Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cukrovka zabijí každých sedm vteřin

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Cukrovkou ve světě trpí 366 milionů lidí. Z onemocnění se stává stále se zhoršující epidemie. Mezinárodní federace pro diabetes na svém jednání v Lisabonu hovořila o šokujícím výskytu této nemoci, na niž každých sedm vteřin umírá jeden člověk. Organizace doporučila, aby se experti začali zabývat konkrétními opatřeními, jak situaci řešit.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nejdříve by to mohli být odborníci na chronické choroby, kteří budou jednat příští týden v OSN. Má se posílit financování výzkumu a péče o diabetiky má být poskytována i v malých klinikách. "Hodiny odtikávají, od jednání v OSN očekáváme čin, který zastaví trvale se zvedající křivku výskytu diabetu," sdělil v Lisabonu předseda federace Jean Claude Mbanya.

Podle údajů jeho organizace umírá kvůli cukrovce každoročně 4,6 milionu lidí a zdravotní systémy stojí léčba této nemoci každý rok 465 miliard dolarů (8,3 biliony korun). Do těchto údajů jsou zahrnuty oba typy onemocnění diabetem.

K TÉMATU ČTĚTE

Cukrovka prvního typu je nemocí dětí a mladých lidí, jejichž organismus není schopen produkovat inzulin. Cukrovka druhého typu je častější, vyskytuje se u starších lidí a je spojena často s obezitou. Organismus nemocných sice produkuje hormon inzulin, ale je porušeno jeho vylučování. V krvi stoupá hladina glukózy, což způsobuje chronické komplikace. Při léčbě pomáhá dieta, cvičení a léky, avšak chronicky vysoké hodnoty krevního cukru poškozují nervový systém, vedou k selhání ledvin, oslepnutí a amputacím.

Studie, která vyšla v červnovém čísle odborného časopisu Lancet, tvrdí, že za posledních 30 let se výskyt tohoto onemocnění víc než zdvojnásobil. Někteří z odborníků spojují zvyšování počtu nemocných se všeobecně stárnoucí populací a také s přibýváním obézních lidí.

Autor:
Témata: nemoc, Lisabon, OSN

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...