Středa 11. září 2024, svátek má Denisa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cvičíte, ale nevidíte výsledky? Jezte chytře a nebojte se jídla, radí bloggerka

Zdraví

  13:30
Začali jste v novém roce cvičit a zdá se vám, že by se už měly pomalu dostavit první výsledky, ale nic se neděje? Možná byste měli začít věnovat více pozornosti i svému jídelníčku. Strava je totiž ruku v ruce s pohybem. Jak jíst, abyste nešli proti svému cíli, poradí fitness koučka a bloggerka Kateřina Blažčíková.

Kateřina Blažčíková se fitness věnuje naplno 4 roky. foto: Archiv Katky Blažčíkové.

„Jídlo s pohybem jdou ruku v ruce, jedno bez druhého moc efektivně nefunguje. Cvičení dává tělu impuls, aby se měnilo. Správné jídlo dodává energii ke správnému výkonu a živiny pro obnovu cvičením poškozených tkání. Tělo dostává stimul k budování svalové hmoty. To je žádoucí u všech, i u hubnoucích žen, které tvrdí, že nabírat svaly nechtějí. Zpevnění dodá hezký tvar a zrychlí metabolismus, který pak zvládne spálit více tuků,“ zdůrazňuje fitness koučka.

Kateřina Blažčíková

Kateřina Blažčíková se fitness věnuje naplno 4 roky.

Na facebooku a YouTube je známá jako Katty Veganza. Je jednou z bloggerek, které propagují zdravý životní styl a upřednostňují funkční sílu těla před hubeností. Fitness už je její prací, sestavuje jídelníčky (i pro vegetariány a vegany) a tréninkové plány. Společně s manželem vede e-shop se zdravou stravou a doplňky.

V době s rostoucí mírou obezity roste i touha po zbavení se podkožního tuku a po lepší postavě. Je to vidět na leckdy až přeplněných fitness centrech. Během března však každoročně nadšení opadá a spousta lidí, kteří se na Nový rok nebo kdykoliv jindy zařekli, že teď už se sebou opravdu něco udělají, cvičení opouští. Na vině je často rozčarování z toho, že nevidí výsledky.

Příčina ale může být mimo fitko, může být v kuchyni. Upravování jídelníčku pro sportovce je složité a zabývají se jím odborníci, ale to neznamená, že se nemůžete pohnout z místa i sami. Hlavní zásady, kterými se při výběru jídla při zvýšené fyzické aktivitě řídit, poradí Kateřina Blažčíková.

1. Hlídejte si svůj energetický příjem, ale nebojte se jídla

Na deprese sportem? Cvičení má podobný účinek jako léky

Pokud hubnete, musí být výdej vyšší než příjem. Ale přiměřeně, aby mělo tělo stále energii na cvičení a běžné fungování. Nesmíte hladovět. „Hlavně ženy mají představu, že pokud chtějí zhubnout, tak je nejlepší nejíst. Někdy je naopak žádoucí jíst víc, ale lépe. Rozhodně není vhodné jíst jen zeleninu. Je třeba i dostatek sacharidů a tuků z kvalitních zdrojů - z oříšků, avokáda, zastudena lisovaného oleje...“ Ač jde o často opakovanou zásadu, stále se jí spousta lidí neřídí.

2. Vyvažte si poměr živin

Stanovit optimální optimální poměr živin je těžké, je to vysoce individuální. Pokud tedy opravdu chcete výsledky, je potřeba poradit se s trenérem nebo nutričním terapeutem. Pokud se do zlepšování jídelníčku i přesto chcete pustit sami, existují různé výpočtové tabulky a doporučení, podle kterých je většinou vhodné během dne na kilogram tělesné hmotnosti přijmout:

  • cca 1,5 g bílkovin
  • cca 0,8 - 1 g tuku
  • cca 3 - 6 g sacharidů (záleží na cíli)

3. Zvláště si hlídejte příjem bílkovin

„Jak pro hubnutí, tak i pro budování svalů, jsou bílkoviny velice důležité. Jejich nedostatek výsledky hodně brzdí, takže i když jí lidé zdravě, ale nemají dost bílkovin, tak to nefunguje. Je to jedna z nejčastějších chyb, se kterou se u klientů setkávám,“ říká Katka Blažčíková.

Kateřina Blažčíková se sportu věnuje už od dětství, v posledních čtyřech letech...
Cvičení dává tělu impuls, aby se měnilo.

4. Po cvičení se nebojte sacharidů. Ani večer

„Kolem tréninku by se měly zařazovat sacharidy (obecně přílohy jako brambory, rýže, ovesné vločky nebo třeba i ovoce). Další častou chybou je, že když lidé trénují večer, tak hlavně ženy mají obavu se po tréninku večer najíst. Ale právě po tréninku tělo využije jídlo nejefektivněji pro regeneraci. Každému bych doporučila, aby se nebál a dal si po cvičení kombinaci bílkovin a sacharidů jako maso s rýží, mléčný výrobek s ovesnými vločkami atd.“

Co jí v době kolem tréninku Katka?

Vzhledem k tomu, že mám trénink vždy brzy ráno nebo nejpozději v dopoledních hodinách, tak nemívám klasickou snídani, ale rozdělím si jídlo do dvou jídel před a po. před to nejčastěji bývají rýžové chlebíčky s banánem a proteinovým koktejlem. vybírám si lehce stravitelné jídlo, abych mohla jít brzy po jídle na trénink.

Po tréninku to bývá zas protein, protože proteinový prášek je rychle stravitelný a využitelný pro tělo. je zas v kombinaci se sacharidy, takže třeba s vařenou rýží basmati a skořicí. nebo si upeču batát, který se dá taky jíst nasladko,  posypu ho skořicí a k tomu také protein.

Kdybych trénovala večer, tak to moc neeměním, ale je možnost vzít si s sebou do posilovny koktejl s bílkovinami i sacharidy a pak do dvou hodin večeři v podobě masa se zeleninou a nebo bych si vzala jídlo rovnou s sebou, abych ho mohla sníst do 45 minut po tréninku

Pro Katku Blažčíkovou typická předtréninková svačina.

Lehký oběd nebo večeře.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!