinových kamenů.

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?