Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Američtí vězni cvičí jógu, pomáhá jim odbourat stres

Jóga (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jóga (ilustrační foto) | foto: wikipedia.org

NEW YORK V amerických věznicích lze stále častěji narazit na vězně cvičící jógu. V čase, kdy mnoho států z úsporných a politických důvodů omezuje vzdělávací a jiné programy pro vězně, jde o levnou cestu k jejich lepšímu duševnímu i fyzickému zdraví. Obyvatelé přeplněných věznic díky ní například lépe zvládají stres.

Informoval o tom deník The New York Times. Kolik kurzů jógy v současnosti je v amerických nápravných zařízeních, nikdo oficiálně nesleduje. Například do projektu Jóga pro vězně, který začal před 12 lety v Kalifornii, se ale zapojilo nejméně 20 věznic.

Jeho zakladatel James Fox také uvedl, že již obyvatelům vězení zaslal více než 7000 manuálů, s jejichž pomocí mohou lidé cvičit sami bez pomoci instruktora.

ČTĚTE TAKÉ:

Výdaje amerických států na věznice se v posledních 20 lety zečtyřnásobily na nynějších 52 miliard dolarů ročně. Přes důraz na to, aby lidé po odpykání trestu již nepáchali zločiny, se do nápravných zařízení během tří let po propuštění vrací čtyři z deseti vězňů. Státy jsou tak vděčné za jakýkoliv způsob, který by pomohl tuto statistiku zlepšit.

"Jakýkoliv program, který vězňům dává možnost reflexe, bude mít pozitivní přínosy," podotkl Bill Sessa z kalifornského úřadu pro věznice, který nabízí jógu ve většině z 33 nápravných zařízení pro dospělé v tomto americkém státě. Dodal, že stát obecně vítá programy, jež lidem umožňují přemýšlet o jejich zodpovědnosti za činy, které je dostaly do vězení.

Vězňům předcvičují dobrovolníci

Jógu tam obvykle učí dobrovolníci, podložky na cvičení pak většinou pocházejí z darů. Daňové poplatníky tak tyto kurzy nestojí nic, nebo jen málo peněz. Pro instruktory jsou věznice přitažlivé, protože jsou v mnoha případech rozčarovaní ze svých běžných klientů, kteří například díky cvičení chtějí zhubnout a nezajímá je duchovní rozměr jógy.

V současnosti zatím není k dispozici žádný výzkum, který by se zabýval přínosy jógy pro vězně. V jedné z věznic ale například absolventky dvanáctitýdenního kurzu jógy mluvily o výrazném úbytků depresivních a úzkostných pocitů.

V některých případech ale cvičící naráží na nepříznivé reakce spoluvězňů. Například Bryan Shull, který si trest odpykával ve státě Virginia, byl napaden, když se věnoval józe. "Překvapilo mě to. Ale asi se to dalo očekávat. Pokud někdo dělá něco, co se vymyká vězeňské mentalitě, musí počítat s odporem," podotkl.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...