První z nich, kterou sestavila Evropská společnost pro kardiologii a jež byla zveřejněna v European journal of preventive cardiology, zdůrazňuje přínos severské chůze pro osoby se srdeční nedostatečností a s kardiostimulátorem.
Sledování 111 pacientů, kteří se nordic walking věnovaly pětkrát týdně po dobu dvou měsíců, potvrdilo, že tato dynamická aktivita má mnohem větší rehabilitační účinky než pouhá chůze.
ČTĚTE TAKÉ: |
Druhá studie byla zveřejněna v Journal of human kinetics a ukazuje, že nordic walking pomáhá zmenšit objem pasu, zlepšuje metabolismus a posiluje svaly. Výzkumu se zúčastnilo 46 žen trpících obezitou nebo prožívajících období menopauzy, které se po deset týdnů věnovaly denně 40 minut severské chůzi. Nordic walking navíc posiluje horní část těla na rozdíl od jiných aktivit, jako je jízda na kole či běh, které tonifikují především dolní část.
Na světě je nejméně deset milionů vyznavačů nordic walking. Severská chůze se zrodila v 60. letech minulého století ve Finsku a dnes se provozuje ve čtyřicítce zemí, uvádí Mezinárodní federace nordic walking. Je to v podstatě cvičení pro lyžaře.
V parcích a zahradách
V Itálii má severská chůze stále více stoupenců, s nimiž se můžeme setkávat v městských parcích a zahradách. „Spaluje se při ní více kalorií než při běhu,“ tvrdí švédská atletka Malin Svenssonová, guru severské chůze v Evropě i Spojených státech a autorka knihy Nordic walking, kterou její vyznavači považují za jakousi bibli. „Chce to odvahu chodit na veřejnosti s hůlkami, když tu není žádný sníh: lidé si myslí, že jste tak trochu blázni,“ říká.
Již v roce 2012 studie ve vojenské nemocnici v polské Vratislavi, o níž se hovořilo na kongresu Evropské kardiologické společnosti, ukázala, že severská chůze je velmi užitečná pro lidi trpící srdeční nedostatečností, neboť zlepšuje kardiorespirační zdatnost a kvalitu života. Přitom není provozování tohoto sportu pro srdce nijak nebezpečné.