"Endometrióza postihuje zhruba každou desátou ženu v plodném věku, u každé se projevuje odlišně, proto bývá velmi těžké ji odhalit," uvedl. Během onemocnění se děložní sliznice, endometrium, dostává mimo dělohu, nejčastěji do pánevní dutiny. Jde o chronický zánět, který souvisí s ženskými hormony a oslabením imunity. Deset až 50 procent neplodných žen má endometriózu a 30 až 50 procent žen s endometriózou je neplodných.
Podle sexuoložky Laury Janáčkové ničí tato nemoc také partnerské vztahy. "Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, který má téměř polovina," řekla. Ženy by se podle Janáčkové neměly obviňovat, měly by hledat řešení.
Možnosti léčby
Chronické bolesti se řada žen snaží zvládat vysokými dávkami analgetik a lékaře nevyhledají. Jeho návštěvu by podle Kučery ale neměly odkládat, obtíž se totiž v průběhu let zhoršuje. Řadě pacientek pomohou tlumit příznaky antidepresiva, která nejenže potlačí pocity smutku, beznaděje a zoufalství, ale také zablokují nervové přenašeče, mozek pak bolest nezaznamená.
Lékaři léčí endometriózu podáním léků s hormony nebo operačně, případně kombinací obojího. Hormony navodí u ženy stav jako v těhotenství či přechodu, kdy funkce vaječníků je omezená nebo vyhaslá. Při operaci se co nejvíce ložisek endometriózy odstraní.
Přispět k osvětě o nemoci, zlepšení diagnostiky i léčby má letos vytvořená sekce při České gynekologické a porodnické společnosti. "Cílem je sjednocení léčebných standardů se státy EU a mezinárodní spolupráce v této oblasti," shrnul přednosta. Ženám s endometriózou pomohou také webové stránky www.bolestivamenstruace.cz, kde je i poradna gynekologa.