Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cukrovka zabijí každých sedm vteřin

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Cukrovkou ve světě trpí 366 milionů lidí. Z onemocnění se stává stále se zhoršující epidemie. Mezinárodní federace pro diabetes na svém jednání v Lisabonu hovořila o šokujícím výskytu této nemoci, na niž každých sedm vteřin umírá jeden člověk. Organizace doporučila, aby se experti začali zabývat konkrétními opatřeními, jak situaci řešit.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Nejdříve by to mohli být odborníci na chronické choroby, kteří budou jednat příští týden v OSN. Má se posílit financování výzkumu a péče o diabetiky má být poskytována i v malých klinikách. "Hodiny odtikávají, od jednání v OSN očekáváme čin, který zastaví trvale se zvedající křivku výskytu diabetu," sdělil v Lisabonu předseda federace Jean Claude Mbanya.

Podle údajů jeho organizace umírá kvůli cukrovce každoročně 4,6 milionu lidí a zdravotní systémy stojí léčba této nemoci každý rok 465 miliard dolarů (8,3 biliony korun). Do těchto údajů jsou zahrnuty oba typy onemocnění diabetem.

K TÉMATU ČTĚTE

Cukrovka prvního typu je nemocí dětí a mladých lidí, jejichž organismus není schopen produkovat inzulin. Cukrovka druhého typu je častější, vyskytuje se u starších lidí a je spojena často s obezitou. Organismus nemocných sice produkuje hormon inzulin, ale je porušeno jeho vylučování. V krvi stoupá hladina glukózy, což způsobuje chronické komplikace. Při léčbě pomáhá dieta, cvičení a léky, avšak chronicky vysoké hodnoty krevního cukru poškozují nervový systém, vedou k selhání ledvin, oslepnutí a amputacím.

Studie, která vyšla v červnovém čísle odborného časopisu Lancet, tvrdí, že za posledních 30 let se výskyt tohoto onemocnění víc než zdvojnásobil. Někteří z odborníků spojují zvyšování počtu nemocných se všeobecně stárnoucí populací a také s přibýváním obézních lidí.

Autor:
Témata: nemoc, Lisabon, OSN

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat