Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hubněte se svým mazlíčkem. Oba budete žít déle, tvrdí Italové

Zakladatelka venčitelské platformy Doggini.cz Romana Miková se svým buldokem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatelka venčitelské platformy Doggini.cz Romana Miková se svým buldokem... | foto: Lidové noviny

ŘÍM Jestliže si předepíšete redukční dietu společně se svým domácím zvířetem, prospějete jemu i sobě a budete žít oba déle. Jestliže zapojíte svého psa, popřípadě kočku, do každodenní tělesné aktivity, snížíte svou váhu a budete oba fit. Navíc posílíte vztah se svým zvířetem, píše italský deník Corriere della Sera.

Se psem můžete chodit na procházky nebo s ním běhat. Stále se zvyšuje počet domácích zvířat s nadváhou či dokonce obézních. „Vinu nesou majitelé zvířat, kteří jsou přesvědčeni, že se psi a kočky dokážou postarat sami o sebe, tedy že jsou sami schopni naordinovat si dost fyzické námahy a že snědí jen tolik, kolik potřebují. Ve skutečnosti tomu tak není,“ říká americký cvičitel psů Travis Brorsen.

Psi a kočky jsou sice schopni regulovat příjem potravy a pohyb, ale mají sklony řídit se příkladem páníčka. Jestliže jej vidí, jak stále sedí, sedí rovněž. „Zdravé zvíře žije v průměru o dva roky déle než to, které není zdravé, a to je v životě zvířete skutečně dlouhá doba,“ vysvětluje Brorsen.

Jestliže tedy skutečně milujete své zvíře, dopřejte mu ony dva roky života navíc. Prvním krokem k úspěchu je zvýšit každodenní tělesný pohyb. „Tři dvacetiminutové procházky denně jsou správným krokem, jestliže chcete shodit kilogramy společně se svým psem. Ještě lepší je běh,“ konstatuje Brorsen. Považujte tyto procházky za příjemné odpoutání od pracovního stresu a za příležitost posílit vazbu se svým zvířetem.

S kočkou, která není vhodná pro procházky, si hrajte. Kočka je od přírody lovec a ráda běhá za různými hračkami. Nemusíte dělat nic jiného, než s nějakou hračkou na provázku běhat po pokoji.

Vybírejte si zdravé odměny. Mnohé „odměny“ určené pro domácí zvířata jsou koncentrátem cukru a tuku, jako jsou energetické tyčinky nebo brambůrky pro člověka. „Odměňujte sebe i zvíře raději zdravějšími pochoutkami, jako jsou jahody, banány, pomeranče,“ navrhuje Brorsen. Odměny zdravé pro oba si však dopřejte až poté, co jste si hráli s kočkou nebo jste se vrátili z procházky se psem.

Zařaďte malá cvičení. Jít pěšky do schodů je malá úprava všední rutiny, která umožňuje zvýšit počet kroků a přispívá k hubnutí. Stejně tak je možné přimět domácí zvířata k pohybu navíc, jestliže třeba kočce umístíte misky se žrádlem a pitím co nejvýše, psovi dáte pelíšek daleko od okna a misku s vodou dáte úplně jinam, aby se musel přes den více pohybovat.

Omezte porce jídla. Četné studie se shodují na tom, že jednou z příčin obezity jsou velké porce jídla. Stejně tak jestliže dáváte domácímu zvířeti přehnané dávky potravy, může to vést k tomu, že zbytečně a nebezpečně ztloustne.

„Lépe je neohlížet se příliš na to, co je na krabici s granulemi napsáno, protože doporučované dávky jsou vypočítávány pro širší škálu váhy a obecně platí pro aktivní zvíře,“ zdůrazňuje Brorsen.

Zkuste postupně zmenšovat porce jídla jak pro vás, tak pro vašeho psa či kočku. Řiďte se přitom radami veterináře. A začněte používat menší talíře a misky.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...