Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dárek, který měří zdraví. Na co si dát pozor při koupi?

Zdraví

  5:35
Chcete jako dárek koupit tlakoměr nebo jiný přístroj pro měření zdravotního stavu? Vypadá to jednoduše, ale dají se při tom udělat hloupé chyby.
Měření krevního tlaku - ilustrační foto

Měření krevního tlaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Už je tady zase období hledání vánočních dárků na poslední chvíli. Pro děti a partnery je možná vymyslíme snáze než pro rodiče v seniorském věku. Protože jim přejeme hodně zdraví, napadne nás dát jim jako dárek něco, co jim má právě to zdraví zajistit.

Tonometry a inhalátory

Za docela vhodný dárek lékárníci považují tonometr neboli tlakoměr. Není to právě levná záležitost, stojí zhruba od jednoho do tří a půl tisíce korun a starší lidé často hodně váhají, zda si jej mají pořídit. „Přitom problémy s krevním tlakem má velké procento seniorů a pravidelné domácí měření může zásadním způsobem přispět ke správnému nastavení léčby,“ říká vedoucí lékárnice hostomické lékárny Leona Štěpková.

Člověk, který podle jejích slov užívá hodně léků na tlak nebo mu bývají často měněny, mívá kolísavý tlak, často se mu motá hlava, je mu na omdlení, mívá bušení srdce nebo bolesti hlavy. Je tedy typickým příkladem pacienta, který by si doma měl tlak měřit sám a pravidelně.

„Za další vítaný dáreček považuji inhalátor. Zejména během zimních měsíců jsou potíže horních i dolních dýchacích cest velice časté a starší lidé si obvykle libují v přetopených prostorách se suchým vzduchem,“ pokračuje magistra Štěpková. Typickými adepty na tento dárek jsou lidé s chronickou bronchitidou, astmatem, trpící na časté záněty horních i dolních dýchacích cest, ti, kdo pracovali v prašném prostředí a také kuřáci, i odnaučení.

Měřič pohybu a krevního cukru

Aktivní senioři, jimž dělá radost pohyb, zase uvítají takzvaný inteligentní náramek. „Je v něm ukryt přístroj, který monitoruje srdeční frekvenci, nachozené nebo naježděné kilometry a také spánek. Podobný náramek ale může být prospěšný i pro ty, kdo si stěžují na nespavost. Může třeba ukázat, že člověk pospává během dne a v noci už toho samozřejmě tolik nenaspí, a je tedy zbytečné, aby třeba užíval hypnotika,“ vysvětluje Leona Štěpková.

No co myslet při koupi dárku z lékárny

Při koupi přístroje: 

Je displej dostatečně velký a jsou hodnoty dobře čitelné? 

Je obdarovaný schopen si sám pořizovat a měnit baterie, nebo zvolíme raději přístroj i s adaptérem do zásuvky?

Nebude provoz pro obdarovaného příliš drahý? A pokud ano, jsme schopni mu pravidelně kupovat i spotřebovávaný m (proužky do glukometru...)?

Pokud kupovaný přístroj umožňuje komunikaci s počítačem, nebude nutné dokoupit ještě další komponenty (propojovací kabel…)?

Má tlakoměr dostatečně velikou manžetu? 

Má obdarovaný kam přístroj připojit (zásuvka je blízko stolu či postele)?

Lidé, kteří mají hraniční hodnoty glykémie a lékař jim doporučí dietu a režimová opatření, než jim nasadí léky na cukrovku, si zase mohou doma sami měřit hladinu krevního cukru. Tím se naučí, co, kdy a jak jíst, aby si udrželi ty správné hodnoty.

„U seniorů bývá největší problém s penězi. O přístroje zájem mají, ale váhají za ně vydat částku, která se jim zdá velká. Právě proto mi připadá, že jsou tyto dárky vhodné a udělají radost,“ doplňuje magistra Štěpková.

Připomíná však, že dárce musí opravdu dobře zjistit potřeby potenciálního obdarovaného. Jinak může koupit něco zcela nerozumného.

Na co dávat pozor

Obecně seniory považujeme spíše za ty, kdo se s technikou příliš nepřátelí. Zdaleka to však neplatí vždycky, někteří naopak vyhledávají to nejmodernější, co existuje. Při nákupu podobného dárku bychom tedy měli například zvažovat, zda je velikost displeje přístroje dostatečná a hodnoty budou pro příjemce dárku dobře čitelné nebo je-li obdarovaný schopen si sám pořizovat a měnit baterie. „Pokud by s tím mohly být potíže, zvolíme raději přístroj s adaptérem do zásuvky,“ doporučuje magistra Štěpková.

Provoz přístroje by také neměl být pro obdarovaného příliš cenově náročný. V opačném případě by dárce měl být schopen pravidelně nakupovat i spotřební materiál, třeba proužky do glukometru – měřiče cukru v krvi.

„Jestliže kupovaný přístroj umožňuje komunikaci s počítačem, měli bychom si zjistit, jestli nebude třeba dokoupit ještě některé další komponenty, například propojovací kabel. U tonometru je dobré předem vědět, má-li dostatečně velikou manžetu. Měli bychom si také uvědomit, zda má obdarovaný kam přístroj připojit, jestli je například zásuvka blízko stolu nebo postele,“ upozorňuje Leona Štěpková.

I když vyposlechneme všechny rady, může se situace zvrtnout a senior může mít z použití dárku třeba obavy.

„To se vyloučit nedá. Ale když se člověk začne o sebe starat, je třeba vždycky brát to jako příležitost, aby něco změnil k lepšímu. Technika není žádný strašák. Základem je dobré vysvětlení, proč může být dárek užitečný, i když třeba naměří hodnoty, které si nepřejeme. Také zařízení, jež nejsou určena k monitoringu, například inhalátory, je třeba pečlivě ukázat a předvést, ideální je si návod předem nastudovat, aby třeba ukázka nevypadala složitě,“ líčí magistra Štěpková.

Lékárna, nebo hypermarket?

Zmíněné přístroje samozřejmě nenabízejí jenom lékárny, jsou k dostání také třeba v hypermarketech. A tam bývají i o dost levnější. Je v nich tedy ještě nějaký rozdíl? „Nechci paušalizovat, ale přístroje koupené mimo lékárnu mají většinou nižší přesnost, obvykle je není možné,překalibrovat‘, mívají kratší životnost, nemusí mít návaznost na servisní síť, nemívají také tolik funkcí a možností individuálně je přizpůsobit. Je u nich zpravidla kratší záruční doba,“ varuje Leona Štěpková.

Nejdůležitější přidanou hodnotou při koupi podobné techniky v lékárně je odborná rada.

Při koupi léků a potravinových doplňků:

Může obdarovaný vzhledem ke svému zdravotnímu stavu užívat darovaný přípravek? 

Nekoliduje přípravek s jinými léky, které obdarovaný už užívá? (V těchto případech poradí lékárník.) 

„Pokud vím, pro koho dárek je, dokážu poradit ten nejvhodnější vzhledem k jeho možnostem a potřebám. Mohu také upozornit na jeho přednosti, možné chyby při používání a předvést kompletně jeho používání. A součástí toho všeho jsou i následné rady. Klienti se po zakoupení přístroje po nějaké době také mohou přijít ještě jednou poradit, jestli dělají všechno dobře, nebo když si s něčím nevědí rady. Takovou službu v marketech prostě nenajdou,“ připomíná lékárnice.

Magistra Štěpková z praxe ví, že mnoho z těch, kdo si například tonometr koupí v hypermarketu, přijde dříve nebo později do lékárny. Klienti totiž mají problémy s funkčností přístroje nebo nepřesností naměřených hodnot a požadují radu a pomoc. Mnozí z nich si pak v lékárně nakonec zakoupí nový kvalitní tlakoměr a s reklamací už se pak nevrací téměř nikdo.

Autor:
Témata: zdraví, Zásuvka