Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Co změnily povodně? Dejte si pozor na pitnou vodu a nákazy

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval v pondělí obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení.

Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda. Valenta to řekl novinářům. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, upřesnil. Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.

Stres snižuje imunitu

Zvýšení hladiny řek je podle Valenty spojeno s extrémním rizikem šíření nákaz. Kontaminováno může být prostředí, množit se mohou přenašeči nákaz, například komáři, lidé jsou vystaveni extrémnímu stresu, což oslabuje jejich imunitu. V době záplav je zásadní i riziko poranění.

ČTĚTE TAKÉ:

Valenta doporučil občanům, aby si zkontrolovali přeočkování proti tetanu. Důležité je dodržovat zásady osobní hygieny, což je mytí rukou, užívání ochranných pomůcek, zejména rukavic při vyklízení zatopených prostor. Oděvy nestačí vyprat, je nutno je vyvařit, dezinfikovat, dát do čistírny. Každou ránu je nutno okamžitě ošetřit.

Zbytečně neriskovat

Důležité také je dodržet hygienické zásady při zpracování potravin. Veškeré zaplavené potraviny je nutno zlikvidovat. Výjimkou mohou být konzervy, pokud je jistota, že nejsou poškozeny - pak je možno je omýt a dezinfikovat. "Pokud hrozí sebemenší riziko, raději potravinu vyhodit," zdůraznil Valenta.

Hygienici jsou v kontaktu s povodňovými komisemi, na webech ministerstva i hygienických stanic jsou informace o zásadách hygieny a postupu dezinfekce. "Monitorujeme výskyt onemocnění, jako salmonelóza nebo leptospiróza, zatím je epidemiologická situace klidná," dodal Valenta.

Hlášení z nemocnic

Náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák doplnil, že postup při ochraně zdraví obyvatel koordinuje krizový štáb ministerstva zdravotnictví. Dvakrát denně, vždy v 09:00 a 15:00, dostává od fakultních nemocnic a dalších nemocnic, jež zřizuje, hlášení o tom, zda zařízení není ohroženo povodňovou vodou a zda nebude nutná evakuace. "Zatím žádné akutní nebezpečí od našich nemocnic hlášeno nemáme," řekl Polák.

Ministerstvo rovněž dvakrát denně sbírá od nemocnic požadavky na přijetí pacientů z jiných zařízení. V neděli evakuovala nemocnice Na Františku 79 pacientů do nemocnic řízených ministerstvem, Thomayerova nemocnice hlásí, že převezme osm lidí z hospice.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz