Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čtyři centimetry stačí, uklidňuje sexuoložka

Sexuoložka Laura Janáčková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuoložka Laura Janáčková | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Dokáže mluvit o sexu natolik otevřeně, až se ostatní červenají. Radí rozhlasovým posluchačům i televizním divákům, vyvrací zažité mýty o velikosti penisů. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc. se po nadvládě mužů stává v oblasti sexuologie novou mediální hvězdou.

Laura Janáčková pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Z psychologického hlediska na velikosti penisu ženám záleží, z hlediska sexuálního uspokojení však často nikoliv," říká v rozhovoru pro magazín Pátek Lidových novin.

Radíte otevřeně mluvit o sexu - jsou toho Češi schopní?

Tohle je do značné míry generační záležitost - mladší generace je schopna mluvit o sexu daleko otevřeněji, než třeba předlistopadová generace, pro kterou je sex intimní záležitostí, o které se moc nemluví, dokonce ani mezi partnery.

Laura Janáčková

  • Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  • Přednáší na univerzitách v Praze a Brně.
  • Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích.
  • Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.
To je ovšem ohromná škoda, protože když si s partnerkou otevřeně promluvíte o sexu, tak se třeba dozvíte, co a jak se ji nejvíc líbí, co ji dráždí a vzrušuje, co si představuje ve svých fantaziích a při čem dosahuje orgasmu.

Jak to tedy je, záleží nebo nezáleží na velikosti penisu?

Někomu záleží, jinému ne. Obecně je možné říci, že existují dvě roviny pohledu - psychologická a sexuální. Z psychologického hlediska na velikosti penisu ženám záleží, z hlediska sexuálního uspokojení však často nikoliv.

Sedmdesát procent žen je totiž orgastických klitoridálně, což znamená, že ke svému uspokojení nepotřebují penis v pochvě. Tím pádem jim na velikosti nesejde, v podstatě se dokonce dá říct, že žádný penis ani nepotřebují.

A co se týká třiadvaceti procent vaginálně vzrušivých žen, tak těm teoreticky prý stačí i penis dlouhý čtyři centimetry, protože průměrná délka vagíny je deset až dvanáct centimetrů a nejvzrušivější je právě dolní třetina.

Pokud je tedy pravdivý celosvětový výzkum, podle něhož je průměrná délka penisu v erekci 12,55 centimetrů, tak si ženy nemají po sexuální stránce na co stěžovat...

V České republice je ten průměr dokonce o něco vyšší. S panem profesorem Petrem Weissem jsme před lety dělali výzkum mezi vysokoškoláky v několika městech naší republiky a průměrná velikost penisu v erekci se u našich mužů pohybuje okolo 15,6 centimetrů.

Co to znamená v porovnání s ostatními zeměmi?

To znamená, že si čeští muži stojí velice dobře - co do průměrné velikosti jsme asi na třetím místě v Evropě. Dokonce i Francouzi se od nás liší pouhými dvěma milimetry.

Jenomže ti se chlubí prvenstvím v tak zvaném francouzském milování. A jelikož většina žen je klitoriálně orgastických, tak není divu, že právě oni jsou tak vyhledávanými milenci. Tady vidíte, že na velikosti opravdu vždycky nezáleží.

Celý rozhovor najdete v magazínu Pátek LN

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...